16.12.2025 № 06/01-11/280
Кремінська міська
військова адміністрація
Департамент комунальної власності, земельних, майнових відносин, екології та природних ресурсів облдержадміністрації (далі – Департамент), відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 8 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» (далі – Закон), розглянув Заяву від 10.12.2025 (реєстраційний номер в Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки № 10-12-18611-25 ) про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затвердженої розпорядженням начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477 (далі - Програма), щодо якого здійснювалась стратегічна екологічна оцінка, та повідомляє наступне.
Департамент надає рекомендації про необхідність здійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, наведені за формою згідно додатку 2, що затверджена наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 28.10.2020 № 213 «Про затвердження Критеріїв визначення наслідків для довкілля, у тому числі для здоров'я населення»:
|
№ з/п |
Критерій |
так/ні |
Обґрунтування |
|
1 |
Виконання змін передбачатиме реалізацію нової (додаткової) діяльності, не передбаченої у документі державного планування, щодо якої законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
2 |
Виконання змін передбачатиме зміни у реалізації визначеної у документі державного планування діяльності, щодо якої законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля: характеристики та розміру (масштабів) здійснення діяльності- місця провадження (розташування);умов здійснення діяльності; виділених природних та/або матеріальних ресурсів. |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
3 |
Виконання змін передбачатиме зміну у реалізації визначеної у документі державного планування діяльності, яка не підлягала оцінці впливу на довкілля та яка внаслідок таких змін вимагатиме здійснення оцінки впливу на довкілля |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
4 |
Зміни вимагають оцінки, зважаючи на ймовірні наслідки для територій з природоохоронним статусом: територій та об’єктів природно- заповідного фонду; екологічної мережі, Смарагдової мережі. |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
5 |
Зміни впливають на інші пов’язані документи державного планування, які приймаються на виконання документа державного планування, до якого вносяться зміни (зміна), з урахуванням критеріїв, визначених у пункті 7 |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
6 |
Виконання зміни до документа державного планування може погіршити наявні екологічні проблеми, у тому числі ризики впливу на здоров’я населення, які стосуються документа державного планування |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
7 |
Виконання змін ймовірно матиме значні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення з урахуванням: ймовірності, тривалості, частоти та зворотності наслідків; кумулятивного характеру наслідків; транскордонного характеру наслідків; ризиків для здоров’я людей та довкілля (наприклад, викликаних аваріями); розмірів та просторового поширення наслідків (географічна територія та чисельність населення, які ймовірно зазнають впливу); наслідків для територій або ландшафтів, які мають охоронний статус на національному або міжнародному рівні. |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
8 |
Зміни вимагатимуть перегляду або внесення змін до заходів, які передбачалося вжити для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
9 |
Зміни вимагатимуть перегляду або внесення змін до заходів, передбачених для здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення |
ні |
Зміни, які пропонуються, стосуються актуалізації переліку додатку 3 Програми «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та додатку 4 Програми «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027роках». |
|
Висновки про необхідність здійснення стратегічної екологічної оцінки або про відсутність такої необхідності: згідно із Заявою про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затвердженої розпорядженням начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477, щодо якого раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, залишаються без змін, тому рекомендуємо не здійснювати стратегічну екологічну оцінку зазначених змін. |
|||
Звертаємо увагу, що відповідно до частини восьмої статті 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» якщо замовник на підставі рекомендацій, передбачених частиною сьомою цієї статті, приймає рішення про нездійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, він оприлюднює таке рішення разом з його обґрунтуванням у порядку, передбаченому статтею 16 Закону, та розміщує таке рішення у Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки.
В. о. директора Тетяна КУКУШКІНА
|
22 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/346 |
Про внесення змін до розпорядження
начальника військової адміністрації
від 20.12.2023 № 01-08/477
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв’язку з актуалізацією додатків 3 та 4 Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
|
22 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/346 |
Про внесення змін до розпорядження
начальника військової адміністрації
від 20.12.2023 № 01-08/477
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв’язку з актуалізацією додатків 3 та 4 Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
|
05 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/326 |
Про затвердження Програми подолання
туберкульозу на території Кремінської міської
територіальної громади на 2026 рік
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII, Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану, з метою забезпечення медичної допомоги з урахуванням потреб громадян та на підставі протоколу засідання Ради безбар’єрності Кремінської міської територіальної громади від 03.12.2025
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
|
04 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/322 |
Про затвердження Програми розвитку
та підтримки надання медичної допомоги
на первинному рівні на 2026 рік
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII, Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану, з метою забезпечення медичної допомоги з урахуванням потреб громадян та на підставі протоколу засідання Ради безбар’єрності Кремінської міської територіальної громади від 03.12.2025
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
|
04 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/323 |
Про затвердження Програми розвитку
та підтримки надання медичної допомоги
на вторинному рівні на 2026 рік
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII, Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану, з метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я, та на підставі протоколу засідання Ради безбар’єрності Кремінської міської територіальної громади від 03.12.2025
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
№ з/п |
Критерій |
Так/ ні |
Висновки, викладені у рішеннях, зазначених у пункті 5 Критеріїв |
Спосіб врахування висновків та обґрунтування |
|
1. |
Виконання змін передбачатиме реалізацію нової (додаткової) діяльності, не передбаченої у документі державного планування, щодо якої законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
2. |
Виконання змін передбачатиме зміни у реалізації визначеної у документі державного планування діяльності, щодо якої законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля: характеристики та розміру (масштабів) здійснення діяльності; місця провадження (розташування); умов здійснення діяльності; виділених природних та/або матеріальних ресурсів |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
3. |
Виконання змін передбачатиме зміну у реалізації визначеної у документі державного планування діяльності, яка не підлягала оцінці впливу на довкілля та яка внаслідок таких змін вимагатиме здійснення оцінки впливу на довкілля |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
4. |
Зміни вимагають оцінки, зважаючи на ймовірні наслідки для територій з природоохоронним статусом: територій та об’єктів природно-заповідного фонду; екологічної мережі, Смарагдової мережі |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
5. |
Зміни впливають на інші пов’язані документи державного планування, які приймаються на виконання документа державного планування, до якого вносяться зміни (зміна), з урахуванням критеріїв, визначених у пункті 7 |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
6. |
Виконання зміни до документа державного планування може погіршити наявні екологічні проблеми, у тому числі ризики впливу на здоров’я населення, які стосуються документа державного планування |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
7. |
Виконання змін ймовірно матиме значні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення з урахуванням: ймовірності, тривалості, частоти та зворотності наслідків; кумулятивного характеру наслідків; транскордонного характеру наслідків; ризиків для здоров’я людей та довкілля (наприклад, викликаних аваріями); розмірів та просторового поширення наслідків (географічна територія та чисельність населення, які ймовірно зазнають впливу); наслідків для територій або ландшафтів, які мають охоронний статус на національному або міжнародному рівні |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
8. |
Зміни вимагатимуть перегляду або внесення змін до заходів, які передбачалося вжити для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
9. |
Зміни вимагатимуть перегляду або внесення змін до заходів, передбачених для здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення |
ні |
зміни, що пропонуються, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках» Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки |
враховано повністю |
|
Врахування рекомендацій про необхідність здійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалась стратегічна екологічна оцінка: на підставі рекомендацій Департаменту комунальної власності, земельних, майнових відносин, екології та природних ресурсів облдержадміністрації (лист від 16.12.2025 № 06/01-11/280) та Департаменту охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації (лист від 18.12.2025 № 01-17/729) щодо відсутності негативного впливу незначних змін до документу державного планування на довкілля, у тому числі для здоров’я населення, прийнято рішення не здійснювати стратегічну екологічну оцінку незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалась стратегічна екологічна оцінка. |
||||
Начальник Кремінської міської військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Законом України «Про платіжні послуги» (далі – Закон) встановлено, що торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв (стаття 38).
На виконання Закону 29.07.2022 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 894 (далі – Постанова №
Законом України «Про платіжні послуги» (далі – Закон) встановлено, що торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв (стаття 38).
На виконання Закону 29.07.2022 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 894 (далі – Постанова № 894), якою установлені строки, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно.
З 1 січня 2026 року торговці - фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої групи, торговці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків.
Зауважуємо, що Постановою № 894 не встановлюється обов’язковість забезпечення торговцем способу безготівкових розрахунків виключно з використанням платіжного терміналу. Безготівкові розрахунки – це, зокрема, перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів (стаття 1 Закону).
Закон не обмежує торговців у способах забезпечення безготівкових розрахунків і надає торговцю можливість забезпечити здійснення безготівкових розрахунків шляхом використання платіжних застосунків, надання споживачу реквізитів свого рахунку/платіжного інструменту (зокрема, електронного 2 платіжного засобу), що дасть змогу споживачу здійснити оплату за товари (надані послуги) на рахунок торговця. Тобто, торговець повинен мати розрахунковий рахунок фізичної-особи підприємця, щоб платники мали можливість здійснювати платежі на цей рахунок за його номером (IBAN).
Для зручності переказу коштів торговець може згенерувати QR-код звернувшись до відділення банку, в якому відкрито його розрахунковий рахунок або самостійно. Ознайомитися з перевагами використання QR-коду можна за посиланням https://bank.gov.ua/ua/payments/use-qr.
З Правилами формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів можна ознайомитись за посиланням https://surl.lu/ptksnf, а з покроковою інструкцією для торговців щодо формування QR-коду – за посиланням: https://surl.li/mbpkee.
Щоб згенерувати графічний QR-код онлайн, можна скористатися безкоштовними сервісами, наприклад Pageloot, ME-QR, Get-QR, або My QR Code.
Звертаємо увагу, що відповідно до статті 296.10 Податкового кодексу України платниками єдиного податку першої групи не застосовуються реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (РРО/ПРРО). Обов’язок забезпечити платникам можливість здійснювати безготівкові розрахунки не зобов’язує застосовувати РРО/ПРРО.
|
05 грудня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/325 |
Про затвердження Програми підтримки
внутрішньо переміщених осіб з числа
мешканців Кремінської міської територіальної
громади на 2026-2027 роки
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-XII, постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на підставі протокольних доручень першого заступника голови Луганської облдержадміністрації від 10.11.2025, листа Департаменту економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності від 11.11.2025 № 02/01-02/9.1/2894, Протоколу засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Кремінській міській військовій адміністрації від 27.11.2025 та з метою підтримки внутрішньо переміщених осіб громади
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
