Фейсбук-сторінка Кремінської міської ВА

Діджитал-платформа "Ти як?"

Національна веб-платформа центрів надання адміністративних послуг

Асоціація міст України

Пульс - онлайн платформа для збору відгуку від бізнесу про взаємодію з державою

Administrator

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/проект

«___» грудня 2017 року
м. Кремінна

 

Про затвердження Положення
про проведення міського конкурсу
міні-ініціатив молоді

 

Керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання Грантової Угоди між Радою Європи та Кремінською міською радою від 19.07.2017, міська рада

 

ВИРІШИЛА:

  1. Провести у 2018 році Конкурс міні-ініціатив молоді м. Кремінна.

 2.Затвердити:

2.1. Положення про проведення Конкурсу міні-ініціатив молоді м. Кремінна.

 (Додаток 1).

2.2. Склад Конкурсного комітету міні-ініціатив молоді м. Кремінна.

 (Додаток 2).

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійно діючі комісії Кремінської міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів.

 

 

 

Міський голова                             Ю. О. Прокопенко



Додаток 1
до рішення сесії міської ради
від __.12.2017 №28/

 

 

ПОЛОЖЕННЯ
ПРО МІСЬКИЙ КОНКУРС
МІНІ–ІНІЦІАТИВ МОЛОДІ

 

І.Загальні положення

  • Цим Положенням регулюється процедура проведення міського конкурсу проектів міні-ініціатив молоді (далі – Конкурс), розроблених активною молоддю міста в рамках Проекту «Посилення потенціалу, ефективності та прозорості роботи органів місцевого самоврядування через залучення молоді до роботи мерії міста Кремінна та реформи децентралізації».
  • Мета Конкурсу є визначення проектів міні-ініціатив молоді, які фінансуються за рахунок міського бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, і спрямовані на розв’язання актуальних проблем розвитку місцевого самоврядування направлених на посилення інституційних та лідерських здібностей органів місцевого самоврядування міста Кремінна через впровадження принципів демократії в її діяльність.
  • Учасниками Конкурсу є активна молодь міста, яка взяла активну участь в роботі «Школи майбутнього політика».
  • Основні завдання Конкурсу:
  • стимулювання громадськості , в т.ч. молоді та вразливих груп населення за діяльністю органів місцевого самоврядування міста Кремінна;
  • розвиток співпраці органів місцевого самоврядування міста Кремінна, громадських активістів, в т.ч. молоді та вразливих груп населення у розроблені та реалізації проектів;
  • узагальнення та поширення досвіду роботи, спрямованої на розв’язання проблем розвитку місцевого самоврядування.

 

ІІ. Основні напрями, за якими розробляються проекти

Основні напрями, за якими розробляються проекти

  • організація ефективної системи надання послуг населення;
  • розвиток ефективних механізмів управління територіями;
  • впровадження сучасних інформаційних технологій у діяльність органів місцевого самоврядування міста Кремінна;
  • покращення доступу громадськості, в тому числі молоді та осіб з обмеженими можливостями, до роботи мерії міста Кремінна та контролю за нею.

ІІІ. Вимоги до проектів

3.1. Проект має передбачати:

1) здійснення окремих організаційно-технічних заходів, спрямованих на поліпшення життєдіяльності територіальної громади;

2) підвищення рівня безпосередньої участі членів громади, в тому числі молоді та вразливих груп населення у вирішення питань місцевого значення;

3) запровадження нових механізмів покращення доступу громадськості, в тому числі молоді та осіб з обмеженими можливостями, до роботи мерії міста Кремінна та контролю за нею.

3.2. Проект повинен включати:

1) анотацію, у якій стисло зазначаються: назва проекту; актуальність; мета; перелік заходів та очікувані результати; цільові групи; обсяг коштів; партнери проекту.

Анотація не вважається окремою частиною проекту, а є стислим викладанням проекту в цілому;

2) опис проекту за такими складовими:

визначення проблеми, на розв’язання якої спрямований проект;

цільові групи;

3) мету за завдання проекту;

4) технологію проекту із зазначенням:

заходів проекту;

механізму розподілу функцій партнерів;

  • очікувані результати.

3.3 Проект подається у друкованому і електронному вигляді.

Друкований примірник проекту пронумеровується та підписується заявником.

3.4. Обсяг заходів проекту з міського бюджету не може бути більше ніж 30 тис. грн.

 

ІV. Організаційне забезпечення Конкурсу

4.1. Організацію Конкурсу (підготовка, оголошення, оприлюднення результатів) здійснює виконавчий комітет міської ради.

4.2. Прийняття, розгляд, оцінку проектів здійснює Конкурсний комітет, склад якого затверджується рішенням Кремінської міської ради.

4.3. Конкурсний комітет:

1) забезпечує розгляд проектів, їх оцінку та визначення переможців Конкурсу;

2) розглядає звернення та скарги з питань, пов’язаних з організацією і проведенням Конкурсу;

3) здійснює контроль за реалізацією проектів.

4.4. Організаційною формою роботи Конкурсного комітету є засідання, які проводяться за необхідності.

4.5. Засідання Конкурсного комітету проводить голова комітету, а у разі його відсутності – заступник. Засідання Конкурсного комітету є правомочним за умови присутності не менше половини її складу.

4.6. Рішення Конкурсного комітету вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.

4.7. У своїй діяльності Конкурсний комітет керується Конституцією України, чинним законодавством України і цим Положенням.

 

  1. Критерії та порядок оцінки міні-проектів

5.1 Переможці Конкурсу визначаються шляхом відбору проектів на підставі їх рейтингової оцінки, в основу якої покладено бальну систему за такими критеріями:

1) вплив проекту на розвиток міста.

Оцінка за цим критерієм здійснюється шляхом проставлення балів у залежності від ступеня впливу на розвиток міста:

30 балів – значний вплив, який дозволяє комплексно вирішити існуючу проблему або створити нові можливості для отримання послуг населенням;

20 балів – вплив, який дозволяє частково вирішити проблему або вдосконалити надання послуг населенню;

10 балів – незначний вплив, який не вирішує існуючих проблем, а поліпшує стан певного об’єкта;

2) вплив проекту на залучення громадськості до участі в роботі мерії.

Оцінка за цим критерієм здійснюється шляхом проставлення балів у залежності від ступеня впливу на залучення громадськості до участі в роботі мерії:

30 балів – значний вплив, який дозволяє комплексно вирішити існуючу проблему або створити нові можливості для отримання послуг населенням;

20 балів – вплив, який дозволяє частково вирішити проблему або вдосконалити надання послуг населенню;

10 балів – незначний вплив;

3) вплив проекту на впровадження принципів прозорості та демократії в роботі мерії:

Оцінка за цим критерієм здійснюється шляхом проставлення балів у залежності від ступеня впливу на впровадження принципів прозорості та демократії в роботі мерії:

30 балів – значний вплив, який дозволяє комплексно вирішити існуючу проблему або створити нові можливості для отримання послуг населенням;

20 балів – вплив, який дозволяє частково вирішити проблему або вдосконалити надання послуг населенню;

10 балів – незначний вплив;

4) спільність реалізації проекту декількома (двома і більше) заявниками.

За цим критерієм нараховується 20 балів.

5.2. Сумарна оцінка проекту визначається шляхом складання балів за всіма критеріями, зазначеними у пункті 5.1. цього Положення.

На основі сумарних оцінок складається рейтинг проектів.

5.3. На підставі рейтингу проектів визначається перелік переможців, який починається з проекту, що отримав найбільшу кількість балів, і закінчується проектом, фінансування якого вичерпується сума коштів міського бюджету, передбачених у міському бюджеті на 2018 рік.

 

 

VІ. Порядок проведення Конкурсу

6.1. Конкурс починається з 01 лютого 2018 року.

Оголошення про проведення Конкурсу розміщується на офіційному сайті Кремінської міської ради.

6.3. Строк подання проектів до 25 березня 2018 року.

6.4. Проекти подаються до приймальної виконавчого комітету Кремінської міської ради.

 

Секретар міської ради                                                         Е.В. Пилипенко

 

Заступник міського голови                                                  Н.М. Макогон


Додаток 2
до рішення сесії міської ради
від 13.09.2017 №25/4

 

СКЛАД
Конкурсного комітету Конкурсу міні-ініціатив

 

Прокопенко Юрій

Олексійович

 

 

Пилипенко Едуард

Володимирович

-        міський голова м. Кремінна, голова Конкурсного комітету;

 

-        секретар Кремінської міської ради, заступник голови Конкурсного комітету;

 

Лопата Тетяна

Іванівна

 

-        спеціаліст планово-фінансового відділу виконкому міської ради, секретар Конкурсного комітету.

Члени Конкурсного комітету:

Дзивульський Георгій

Анатольович

-        перший заступник міського голови;

 

-         

 

Загоруй Світлана

Михайлівна

 

Вітко Наталія

Василівна

 

Кравченко Віктор

Іванович

 

- голова Громадської ради при Кремінській міській раді;

 

- заступник голови Громадської ради при Кремінській міській раді;

 

-                     голова постійної комісії Кремінської міської ради;

 

Кременчук Віктор

Іванович

 

Несчетний Андрій

Анатольович

 

-       голова постійної комісії Кремінської міської ради;ї ради;

 

-        депутат Кремінської міської ради.

 

Стеценко Олександр - радник Голови Луганської ОДА з Олександрович питань міжнародного співробітництва та європейської інтеграції

 

Секретар міської ради                                                Е.В. Пилипенко

 

Заступник міського голови                                        Н.М. Макогон

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № ___/___

 

“_____”______2017 р.
м. Кремінна

 

Про внесення у перелік об’єктів
комунальної власності, що підлягають
відчуженню у 2018 році

 

         З метою поповнення бюджету Кремінської міської ради в частині надходжень від відчуження майна комунальної власності шляхом продажу через аукціон, відповідно до пункту 4 статті 3 Закону України “ Про приватизацію державного майна ”, керуючись п. 30 ст. 26, ст. ст. 59, 60 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада

 

ВИРІШИЛА:

1.Внести в перелік об’єктів нерухомості, які є власністю територіальної громади міста Кремінна і підлягають приватизації через аукціон в 2018 році :

- домоволодіння по вулиці Озерній , 24 селища Стара Краснянка Кремінської міської ради Луганської області ;

- домоволодіння по вулиці Чайковського, 40 міста Кремінна Луганської області;

- об’єкт нерухомого майна комунальної власності – приміщення магазину з господарськими будівлями, яке знаходиться за адресою вулиця Володарського, 41 , місто Кремінна Луганської області;

- об’єкт нерухомого майна комунальної власності – міський туалет, який знаходиться за адресою площа Кооперативна, 50 А, місто Кремінна Луганської області.

  1. Виконкому Кремінської міської ради провести підготовку документів для оголошення аукціону з продажу вказаного нерухомого майна.

 3.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку, планування , бюджету та фінансів.

 

Міський голова                                                           Ю.О. Прокопенко

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГОГ СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/ПРОЕКТ

«          » грудня 2017 р.
м. Кремінна

 

Про внесення у реєстр земельних ділянок, що підлягають продажу в 2018 році

 

З метою виконання заходів, спрямованих на поповнення міського бюджету, у зв’язку зі змінами у діючому законодавстві щодо збільшення термінів розгляду проектів місцевих нормативних актів, враховуючи рішення 65 сесії 6 скликання Кремінської міської ради від 21.10.2015 року № 65/5 «Про зміну назв вулиць, провулків, площ та проспектів на території Кремінської міської ради», керуючись Конституцією України, ст.ст.12, 84, 127-128 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, рішенням 25 сесії 6 скликання міської ради від 10.05.2012 р. № 25/1 (із змінами та доповненнями), Кремінська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Внести до переліку земельних ділянок несільськогосподарського та сільськогосподарського призначення, які підлягають продажу у 2018 році:

- земельну ділянку загальною площею 0,0184 га, яка знаходиться в оренді у гр. Хлюбцева О.М. для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: м. Кремінна, вул. Крайова (70 лєт Октября), 25;

- земельну ділянку загальною площею 0,1050 га, яка знаходиться в оренді у гр. Романовського О.О. для обслуговування будівлі торгівлі - магазину та розташована за адресою: м. Кремінна, вул. Совєтська, 3а.

- земельну ділянку загальною площею 0,0113 га, яка знаходиться в оренді у гр. Лисенко Н.М. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та розташована за адресою: сел. Житлівка, вул. Красна, 69;

- земельну ділянку загальною площею 0,0408 га, яка знаходиться в оренді гр. Безсмертного М.Н. для обслуговування будівлі торгівлі - магазину, яка розташована за адресою: м. Кремінна, пл. Кооперативна, 63;

- земельну ділянку загальною площею 0,0382 га, кадастровий номер 4421610100:02:237:0004, яка знаходиться в оренді у гр. Чернишової С.В. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, розташованої за адресою: м. Кремінна, вул. Шевченко, 19.

  1. Виконавчому комітету Кремінської міської ради провести роботи згідно ст.128 Земельного кодексу України щодо укладення з землекористувачами землі договору авансового внеску в розмірі 20% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також визначення вартості продажу земельної ділянки на підставі експертної грошової оцінки.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію міської ради з питань землекористування, архітектури, благоустрою, будівництва та екології.

 

Міський голова                                              Ю.О. Прокопенко

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/

 

« ___» грудня 2016 р.
м. Кремінна

Про затвердження Програми
соціальної підтримки сімей,
дітей та молоді м. Кремінна
на 2018 рік

 

Розглянувши поданий виконавчим комітетом міської ради проект міської Програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді м. Кремінна на 2018 рік, керуючись пунктом 22 частини першої статті 26, статтею 59 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити міську Програму соціальної підтримки сімей, дітей та молоді м. Кремінна на 2018 рік (додається).

Додаток – 7 арк.

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів.

 

Міський голова                                                Ю.О. Прокопенко



 Затверджено
рішенням міської ради
від «___» грудня 2017 р. №28/

 

ПРОГРАМА
соціальної підтримки сімей, дітей та молоді
м. Кремінна на 2018 рік

 

Міська програма підтримки сімей, дітей та молоді м. Кремінна на 2018 рік, розроблена відповідно до Законів України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року», «Про охорону дитинства», Сімейного кодексу України, Національної стратегії профілактики соціального сирітства до 2020 року, затвердженої Указом Президента України від 22.10.2012р. № 609, Державної програми підтримки сім’ї до 2016 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2013р. № 341 та Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Кремінна на 2017 рік, визначає необхідні зміни у підходах суспільства до підтримки сімей, дітей та молоді і розрахована на 2017 рік.

 

І. Загальні засади

 

Державну політику щодо дітей, сім’ї та молоді зорієнтовано на створення та забезпечення доступу до соціальних послуг найбільш вразливих категорій населення. На це спрямовано конкретні заходи, які реалізуються Кремінською міською радою. Практична соціальна робота підпорядкована на виконання національних та державних програм соціального становлення і розвитку сім’ї, дітей та молоді.

Спектр соціальних послуг, які надаються сім’ям, різноманітний та життєво важливий: допомога у оформленні та відновленні документів, надання допомоги в організації лікування, медичного обстеження, оздоровлення дітей, отримання реєстрації, оформлення всіх можливих державних соціальних виплат та чіткий контроль за їх використанням тощо.

Сім'я є одним з основних, а в багатьох випадках - безперечно, основним чинником формування особистості і долі людини. Значна частина людських потреб задовольняється саме в сім'ї.

Стабільність та економічний розвиток як суспільства, так і кожної окремо взятої територіальної громади, залежить від фізичного і духовного здоров'я сім'ї, дітей та молоді, від ставлення влади до їх проблем, інтересів і потреб. Необхідність розроблення даної Програми обумовлена, зростаючою роллю сім’ї в суспільному житті. З однієї сторони, вона є рушійною силою, провідником демографічного, соціально-економічного, політичного й духовного розвитку. З іншого боку - однією з незахищених, вразливих верств суспільств.

Ознака сучасної сім'ї - послаблення її основних функцій та неналежний рівень виховного потенціалу батьків і, як наслідок - різні види сімейного неблагополуччя.

Для певної частини сімей м. Кремінна актуальними залишаються проблеми бідності та безробіття.

Наявність безробіття, послаблення основних функцій сім’ї та низький рівень виховного потенціалу батьків значно впливають на зростання негативних явищ серед сімей, дітей та молоді міста. Саме сімейне неблагополуччя і байдужість оточення призводить до безпритульності, бездоглядності, жебрацтва, соціального сирітства, насильства в сім'ї та жорстокого поводження з дітьми, поширення правопорушень та злочинності серед молоді, руйнації моральних та духовних цінностей, поширення тютюнопаління, наркоманії, алкоголізму, ВІЛ/СНІД, соціально небезпечних хвороб серед населення.

Скорочення чисельності сімей, які довгі роки, а іноді й усе життя, перебувають у складних життєвих обставинах, - це не тільки соціальне, але й політичне завдання суспільства (всіх зацікавлених в цьому суб'єктів). Тому одними з пріоритетних напрямів соціально-економічного розвитку нашої громади є активізація профілактичної роботи, формування відповідального ставлення батьків до виховання дітей, забезпечення якісних та доступних соціальних послуг та збереження для дитини її біологічної сім'ї, мобілізація громади до вирішення проблем сімей, дітей та молоді.

Таким чином забезпечення соціальної підтримки сімей, дітей та молоді, адресності та доступності соціальних послуг, особливо у віддалених районах міста, на сьогодні є нагальною потребою і саме тому до структури Кремінського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді починаючи з липня 2012 року було введено посади фахівців із соціальної роботи.

 

 

ІІ.Мета і основні завдання програми

 

Метою програми є подальше вдосконалення соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю, адресність та доступність соціальних послуг за місцем проживання, особливо у віддалених районах міста.

 

Основними завданнями програми є:

1) забезпечення підвищення якості, адресності та доступності професійних соціальних послуг безпосередньо у громаді, насамперед у віддалених районах міста, сім’ям, дітям та молоді, які опинилися у складних життєвих обставинах

2) координація зусиль фахівців із соціальної роботи та спеціалістів з раннього виявлення, обліку, ведення банку даних та соціального супроводу сімей/осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах пошуку кандидатів в прийомні батьки та батьки-вихователі;

3) здійснення соціальної роботи, спрямованої на запобігання відмов від новонароджених дітей;

4) удосконалення діяльності щодо підбору, направлення на навчання та здійснення соціального супроводження прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;

5) поліпшення змістовного наповнення соціальних, профілактичних акцій, спрямованих на розвиток сімейних форм виховання, мотивацію до здорового способу життя, попередження насильства в сім’ї;

6) соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, дітей, молоді та членів їх сімей.

7) поліпшення соціально-профілактичної роботи щодо запобігання правопорушенням та соціально-небезпечним хворобам у дитячому та молодіжному середовищі, формування навичок здорового способу життя;

8) удосконалення соціальних послуг та здійснення соціального патронажу неповнолітніх та молоді, які відбувають покарання без позбавлення волі та тих, які звільнені з місць позбавлення волі.

 

ІІІ. Очікувані кінцеві результати програми:

 

- підвищення якості, доступності та адресності соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді;

- забезпечення можливостей для самореалізації, самовизначення, самовдосконалення різних категорій сімей в цілому, а також кожного з її членів;

- зменшення кількості дітей, які були вилучені із сім’ї;

- створення умов для зменшення соціального сирітства;

- формування в населення позитивного ставлення до інституту прийомної сім’ї;

- забезпечення якісно нового рівня інформованості та обізнаності дітей та молоді району з актуальних питань;

- позитивні зрушення у вирішенні проблем зайнятості молоді та залучення її до трудового виховання, як невід’ємної частини комплексного підходу до виховання повноцінних членів суспільства;

- поліпшення криміногенних обставин та зменшення рівня злочинності в молодіжному середовищі;

- зменшення факторів, які впливають на вживання психоактивних речовин у дитячому та молодіжному середовищі;

- поліпшення системи здійснення соціального захисту дітей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями та членів їх сімей, соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих вагітних жінок.

 

ІV.Термін та механізм реалізації програми

 

Міська програма розрахована на 1 рік. На виконання даної Програми Кремінська міська рада передає субвенцію Кремінській районній раді на проведення видатків, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів для утримання соціального фахівця Кремінського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді розробляє та затверджує план роботи Центру та його спеціалізованих формувань відповідно до функцій, завдань центру, пріоритетних напрямів діяльності ЦСССДМ та положень даної Програми.

Щомісячно Кремінський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звітує про свою роботу та виконання даної Програми.

 

V.Фінансове забезпечення Програми

 

Фінансування Програми здійснювати за рахунок коштів міського бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

 

VІІ. Основні заходи

Заходи

Термін виконання

Відповідальний за виконання

Сума витрат, джерела фінансування

 

1

Оплата праці фахівця із соціальної роботи в Кремінській територіальній громаді (1 шт.од.)

2018 рік

Міська рада, КРЦСССДМ

96 088 грн.

 

2

Виявлення сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі, громадян похилого віку, інвалідів та інших соціально незахищених груп населення, які потребують соціальної підтримки та надання їм соціальних послуг

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

Потреба в коштах відсутня

 

3

Оновлення обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

Потреба в коштах відсутня

 

4

Індивідуальне консультування клієнтів

Постійно

КРЦСССДМ

Потреба в коштах відсутня

 

5

Соціальне інспектування (відвідування) сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

 

 

6

Здійснення соціального супроводу сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

 

Потреба в коштах відсутня

 

7

Участь у супервізійних нарадах на базі Кремінського РЦСССДМ та Кремінської міської ради

1 раз на тиждень

КРЦСССДМ

Потреба в коштах відсутня

 

8

Участь у засіданні дорадчого органу Кремінської РДА з питань роботи з сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах

За потребою

КРЦСССДМ

Потреба в коштах відсутня

 

9

Організація своєчасної допомоги сім’ям, дітям та молоді шляхом взаємодії із структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій та місцевого самоврядування, навчальними та дошкільними закладами, закладами та відділеннями охорони здоров’я, внутрішніх справ, громадських об’єднань, фондів тощо

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

 

Потреба в коштах відсутня

 

10

Проведення у сім’ях, серед дітей та молоді за місцем проживання інформаційно-просвітницької роботи, спрямованої на формування стандартів позитивної поведінки, здорового способу життя шляхом розповсюдження соціальної реклами і проведення консультацій

Згідно річного плану роботи

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

 

Потреба в коштах відсутня

 

11

Здійснення соціальної та психологічної адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа з метою підготовки до самостійного життя

Постійно

КРЦСССДМ

 

Потреба в коштах відсутня

 

12

Здійснення робота з дітьми-сиротами, дітьми позбавленими батьківського піклування, з числа учнів старших класів та випускників інтернатних закладів з метою їх соціальної та психологічної адаптації, підготовки до самостійного життя

Постійно

Кремінська обласна загальноосвітні школа-інтернат І-ІІІ ступенів, Кремінська обласна спеціальна ЗОШ-інтернат, Кремінська обласна санаторна школа - інтернат

Потреба в коштах відсутня

 

13

Організація та проведення роботи з дітьми із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах в пришкільний таборах міста:

- лекція: «Ми за здоровий спосіб життя»;

- бесіда з вікториною «Формула здоров’я»;

- відео лекторій «Шкідливість тютюнопаління»;

- рольова гра «Вплив куріння на людину»;

- лекція: « Мир і дружба – не дива, або знай свої права»;

- тренінгові заняття «Твоє життя – твій вибір»;

- конкурс створення реклами здорового способу життя «Я обираю здоров’я, а ти?».

Період літньої оздоровчої кампанії

Пришкільні оздоровчі табори міста

Потреба в коштах відсутня

 

14

Робота з дітьми із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах на базі МНОЦ «Мрія»:

- конкурс дитячих фантазій «Мені приснився чарівник, який…»;

- лекція з елементами тренінгу з профілактики насильства в сім’ї «Щасливе дитинство»;

- тренінг «Я вчуся спілкуватися»;

- лекція з елементами тренінгу «Якщо хочеш бути здоровим»;

- тренінг «Твоє життя – твій вибір»;

- комунікативний тренінг «Ми живемо серед людей»;

- тренінг «Бути здоровим – престижно!»;

- розвиваючий тренінг «На шляху до творчості»;

Червень – серпень

МНОЦ «Мрія»

Потреба в коштах відсутня

 

15

Забезпечення надання соціальних послуг особам, які зазнали жорстокості та насильства, постраждали від торгівлі людьми

Постійно

КРЦСССДМ

Потреба в коштах відсутня

 

16

Організація та проведення лекції для учнів старших класів із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах з профілактики суїцидів «Найдорожче – це життя»

Вересень

КРЦСССДМ, загальноосвітні школи міста

Потреба в коштах відсутня

 

17

Організація та проведення лекції для учнів старших класів із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах «Я – особистість»

Жовтень

КРЦСССДМ, загальноосвітні школи міста

Потреба в коштах відсутня

 

18

Організація та проведення для учнів старших класів із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах «Сімейне насилля»

Листопад

КРЦСССДМ, загальноосвітні школи міста

Потреба в коштах відсутня

 

19

Організація та проведення для учнів старших класів із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах «Попередження торгівлі людьми»

Листопад

КРЦСССДМ,

загальноосвітні школи міста

Потреба в коштах відсутня

 

20

Здійснення заходів, розповсюдження інформаційних матеріалів з питань пропагування сімейних форм виховання та питань соціального захисту населення

Постійно

КРЦСССДМ, суб'єкти соціальної роботи

 

Потреба в коштах відсутня

 

 

Всього :

 

96 088 грн.

 

 

СЕКРЕТАР МІСЬКОЇ РАДИ                                              Е.В. ПИЛИПЕНКО

 

ЗАСТУПНИК МІСЬКОГО ГОЛОВИ                        Н.М. МАКОГОН

Вівторок, 21 листопада 2017 13:41

28 сесія. Про делегування повноважень

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/

 

“__” грудня 2017 року
м. Кремінна

Про делегування повноважень

 

На виконання ст.93 та ст.101 Бюджетного кодексу України, керуючись статтями 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Доручити Кремінському міському голові укласти Договори з головами селищної та сільських рад Кремінського району про отримання коштів у вигляді іншої субвенції на здійснення видатків на утримання КУ «Трудовий архів територіальних громад Кремінського району».
  2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів.

 

Міський голова                                                 Ю.О. Прокопенко

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/проект

 

« __ » ____________ 2017 р.
м. Кремінна

 

Про затвердження плану роботи
Кремінської міської ради на перше півріччя 2018 р.

 

         Керуючись п.7 ч.1 ст.26 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні “, міська рада

ВИРІШИЛА:

 

1.Затвердити план роботи Кремінської міської ради на перше півріччя 2018 р. (додається).

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту, законності, депутатської діяльності та етики, зв’язку із засобами масової інформації.

 

Міський голова                                                                    Ю.О. Прокопенко

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ № _____

 

від «_______»_____________2017р.
м. Кремінна

 

Про внесення змін у рішення
виконкому від 31.10.2017 № 247
(за заявою хххххххххххххххх)

 

Розглянувши заяву хххххххххххххххх з проханням внесення змін у рішення виконкому від 31.10.2017 № 247 « Про присвоєння поштової адреси об’єкту нерухомого майна», з метою впорядкування адресної системи, керуючись ст.ст.31,40,59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Кремінської міської ради:

 

ВИРІШИВ :

  1. Внести зміни у рішення виконкому від 31.10.2017 № 247 « Про присвоєння поштової адреси об’єкту нерухомого майна», а саме пункт !. викласти у такій редакції :

« 1. Присвоїти об’єкту нерухомого майна приватної власності – спадковому домоволодінню, яке розташоване на приватизованій земельній ділянці з кадастровим номером 44 216 101 хххххххххх на вулиці Гастелло міста Кремінна Кремінського району Луганської області, і мало будівельний номер хххх, поштову адресу: Луганська область, Кремінський район, місто Кремінна, вулиця Гастелло, будинок № хххх.»

  1. Інші пункти рішення залишити без змін.
  2. Рекомендувати спадкоємцю майна ххххххххххххххх внести зміни у відомості про майно в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

 

Міський голова                                                                    Ю.О. Прокопенко

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/ПРОЕКТ

 

«___» ___________ 2017 року
м. Кремінна

 

Про затвердження Положення про відділ житлово-комунального
господарства виконавчого комітету Кремінської міської ради

 

Відповідно до статті 25, пункту 3 частини 4 статті 42, пункту 4 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

 ВИРІШИЛА:

 

  1. Затвердити Положення про відділ житлово-комунального господарства апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради згідно з додатком 1.

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регламенту, законності, депутатської діяльності та етики, зв’язку із засобами масової інформаці.

 

Міський голова                                                      Ю.О. Прокопенко

УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/ПРОЕКТ

 

«_____ » __________ 2017 року
м. Кремінна

 

Про створення Комунального підприємства
«ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради 

 

З метою забезпечення надійності функціонування водопровідно-каналізаційного господарства міста, відповідно до статей 57, 62, 63,78 Господарського кодексу України, керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

  1. Створити Комунальне підприємство «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради та віднести його до сфери управління Кремінської міської ради.
  2. Утворити розмір статутного капіталу Комунального підприємства «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради у розмірі _________ та сплатити його не пізніше 1 місяця до закінчення першого року з дня державної реєстрації підприємства.
  3. Затвердити Статут Комунального підприємства «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради (додаток 1).
  4. Закріпити за Комунальним підприємством «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради на праві господарського відання майно, необхідне для здійснення ним статутної діяльності, згідно з переліком (додаток 2).
  5. Кремінському міському голові:

5.1. забезпечити здійснення заходів з державної реєстрації Комунального підприємства «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради;

5.2. Укласти контракт з керівником Комунального підприємства «ВОДОСТИЛЬ» Кремінської міської ради зі строком дії ___ роки відповідно до Положення про порядок укладання контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, при найманні на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1993 р. N 203.

 

  1. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійно діючу комісію Кремінської міської ради з питань житлово–комунального господарства , розвитку суб'єктів малого підприємництва, торгівлі та побуту, транспорту та зв'язку.

 

Міський голова                                                                     Ю.О.Прокопенко

Kremins'ka TG