«___»__________20___ |
Кремінна |
№__/проєкт |
Про затвердження протоколу постійної
громадської комісії з житлових питань
Розглянувши протокол № 6 від __.__.2019 засідання постійної комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Кремінської міської ради, керуючись главою 3 Житлового Кодексу Української РСР, Положенням про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженим Постановою ради міністрів Української РСР від 04.02.1988 № 37, Переліком категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, затвердженим постановою ради міністрів Української РСР від 04.02.1988 № 37, п.п. 8, п. б ч.1 ст. 30, ст.ст. 40, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Кремінської міської ради
ВИРІШИВ:
1. Затвердити протокол № 6 від __.___.2019 постійної громадської комісії з житлових питань при виконкомі Кремінської міської ради.
Додаток – ____ арк.
2. Взяти на квартирний облік громадян:
2.1 --------------------------------- р.н. у складі сімї – 1 особа, на пільгову чергу, для позачергового отримання житла, як дитину, позбавлену батьківського піклування, та який потребує поліпшення житлових умов, в зв’язку з відсутністю житла, для покращення житлових умов.
Підстава для внесення у списки громадян, які користуються правом позачергового отримання житла: підпункт 3 пункту 46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п. 5 ч.1 ст.46 Житлового кодексу Української РСР;
2.2 --------------------------------- р.н. у складі сімї – 1 особа, на пільгову чергу, для позачергового отримання житла, як дитину, позбавлену батьківського піклування, та який потребує поліпшення житлових умов, в зв’язку з відсутністю житла, для покращення житлових умов.
Підстава для внесення у списки громадян, які користуються правом позачергового отримання житла: підпункт 3 пункту 46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п. 5 ч.1 ст.46 Житлового кодексу Української РСР.
3. Начальнику відділу житлово-комунального господарства та будівництва апарату виконавчого комітету міської ради внести відповідні данні до реєстру обліку потребуючих поліпшення житлових умов згідно п. 2 даного рішення.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на першого заступника міського голови Дзивульського Г.А.
Міський голова Ю.О. ПРОКОПЕНКО
За звітний період до загального фонду міського бюджету надійшло 15812,9 тис. грн., що становить 100,5 відсотка до затвердженого з урахуванням змін обсягу за звітний період, у порівнянні до аналогічного періоду 2018 року темпи надходження до міського бюджету збільшились на 19,9 відсотків, або на 2620,9тис. грн.
З податків і зборів загального фонду виконання становить 15326,3 тис. грн., або 102,9 відсотків від планових показників, що на 2 555,2 тис. грн. більше до аналогічного періоду минулого року, або на 20,0 відсотків.
За звітний період до загального фонду надійшло субвенцій від органів державного управління в сумі 486,5 тис. грн., в т. ч. іншої субвенції з місцевого бюджету в сумі 258,9 тис. грн. на виконання делегованих повноважень по утриманню КУ «Трудовий архів»; субвенції з місцевого бюджету на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету в сумі 69,6 тис. грн.; субвенції з місцевого бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету в сумі 158,0 тис. грн.
Доходи загального фонду міського бюджету за 9 місяців 2019 року сформовані в розрізі джерел надходжень наступним чином:
на 45,5 відсотка за рахунок єдиного податку (6977,5 тис.грн.);
на 36,3 відсотка за рахунок податку на майно (5571,1 тис.грн.);
на 10,1відсотка за рахунок акцизного податку від реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (1 548,9 тис.грн.);
на 5,4 відсотка за рахунок адміністративних зборів та платежів (822,1тис.грн.);
на 1,4 відсотка за рахунок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (217,1 тис.грн.);
на 1,2 відсотка за рахунок інших надходжень (в т.ч. неподаткових) (189,7 тис.грн.).
За звітний період до спеціального фонду міського бюджету з податків і зборів надійшло 12902,9 тис. грн., що становить 134,9 відсотків до затвердженого з урахуванням змін обсягу за звітний період, у порівнянні до аналогічного періоду 2018 року темпи надходження до міського бюджету збільшились на 12380,7 тис. грн., у зв’язку з надходженням грантових коштів на розрахунковий рахунок міської ради відкритий в установі банку.
За звітний період до спеціального фонду надійшло субвенцій від органів державного управління в сумі 6694,8 тис. грн., в т. ч. іншої субвенції з місцевого бюджету в сумі 5200,0 тис. грн. на придбання двох стіттєвозів; субвенції з місцевого бюджету на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету в сумі 1494,8 тис. грн.
На видатки бюджетних установ та інших заходів спрямовано коштів загального фонду – 13 214,2 тис. грн., що становить 93,3 відсотки до затвердженого на звітний період з урахуванням змін плану, що більше показника 2018 року на 36,4 відсотка або на 3346,5 тис. грн.
У порівнянні з відповідним періодом 2018 року збільшені обсяги фінансування з загального фонду бюджету на державне управління – на 37,5 відсотка або на 1996,1 тис. грн., на житлово-комунальне господарство – на 45,0 відсотків або на 1 514,6 тис. грн., в т ч. видатки на благоустрій - у 2,1 рази або на 1170,8 тис. грн., на фізичну культуру і спорт - на 23,7 відсотка , або на 9,5 тис. грн.
На видатки бюджетних установ та інших заходів спрямовано коштів спеціального фонду – 17289,0 тис. грн., що менше показника 2018 року в 6 разів або на 11662,1 тис. грн.( у зв’язку з використанням залишку грантових коштів на початок року).
По спеціальному фонду бюджету у порівнянні з відповідним періодом 2018 року зменшені обсяги фінансування на житлово-комунальне господарство – 44,2 відсотки або на 2409,9 тис. грн., на капітальний ремонт доріг та дорожньої інфраструктури –на 2 128,8 тис. грн., на реалізацію програм допомоги і грантів міжнародних фінансових організацій - на 46,3 відсотки або на 9584,2 тис. грн.(зменшення виникло у зв’язку з реалізацією міжнародного проекту у минулому році)
Видатки спеціального фонду міського бюджету сформовані в розрізі таких галузей:
На64,3 % на реалізацію програм допомоги ЄС (11112,1тис. грн.);
на 17,9 % на житлово-комунальне господарство (3095,3 тис. грн.);
на 3,4 % на органи місцевого самоврядування та видатки у сфері державного управління (653,5 тис. грн.);
на 13,6 % еконмічну діяльніть ( 2346,4тис. грн.);
на 0,1 % на соціальний захист, культуру та спорт (18,0 тис. грн.);
на 0,4 % на інші видатки (63,8 тис. грн.).
Кредиторська та дебіторська заборгованість на звітну дату відсутня.
Начальник планово-фінансового відділ
головний бухгалтер Н.М.Смалько
«__» листопада 2019 року |
Кремінна |
№52/ |
Про передачу майна з балансу
Дочірнього підприємства “Кремінське комгосподарство”
комунального підприємства “Кремінна-Комунсервіс”
на баланс Кремінської міської ради
З метою забезпечення потреб територіальної громади м. Кремінна, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №11, ст. 78 Господарського кодексу України, керуючись ст. 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада
ВИРІШИЛА:
- Гараж-мастерская(ЖЕК), що розташована на пров. Бульварний, 1а;
- Контора ЖЕК №1, що розташована на пров. Бульварний, 1а;
Дзивульський Г.А. – перший заступник міського голови, голова комісії;
Макогон Н.М. – заступник міського голови з фінансово - економічних питань, заступник голови комісії;
Члени комісії:
Смалько Н.М. – начальник планово-фінансового відділу - головний бухгалтер апарату виконавчого комітету міської ради;
Китайгора І.О. – начальник відділу житлово-комунального господарства та будівництва апарату виконавчого комітету міської ради;
Фещенко О.В. – керівник ДП “ККГ” КП “ККС”;
Ямпольська М.В. – головний бухгалтер ДП “ККГ” КП “ККС”.
Міський голова Ю. О. ПРОКОПЕНКО
« » листопада 2019 року |
Кремінна |
№52/ |
Про укладення договору оренди
нерухомого майна з Державною установою
“Центр пробації”
Розглянувши лист філії Державної установи “Центр пробації” від 16.10.2019 за №27/866-19, відповідно до ст. 7,9,17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 №786, керуючись статтями 25, 26, 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю. О. ПРОКОПЕНКО
« » листопада 2019 року |
Кремінна |
№52/ |
Про визнання таким, що втратило чинність рішення
Кремінської міської ради від 23.12.2015 №3/1
“Про делегування Кремінській районній раді
повноважень”
З метою приведення рішень Кремінської міської ради до вимог чинного законодавства України, керуючись рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 , ст.25, п.30 ч.1 ст.26, п.19,20 ч.1 ст. 43, п.10 розділу V прикінцевих та перехідних положень Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю. О. ПРОКОПЕНКО
« » листопада 2019 року |
Кремінна |
№52/ |
Про внесення змін до рішення
Кремінської міської ради від 22.02.2012
№22/5 “Про пайову участь замовників у розвитку
інфраструктури м. Кремінна”
У зв’язку із внесенням змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, відповідно до п.2 Розділу II прикінцеві та перехідні положення Закону України №132-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні”, керуючись ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю. О. ПРОКОПЕНКО
Додаток 1
до рішення Кремінської міської ради
від 22.02.2012 № 22/5
(в редакції рішення від листопада 2019р. №52/ )
Порядок
пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м.Кремінна
об’єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
об’єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
об’єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об’єктів соціальної інфраструктури;
об’єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
об’єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
об’єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об’єктів енергетики, зв’язку та дорожнього господарства (крім об’єктів дорожнього сервісу);
об’єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків;
об’єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства;
об’єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель промислових;
об’єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до силосів для зерна та складських майданчиків (для зберігання сільськогосподарської продукції);
для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта;
для житлових будинків - 1 відсоток вартості будівництва об’єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;
У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь.
Істотними умовами договору є:
1) розмір пайової участі;
2) строк (графік) сплати пайової участі;
3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури м.Кремінна.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м.Кремінна сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором про пайову участь .
Головний спеціаліст з юридичних питань А. Г. Редя
«__» листопада 2019 року |
Кремінна |
№52/ |
Про передачу в позичку
комунального майна (сміттєвозів)
З метою забезпечення потреб населення м. Кремінна, відповідно до ст. 827 Цивільного кодексу України, керуючись ч.5 ст. 16, ст. ст.25, 59, ч.5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю. О. ПРОКОПЕНКО