17 травня 2024 року |
Кремінна |
№ 01-08/154 |
Про затвердження переліку адміністративних
послуг, що надаються управлінням «Центр надання
адміністративних послуг» Кремінської міської
військової адміністрації
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, Законам України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI, Законам України «Про подання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 № 1871-IX, Наказу Міністерства у справах ветеранів України від 20.06.2023 № 145, Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523» від 09.06.2023 № 504-р, на підставі Постанови Верховної Ради України «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 01.07.2022 № 2333, Постанови Кабінету Міністрів України «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 26.03.2022 № 380, враховуючи розпорядження начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/470 «Про затвердження Програми надання матеріальної допомоги населенню Кремінської міської територіальної громади на 2024 рік», п. 3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, з метою забезпечення державної політики в сфері надання адміністративних послуг
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
17 травня 2024 року |
Кремінна |
№ 01-08/154 |
Про затвердження переліку адміністративних
послуг, що надаються управлінням «Центр надання
адміністративних послуг» Кремінської міської
військової адміністрації
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, Законам України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI, Законам України «Про подання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» від 05.11.2021 № 1871-IX, Наказу Міністерства у справах ветеранів України від 20.06.2023 № 145, Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523» від 09.06.2023 № 504-р, на підставі Постанови Верховної Ради України «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених ч. 2 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 01.07.2022 № 2333, Постанови Кабінету Міністрів України «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 26.03.2022 № 380, враховуючи розпорядження начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/470 «Про затвердження Програми надання матеріальної допомоги населенню Кремінської міської територіальної громади на 2024 рік», п. 3 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, з метою забезпечення державної політики в сфері надання адміністративних послуг
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
За процесуальним керівництвом Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області повідомлено про підозру мешканці Кремінної у колабораційній діяльності (ч. 5 ст. 111-1 КК України), за організацію у незаконних «виборах», що проходили на початку вересня 2023 року на території псевдореспубліки.
Слідством встановлено, що працівницю соцстраху окупанти призначили «головою ТВК Кремінського району лнр». Жінка здійснювала реєстрацію обраних «депутатів» до «ради муніципального округу лнр» та в подальшому видавала їм посвідчення.
За протиправні дії їй загрожує позбавлення волі на строк до 10 років з позбавленням права до 15 років обіймати посади чи займатися певною діяльністю з конфіскацією майна або без такої.
Досудове розслідування у кримінальних провадженнях здійснюють слідчі 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Вступив в силу закон про мобілізацію. Це означає, що всім військовозобов'язаним, призовникам та резервістам віком від 18 до 60 років необхідно оновити свої дані.
А саме — мобільний телефон, фактичну адресу проживання та email (за наявності).
Як це зробити?
Це важливо зробити до 16 липня!
У разі виникнення питань щодо роботи застосунку, будь ласка, звертайтеся в службу підтримки Резерв+:
Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року на шанування десятків тисяч людей, розстріляних комуністичним режимом, сотень тисяч кинутих у в'язниці й табори, на заслання чи примусове психіатричне лікування. Кількість цих мучеників Україні досі неможливо підрахувати.
Впродовж усього часу існування комуністичний тоталітарний режим спирався на злочини репресій, вбивств, депортацій, геноцидів.
Більшовики одразу після Жовтневого перевороту 1917 року взяли курс на політичний терор. З осені 1918 року він набув статусу офіційної політики радянської влади. В Україні «червоний терор» було розпочато з перших днів вторгнення більшовицьких загонів на початку 1918 року.
Наслідками комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв'язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.
Через терор і репресії пройшли усі верстви українського суспільства: від науковців і митців до робітників і селян.
Радянська влада намагалася приховати сліди злочинів – місця поховань робила «режимними об’єктами» КГБ, розрівнювала бульдозерами, забороняла
доступ до відповідних архівів.
Катування, розстріли невинних без суду і слідства, депортації, фільтраційні табори, масові переслідування з політичних мотивів – здавалося, що все це з падінням радянської системи назавжди залишилося в історії. Однак, після вторгнення Росії в Україну ідеологічні спадкоємці тоталітарних режимів у Росії знову принесли ці жахіття на українську землю.
Та ми не здаємося, віримо у перемогу та молімося сьогодні за вічний спокій невинно закатованих жертв політичних репресій.
Цього дня 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВД зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944-му з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.
Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і встановила в Україні 18 травня День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У Постанові наголошується: «Системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично мотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів російської федерації, починаючи з дати тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу».
Після незаконної анексії Криму в 2014 році російська влада продовжує дискредитацію та утиски кримських татар, що залишилися на півострові.
Комуністичний режим СРСР і згодом росія десятиліттями цілеспрямовано поширювали міф про кримських татар як зрадників. Цю ж риторику рф використовує і нині для насаджування ворожнечі, утисків та розбрату в окупованому Криму.
Країна-терорист заперечує геноцид кримських татар в 1944 році й не бере відповідальності за сталінські репресії та депортацію. Більше того, від окупації у 2014 році АР Крим та міста Севастополя рф, продовжила злочини тоталітарного радянського режиму та Російської імперії проти кримських татар: чинить репресії та переслідування, цілеспрямовано порушує їх права як корінного народу України, незаконно призиває на військову службу, руйнує культурну спадщину, фальсифікує історію, мілітаризує освіту та суспільне життя.
Український народ, який зазнав переслідувань і репресій, став жертвою радянського геноциду Голодомору 1932–1933 років, усвідомлює та повністю поділяє біль депортації. Це – наша спільна трагедія.
Через 80 років після депортації рф продовжує тоталітарні, радянські за характером, імперські за духом традиції поневолення, здійснюючи комплексні та системні репресії кримських татар, незгодних із окупацією Кримського півострова, які наближають звільнення Криму.
Чи потрібно роботодавцю повертати отримані компенсаційні кошти за працівника, працевлаштованого на нове робоче місце, якого було звільнено, а на його місце працевлаштовано іншого безробітного?
Ні, не потрібно.
Роботодавцям, які працевлаштовують зареєстрованих безробітних на нові робочі місця за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на 2 роки, компенсуються витрати у розмірі 100% сплаченого єдиного внеску. При цьому загальна тривалість виплат становить 1 рік. Цю норму встановлено ч. 3 ст. 27 Закону «Про зайнятість населення» та постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 р. № 338.
Якщо до закінчення дворічного терміну працівник звільняється згідно з пунктом 1 частини першої статті 36 (угода сторін) або пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (зміни в організації виробництва і праці), а на місце звільненого працівника (у строк, що не перевищує 60 календарних днів) працевлаштовано іншого зареєстрованого безробітного, то отримані роботодавцем компенсаційні виплати повертати не потрібно.
Звертайтесь до фахівців центру зайнятості за номерами гарячих ліній 098-875-48-95, 099-491-20-86 або пройдіть за посиланням для мешканців Луганщини: https://surl.li/invaz, для роботодавців та підприємців Луганщини: https://surl.li/ioarc
Надаємо підтримку з питань зайнятості:
- телеграм-канал: https://t.me/Pidtrimka_DCZ11_luhansk
- вайбер-канал: https://cutt.ly/jLaYiYr
Виплати здійснено з бюджету громади, відповідно до «Програми надання матеріальної допомоги населенню Кремінської міської територіальної громади на 2024 рік», затвердженої розпорядженням начальника Кремінської міської військової адміністрації 20.12.2023 № 01-08/470.
Кошти надані 6 сім'ям загиблих військовослужбовців – на загальну суму 280 тис грн.; 17 військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях (до Дня Збройних сил України за 2023 рік) - на загальну суму 170 тис. грн.; 10 працівникам ДСНС - на загальну суму 100 тис грн.; 2 сім’ям військовослужбовців на народження дитини - на загальну суму 20 тис грн.; 3 особам у зв'язку з пораненням - на загальну суму 80 тис грн.; 7 працівникам Національної поліції - на загальну суму 70 тис. грн.; 2 мобілізованим на військову службу з 01.01.2024 р. – 40 тис. грн.
Нагадуємо, що відповідно до Програми, допомога надається:
Телефон для довідок: 095-820-71-24.
Міністерство економіки України є національним координатором європейської ініціативи «European Enterprise Promotion Awards» (далі - EEPA), метою якої є сприяння розвитку та підтримці малого та середнього підприємництва на національному, регіональному та місцевому рівнях.
У конкурсі EEPA можуть брати участь представники з усіх країн Європейського Союзу, зокрема України.
У 2022 році одним з переможців EEPA став Український національний проєкт Дія.Бізнес.
У 2023 році Міністерство економіки України об'єднало EEPA з Ukrainian Enterprise Promotion Awards (далі - UEPA).
Конкурс UEPA у 2024 році проводиться в наступних категоріях:
1) сприяння підприємницького духу: визнання ініціатив, які сприяють формуванню підприємницького мислення, особливо серед молоді та жінок;
2) інвестування в підприємницькі навички: визнання ініціатив, спрямованих на підвищення підприємницької, управлінської та професійної майстерності;
3) підтримка цифрових технологій підприємств, дозволяючи їм розвивати і використовувати цифрові технології, продукти і інші послуги;
4) покращення бізнес-середовища та підтримка інтернаціоналізації бізнесу: визнання інноваційної політики та ініціатив на національному, регіональному або місцевому рівнях, які роблять Європу найпривабливішим місцем для початку бізнесу, на користь МСП;
5) підтримка сталої трансформації: визнання ініціатив, які сприяють сталому перетворенню та підтримують екологічні аспекти, такі як циркулярна економіка, кліматична нейтральність, чиста енергія, збереження ресурсів або біорізноманіття;
6) відповідальне та інклюзивне підприємництво: визнання ініціатив, що сприяють корпоративній соціальній відповідальності серед МСП та підприємництва серед малозабезпечених груп, таких як безробітні, легальні мігранти, інваліди або люди з етнічних меншин.
Нагороди будуть вручені українському переможцю в кожній з шести перерахованих вище категорій. Конкурс передбачає сьому категорію Гран-прі, особливістю якої є відсутність можливості конкурувати за участь в європейській частині.
Заявка щодо участі в UEPA повинна бути оформлена українською мовою і відповідати критеріям прийнятності для оцінки.
Два переможця UEPA будуть відібрані для участі в конкурсі EEPA.
Звертаємо увагу, що для номінації в категорії «Відповідальне та інклюзивне підприємництво» подавати заявки можуть приватні підприємства, які підпадають під визначення МСП, опублікованому на сайті europa.eu, за умови, що проєкт, який претендує на участь у конкурсі, не є основною діяльністю МСП.
Кінцевий термін подачі заявки на UEPA — 30 червня 2024 року.
Національне агентство з питань запобігання корупції проаналізували антикорупційні програми у різних областях країни та створили спеціальний Посібник для роботи з корупційними ризиками в обласних адміністраціях. Рекомендації презентували очільникам регіонів. До заходу долучився і голова Луганської обласної державної адміністрації – начальник обласної військової адміністрації Артем Лисогор.
«Під час війни корупція становить реальну загрозу національній безпеці й конституційному ладу країни, а тому кожен на своєму рівні має докласти зусиль, аби цьому запобігати. Відповідно, робота з корупційними ризиками є одним із пріоритетних завдань для Луганської обласної державної адміністрації. Ми маємо збудувати роботу таким чином, аби все було максимально прозоро», - наголосив Артем Лисогор.
Зокрема, розпорядженням голови обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації від 21.03.2024 №87 утворено робочу групу з оцінювання корупційних ризиків у діяльності облдержадміністрації, якій доручено підготувати проект Антикорупційної програми Луганської обласної державної адміністарції.
Посібник, запропонований Національним агентством з питань запобігання корупції, допоможе оптимізувати цю роботу на регіональному рівні. Зокрема, антикорупційні структурні підрозділи зможуть вдосконалити профілактику безпосередньо на тих напрямках, де є найбільші корупційні ризики. Це насамперед, можливі порушення вимог фінансового контролю, конфлікт інтересів, проведення відбору/призначення на посади кандидатів у період дії воєнного стану, використання службової інформації у приватних інтересах. Важливим чинником боротьби з корупцією у сфері державного управління є забезпечення конфіденційності викривачів.