«21» грудня 2017 року
м. Кремінна
Про внесення змін до Програми
проведення урочистих та святкових
заходів на 2017 рік
На підставі рекомендацій комісії міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів, керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Додаток 1 – 4 арк.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/31
« 21 » грудня 2017 року
м. Кремінна
Про внесення змін до Кремінського міського бюджету на 2017 рік
У відповідності до пункту 8 статті 78 Бюджетного кодексу України, керуючись пунктом 23 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі рекомендацій комісії міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів, міська рада
ВИРІШИЛА:
1.1.У пункті 1 рішення цифри ««15643,870», «2173,330» замінити відповідно цифрами «31843,75297», «18373,21297».
1.2.У пункті 2 рішення цифри «10523,42103», «10120,71797», «20644,13900» замінити відповідно цифрами «10526,20103», «26317,99658», «36844,19761».
1.3. У пункті 3 рішення цифру «7597,98297» замінити відповідно цифрою «7595,20297».
1.4. У пункті 4 рішення цифри «349,405», «7597,98297» замінити відповідно цифрою «349,58064», «7595,20297».
1.5. У пункті 8 рішення цифри «15374,54715» замінити відповідно цифрами «15335,26715».
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Пояснювальна до рішення 28 сесії міської ради від 21 грудня 2017 року
«Про внесення змін до Кремінського міського бюджету на 2017 рік»
Виконавчий комітет Кремінської міської ради надає наступні пропозиції про приведення у відповідність бюджетних призначень міського бюджету, у зв’язку зі змінами обставин які виникли у процесі виконання міського бюджету, а саме:
І. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 12 грудня 2017 року № 03-01/148, в якому:
1.Провести уточнення планових показників загального та спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
зменшити економію по планових асигнуваннях видатків загального фонду міського бюджету по КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 11831 грн., КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» в сумі 8140 грн.;
та збільшити по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» в сумі 11831 грн., КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» в сумі 8140 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг(крім комунальних)» в сумі 1500 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» в сумі 35000 грн.
ІІ. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 14 грудня 2017 року № 03-01/151, в якому:
1.Провести уточнення планових показників загального та спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
зменшити економію по планових асигнуваннях видатків загального фонду міського бюджету по КЕКВ 2250«Видатки на відрядження» в сумі 8000 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» в сумі 4878 грн., КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 2836 грн.;
та збільшити по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» в сумі 10556 грн., КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 2322 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 2836 грн.
зменшити економію по планових асигнуваннях видатків загального фонду міського бюджету по КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» на суму 31350 грн.;
та збільшити по КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 31350 грн.
ІІІ. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 22 грудня 2017 року № 03-01/153, в якому:
1.Провести уточнення планових показників спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
1.1.Зменшити планові асигнування видатків спеціального фонду міського бюджету по ТПКВКМБ/ТКВКБМС 6310 «Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» в сумі 2780 грн. по капремонту спортивних майданчиків з виконанням проекту та його експертизи.
1.2.Зменшити дефіцит спеціального фонду міського бюджету у сумі 2780 грн., джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду).
1.3.Зменшити профіцит загального фонду міського бюджету у сумі 2780 грн.
1.4. За рахунок зменшення профіциту збільшити планові асигнування видатків спеціального фонду міського бюджету по ТПКВКМБ/ТКВКБМС 0170 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 2780 грн.
Зменшити КДК 25010300 «Плата за оренду майна бюджетних установ» на суму 35167,64 грн. та відповідно ТПКВКМБ/ТКВКБМС 0170 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 12977,64 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг(крім комунальних)»на суму 14990 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» на суму 7200 грн.
Збільшити КДК25020200 «Кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об`єктів» на суму 16235050,61 грн. та відповідно ТПКВКМБ/ТКВКБМС 3240 «Організація та проведення громадських робіт» на суму 86074,61 грн. ( в т.ч. за рахунок залишку на початок року – 175,64 грн.), ТПКВКМБ/ТКВКБМС 6060 «Благоустрій міст, сіл, селищ» на суму 241080,69 грн., ТПКВКМБ/ТКВКБМС 8590 «Видатки на реалізацію програм допомоги і грантів міжнародних фінансових організацій та Європейського Союзу» на суму 15908070,95 грн.
Начальник планово-фінансового
відділу-головний бухгалтер Н.М.Смалько
Зміни до розрахунків
до рішення 28 сесії міської ради від 21грудня 2017 року
«Про внесення змін до Кремінського міського бюджету на 2017 рік»
Виконавчий комітет Кремінської міської ради надає наступні пропозиції про приведення у відповідність бюджетних призначень міського бюджету, у зв’язку зі змінами обставин які виникли у процесі виконання міського бюджету, а саме:
І. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 12 грудня 2017 року № 03-01/148, в якому:
1.Провести уточнення планових показників загального та спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
зменшити економію по планових асигнуваннях видатків загального фонду міського бюджету по КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 11831 грн., КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» в сумі 8140 грн.;
та збільшити по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» в сумі 11831 грн., КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії» в сумі 8140 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг(крім комунальних)» в сумі 1500 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» в сумі 35000 грн.
ІІ. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 14 грудня 2017 року № 03-01/151, в якому:
1.Провести уточнення планових показників загального та спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
зменшити економію по планових асигнуваннях видатків загального фонду міського бюджету по КЕКВ 2250«Видатки на відрядження» в сумі 8000 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» в сумі 4878 грн., КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» в сумі 5573 грн.;
та збільшити по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» в сумі 10556 грн., КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» в сумі 2322 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» в сумі 5573 грн.
ІІІ. Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, пункту 13 рішення сесії Кремінської міської ради від 21.12.2016 № 18/19 «Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2017 рік», керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у міжсесійний період прийнято розпорядження міського голови від 22 грудня 2017 року № 03-01/153, в якому:
1.Провести уточнення планових показників спеціального фонду міського бюджету шляхом внесення змін до річного розпису видаткової частини бюджету, а саме:
1.1.Зменшити планові асигнування видатків спеціального фонду міського бюджету по ТПКВКМБ/ТКВКБМС 6310 «Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об`єктів» в сумі 2780 грн. по капремонту спортивних майданчиків з виконанням проекту та його експертизи.
1.2.Зменшити дефіцит спеціального фонду міського бюджету у сумі 2780 грн., джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду).
1.3.Зменшити профіцит загального фонду міського бюджету у сумі 2780 грн.
1.4. За рахунок зменшення профіциту збільшити планові асигнування видатків спеціального фонду міського бюджету по ТПКВКМБ/ТКВКБМС 0170 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 2780 грн.
Зменшити КДК 25010300 «Плата за оренду майна бюджетних установ» на суму 35167,64 грн. та відповідно ТПКВКМБ/ТКВКБМС 0170 «Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» на суму 12977,64 грн., КЕКВ 2240 «Оплата послуг(крім комунальних)»на суму 14990 грн., КЕКВ 2800 «Інші видатки» на суму 7200 грн.
Збільшити КДК25020200 «Кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об`єктів» на суму 16235050,61 грн. та відповідно ТПКВКМБ/ТКВКБМС 3240 «Організація та проведення громадських робіт» на суму 86074,61 грн. ( в т.ч. за рахунок залишку на початок року – 175,64 грн.), ТПКВКМБ/ТКВКБМС 6060 «Благоустрій міст, сіл, селищ» на суму 241080,69 грн., ТПКВКМБ/ТКВКБМС 8590 «Видатки на реалізацію програм допомоги і грантів міжнародних фінансових організацій та Європейського Союзу» на суму 15908070,95 грн.
Начальник планово-фінансового
відділу-головний бухгалтер Н.М.Смалько
“21” грудня 2017 року
м. Кремінна
Про затвердження Кремінського міського бюджету на 2018 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Кремінського міського бюджету на 2018 рік, який ухвалено рішенням виконкому Кремінської міської ради від 15 грудня 2017 року та рішенням Громадської ради Кремінської міської ради від 18 грудня 2017 року, у відповідності до статей 14, 21-24, 63, 69, 69-1, 71-73, 75-77, 91, 93 Бюджетного кодексу України, керуючись статтями 26, 43, 44, 61-64, 66 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Обсяг доходів загального фонду бюджету визначити у сумі 15 853,240 тис. грн., спеціального фонду бюджету в сумі 470,320 тис. грн., у тому числі бюджету розвитку – 425,00 тис. грн., згідно з додатком 1 до цього рішення.
- передачу коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) в сумі 5754,723 тис. грн., згідно з додатком 4 до цього рішення.
- надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) в сумі 5754,723 тис. грн., згідно з додатком 4 до цього рішення.
Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до міського бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2018 році в строки встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
- позики на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених статей видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду, за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду в органах Державної казначейської служби України.
Надати право міському голові, за попереднім погодженням з постійною комісією міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2018 року в межах загального обсягу бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами бюджету перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі в розрізі Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів / Тимчасової класифікації видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу та економічної класифікації видатків бюджету з подальшим затвердженням внесених змін міською радою у встановленому порядку під час внесення змін до міського бюджету або затвердження звіту про його виконання, відповідно до ч.10 ст.23 Бюджетного кодексу України.
Надати право міському голові, за попереднім погодженням з постійною комісією міської ради з питань соціально-економічного розвитку, планування, бюджету та фінансів здійснювати протягом 2018 року, у разі необхідності, проводити розподіл (перерозподіл) обсягів субвенцій та інших міжбюджетних трансфертів з районного та інших місцевих бюджетів Кремінського району до міського бюджету у відповідності з фактичними зобов’язаннями щодо здійснення видатків за рахунок таких трансфертів з подальшим затвердженням внесених змін міською радою у встановленому порядку під час внесення змін до міського бюджету або затвердження звіту про його виконання, відповідно до ч.10 ст.23 Бюджетного кодексу України.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА ДО ПРОЕКТУ
МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ НА 2018 РІК
В основу формування розрахункових показників доходів та видатків покладено чинне законодавство з урахуванням змін, внесених до Податкового і Бюджетного кодексів України, Основних напрямів бюджетної політики, схвалених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.06.2017 № 411-р, Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 411 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2018-2020 роки», а також змін до законодавчих актів, пов’язаних з податковою реформою, поліпшенням умов ведення бізнесу та децентралізацією видаткових повноважень.
При визначенні обсягу ресурсу місцевих бюджетів на 2017 рік враховано:
макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2018–2020 роки, схвалені постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 № 411;
зарахування з 1 січня 2018 року до місцевих бюджетів 5 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату;
збереження протягом 2018–2019 років норми щодо зарахування 13,44% акцизного податку з пального до місцевих бюджетів;
зарахування до місцевих бюджетів 100 відсотків єдиного податку, що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи (сільгосптоваровиробники);
підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;
зміни в ціновій політиці щодо енергоносіїв;
інші зміни до законодавства, що впливають на показники місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів.
Доходи міського бюджету
Доходна частина прогнозу міського бюджету розроблена на основі норм чинного та запропонованих змін Податкового та Бюджетного кодексів України та інших актів із врахуванням децентралізації та затверджених ставок податків міською радою.
При прогнозуванні дохідної частини місцевих бюджетів було враховано:
Прогноз доходів міського бюджету на 2018 рік обраховано в сумі 16323560 грн., у тому числі сума доходів:
Розрахунок прогнозної рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2018 рік здійснено з урахуванням динаміки надходження за попередні роки, надходження поточного року, прогнозного індексу цін виробників промислової продукції, тенденції платності відпуску деревини. Прогноз показника рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів складає 395700 грн.
Прогнозний показник плати за землю до міського бюджету на 2018 рік розраховано згідно діючих податкових ставок и становить 4858365 грн.
Прогнозний показник податку на майно розраховано згідно діючих податкових ставок та фактичних надходжень минулого року і становить 681055 грн.
Прогнозна сума єдиного податку на 2018 рік становить 7618790 грн. , яка розрахована на підставі фактичних надходжень минулого року та діючих ставок податку з урахуванням збереження спрощеної системи оподаткування для платників єдиного податку І- ІV груп, що діє у 2017 році.
Прогнозний показник акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів становить 1 632000 грн., який розраховано з урахуванням фактичних надходжень минулого року та запропонованими змінами у систему адміністрування акцизного податку на бензин.
Такі податки та збори, як туристичний збір (7375 грн.), плата за надання адміністративних послуг (414095 грн.), державне мито (11000 грн.), інші надходження (5000 грн.), екологічний податок (44320 грн.), надходження коштів пайової участі (25 000 грн.) розраховані на підставі фактичних надходжень минулого року та діючих норм зарахування зазначених зборів до місцевих бюджетів.
Бюджет сплановано з профіцитом за загальним фондом. Профіцит загального фонду спрямовується до бюджету розвитку в сумі 5754723 грн.
Видатки міського бюджету
Обсяг видатків загального фонду становить – 10098517 грн., спеціального – 6225043 грн.
Обсяг видатків на оплату праці працівників визначено виходячи з мінімальної заробітної плати 3723 грн.; затверджених посадових окладів, надбавок, встановлених рангів відповідно до норм чинного законодавства.
Видатки на теплопостачання, водопостачання та водовідведення, електроенергію, газопостачання та оплату інших комунальних послуг розраховані на підставі діючих тарифів.
Державне управління
Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад - загальний обсяг видатків на утримання апарату міської ради на 2018 рік складає 6710245 грн.
Обсяг видатків на оплату праці працівників визначено виходячи із затверджених посадових окладів, надбавок, встановлених рангів, мінімальної заробітної плати 3723 грн., відповідно до норм чинного законодавства передбачено матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб, щомісячна премія на рівні листопада 2017року, та премія в розмірі посадового окладу до Дня місцевого самоврядування).
Із загального обсягу видатків, видатки на оплату праці становлять – 4448677 грн., видатки на нарахування на оплату праці заплановані на 22% і становлять 978708 грн.
Видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв становлять 338605 грн.
Видатки на придбання предметів та матеріалів, оплату послуг, відрядження, інші видатки заплановані на рівні фактичних видатків минулого року.
Передбачені видатки на придбання службового автомобілю та капітальний ремонт приміщення на суму 400 000 грн.
Інша діяльність у сфері державного управління – 185400 грн., в т.ч.:
- На виконання Програми розвитку архівної справи та фінансової підтримки комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Кремінського району» у сумі 153900 грн.;
- На виконання Програми проведення заходів з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у Збройних Силах України в сумі 11500грн.;
- На виконання Програми супроводу речових прав на об’єкти комунальної власності Кремінської міської ради на 2018 рік в сумі 20000 грн., в т.ч.:
- замовлення та виготовлення техпаспортів та проведення оцінки будівель міської ради (пл.Красна, 20, пл.Красна, 23, вул. Чайковського, 3).
Соціальний захист
Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) - 115000 грн., в т.ч.:
Організація та проведення громадських робіт – 186224 грн.
Інші заклади та заходи – 65000 грн., в т.ч.:
- На виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Кремінна на 2018 рік в частині надання:
- матеріальної допомоги на поховання одиноким громадянам в сумі 25000 грн.,
- матеріальної допомоги на подолання наслідків пожежі в сумі 30000 грн.,
- матеріальної допомоги в організації та проведенні похорон сім’ям загиблих учасників АТО та померлим в результаті поранення в сумі 10000 грн.
Культура і мистецтво
Інші заклади та заходи в галузі культури і мистецтва – 451000 грн., в т.ч.:
- На виконання Програми проведення урочистих та святкових заходів у м. Кремінна на 2018 рік у сумі 381000 грн.;
- На виконання Програми підтримки учнівської молоді на 2018 рік у сумі 70000 грн.
Фізична культура і спорт
Підтримка спорту вищих досягнень та організацій, які здійснюють фізкультурно-спортивну діяльність в регіоні – 12000 грн., в т.ч.:
- На виконання програми Про призначення і виплату персональної (іменної) стипендії талановитим і перспективним спортсменам Кремінської міської ради на 2018 рік та встановлення стипендії призеру з боксу, дитині сироті Коваленко Миколі в сумі 12 000 грн.
Житлово-комунальне господарство
Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду – 100000 грн., в т.ч.
Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства -200000 грн., в т.ч.
Забезпечення надійної та безперебійної експлуатації ліфтів – 110000 грн.
Інша діяльність пов’язана з експлуатацією об’єктів житлово-комунального господарства - 445000 грн., в т.ч.:
Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги – 400000грн., в т.ч.:
Організація благоустрою населених пунктів – 3537880 грн., в т.ч.:
Будівництво та регіональний розвиток
Реалізація інших заходів щодо соціально-економічного розвитку територій – 1579723 грн., в т.ч.:
Транспорт та транспортна інфраструктура,
дорожнє господарство
Утримання та розвиток транспортної інфраструктури – 1800000 грн., в т.ч.:
Інші програми та заходи пов’язані з економічною діяльністю
Заходи з енергозбереження - 200 000 грн., в т.ч.:
- На виконання Програми відшкодування частини кредитів, отриманих об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), житлово – будівельним кооперативам (ЖБК) на впровадження заходів з енергозбереження, реконструкції і модернізації багатоквартирних будинків (погашення суми кредиту 10%) – 100000 грн.
Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій
техногенного та природного характеру
Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха - 60000 грн., в т.ч.
- На виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Кремінна на 2017 рік в частині створення матеріального резерву паливно-мастильних матеріалів у сумі 60 000 грн.
Громадський порядок та безпека
Інші заходи громадського порядку та безпеки – 50000 грн., в т.ч. придбання камер зовнішнього відео спостереження.
Резервний фонд
Передбачені видатки на створення резервного фонду – 20 000 грн., що не перевищує одного відсотка видатків загального фонду бюджету.
Інші субвенції з місцевого бюджету
На виконання Програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді м. Кремінна на 2018 рік передбачені видатки в сумі 96088 грн. (оплата праці одного фахівця із соціальної роботи в Кремінській територіальній громаді).
Заступник міського голови Н.М.Макогон
від ______________ 2018 р.
м. Кремінна
Про внесення доповнень до переліку
адміністративних послуг, що надаються
через Центр надання адміністративних
послуг (ЦНАП) у м. Кремінна
На виконання Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI, рішення сесії Кремінської міської ради від 17.05.2017 № 22/7, п.п.4 п. «б» ст. 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет
ВИРІШИВ:
Додаток 1– ПЕРЕЛІК адміністративних послуг, у тому числі з видачі документів дозвільного характеру, які надаються через Центр надання адміністративних послуг у м. Кремінна - 4 арк.
Додаток 2 – ______ арк.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Додаток 1
до рішення виконкому
від _________ №____
Перелік адміністративних послуг, які надаються Головним територіальним управлінням юстиції у Луганської області через Центр надання адміністративних послуг у м. Кремінна |
||
|
1 |
Державна реєстрація припинення творчої спілки, територіального осередку творчої спілки в результаті ліквідації |
|
2 |
Державна реєстрація зміни складу комісії з припинення ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) творчої спілки, територіального осередку творчої спілки |
|
3 |
Державна реєстрація рішення про припинення творчої спілки, територіального осередку творчої спілки |
|
4 |
Державна реєстрація змін до відомостей про творчу спілку, територіальний осередок творчої спілки, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів |
|
5 |
Державна реєстрація створення творчої спілки, територіального осередку творчої спілки |
|
6 |
Державна реєстрація включення відомостей про творчу спілку, територіальний осередок творчої спілки, зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про які не містяться Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань |
|
7 |
Державна реєстрація рішення про припинення професійної спілки, організації професійних спілок, об’єднання професійних спілок |
|
8 |
Державна реєстрація змін до відомостей про професійну спілку, організацію професійних спілок, об’єднання професійних спілок, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів |
|
9 |
Державна реєстрація створення професійної спілки, організації професійних спілок, об’єднання професійних спілок |
|
10 |
Державна реєстрація включення відомостей про професійну спілку, об’єднання професійних спілок, організацію професійних спілок, зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про які не містяться Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань |
|
11 |
Державна реєстрація припинення творчої спілки, територіального осередку творчої спілки в результаті реорганізації |
|
12 |
Державна реєстрація включення відомостей про організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців, зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про які не містяться Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань |
|
13 |
Державна реєстрація припинення професійної спілки, організації професійних спілок, об’єднання професійних спілок в результаті реорганізації |
|
14 |
Державна реєстрація припинення професійної спілки, організації професійних спілок, об’єднання професійних спілок |
|
15 |
Державна реєстрація зміни складу комісії з припинення ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) професійної спілки, організації професійних спілок, об’єднання професійних спілок |
|
16 |
Державна реєстрація припинення організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців в результаті реорганізації |
|
17 |
Державна реєстрація припинення організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців в результаті ліквідації |
|
18 |
Державна реєстрація зміни складу комісії з припинення ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців |
|
19 |
Державна реєстрація рішення про припинення організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців |
|
20 |
Державна реєстрація змін до відомостей про організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів |
|
21 |
Державна реєстрація створення організації роботодавців, об’єднання організацій роботодавців |
|
22 |
Державна реєстрація рішення про відміну рішення про припинення громадського об’єднання |
|
23 |
Державна реєстрація рішення про припинення громадського об’єднання |
|
24 |
Державна реєстрація рішення про виділ громадського об’єднання |
|
25 |
Державна реєстрація змін до відомостей про громадське об’єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів |
|
26 |
Державна реєстрація створення громадського об’єднання |
|
27 |
Державна реєстрація включення відомостей про громадське об’єднання, зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про які не містяться Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань |
|
28 |
Державна реєстрація припинення відокремленого підрозділу громадського об’єднання |
|
29 |
Державна реєстрація внесення змін до відомостей про відокремлений підрозділ громадського об’єднання |
|
30 |
Державна реєстрація створення відокремленого підрозділу громадського об’єднання |
|
31 |
Державна реєстрація припинення громадського об’єднання в результаті реорганізації |
|
32 |
Державна реєстрація припинення громадського об’єднання в результаті ліквідації |
|
33 |
Державна реєстрація зміни складу комісії з припинення ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) громадського об’єднання |
|
34 |
Державна реєстрація припинення структурного утворення політичної партії в результаті ліквідації |
|
35 |
Державна реєстрація зміни складу комісії з припинення ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) структурного утворення політичної партії |
|
36 |
Державна реєстрація рішення про припинення структурного утворення політичної партії |
|
37 |
Державна реєстрація змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до установчих документів |
|
38 |
Державна реєстрація створення структурного утворення політичної партії |
|
39 |
Державна реєстрація включення відомостей про структурне утворення політичної партії, зареєстровані до 01 липня 2004 року, відомості про які не містяться Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань |
|
40 |
Державна реєстрація припинення структурного утворення політичної партії в результаті реорганізації |
УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/10
“21” грудня 2017 року
м. Кремінна
Про делегування повноважень
На виконання ст.93 та ст.101 Бюджетного кодексу України, керуючись статтями 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
УКРАЇНА
КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЬОМОГО СКЛИКАННЯ
ДВАДЦЯТЬ ВОСЬМА СЕСІЯ
РІШЕННЯ № 28/11
«21» грудня 2017 року
м. Кремінна
Про затвердження Програми
супроводу речових прав на
об’єкти комунальної власності
Кремінської міської ради на 2018 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми супроводу речових прав на об’єкти комунальної власності Кремінської міської ради на 2018 рік, яку ухвалено рішення виконавчого комітету Кремінської міської ради від 15 грудня 2017 року, керуючись пунктом 22 частини першої статті 26, статтями 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
|
Додаток до рішення Кремінської міської ради «Про Програму супроводу речових прав на об’єкти комунальної власності Кремінської ради на 2018рік»від 21 грудня 2017 року № 28/11 |
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Виконавчий комітет Кремінської міської ради |
2. |
Розробник Програми |
Заступник міського голови з фінансово-економічних питань |
3. |
Співрозробник Програми |
Відділ розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства |
4. |
Відповідальні виконавці Програми: |
відділ розвитку інфраструктури житлово-комунального господарства міської ради, планово-фінансовий відділ, землевпорядний відділ |
5. |
Терміни реалізації Програми: |
2018 рік |
6. |
Джерела фінансування: |
Міський бюджет |
7. |
Обсяги фінансування: |
20 000, 00 грн. |
Програма визначає основну мету, завдання, способи реалізації функцій з супроводу речових прав на об’єкти комунальної власності Кремінської територіальної громади, є цілісною системою взаємопов’язаних заходів, спрямованих на підвищення ефективності використання майна територіальної громади м.Кремінна шляхом оформлення правоустанавлюючих документів на об’єкти комунальної власності, визначає основні цілі, пріоритети та завдання та порядок їх фінансування.
Відносини, що виникають у процесі реалізації функцій Програми, не регламентовані Програмою, регулюються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарським , Цивільним та Земельним кодексами.
Метою Програми є підвищення ефективності використання майна міської комунальної власності, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва у місті.
3.1. Вирішення майнових питань: забезпечення прийняття об’єктів права до комунальної власності територіальної громади міста, передачі з балансу на баланс об’єктів міської комунальної власності, забезпечення виготовлення технічної та правовстановлюючої документації на об’єкти нерухомості, прийняття безхазяйних нерухомих об’єктів, збереження та утримання об’єктів міської комунальної власності у належному санітарно-технічному стані до вирішення питання передачі їх в оренду або власнику у разі відчуження.
3.2. Передача майна комунальної власності в оренду: забезпечення економічного регулювання майнових відносин при оренді, виявлення об’єктів для передачі в оренду, підготовка необхідного пакету документів для передачі в оренду, укладання договорів оренди, нарахування та облік орендної плати тощо.
Розвиток ринкових відносин в Україні, прийняття нових законодавчих актів, які визначають умови правового регулювання орендних відносин, створюють якісно новий етап у розвитку оренди, пов’язаний із забезпеченням ефективної системи управління та контролю за наданням в оренду та використанням майна.
У межах наданих повноважень виконавчий комітет здійснює:
- накопичення інформації щодо майна комунальної власності на підставі матеріалів інвентаризації, наданих юридичними особами комунальної власності;
- оперативне оновлення даних щодо наявності майна;
- накопичення даних стосовно юридичних осіб, у яких знаходиться майно комунальної власності в господарському віданні, в оперативному управлінні або в оренді;
- підготовку замовлень на виготовлення: технічних паспортів, свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомості, паспортів на земельні ділянки під об’єктами, що є власністю територіальної громади міста;
- підготовку заяв про постановку на облік об'єктів безхазяйного майна;
- забезпечення охорони об’єктів міської комунальної власності, які не передані в оренду;
- забезпечення страхування об’єктів міської комунальної власності, які не передані в оренду;
- забезпечення виконання поточного ремонту об’єктів міської комунальної власності, що є власністю територіальної громади міста, у разі погіршення їх санітарно-технічного стану;
- забезпечення якісної перевірки кошторисів на виконання ремонтних робіт в орендованих приміщеннях;
- встановлення економічно виправданих і обґрунтованих розмірів орендної плати через переважне використання та розширення конкурентних засад, забезпечення відкритості, прозорості процедури надання комунального майна в оренду;
- проведення систематичного аналізу ефективності використання комунального майна, переданого в оренду;
- широке висвітлення в ЗМІ та на сайті міської ради інформації щодо оренди нежитлових приміщень з метою залучення потенційних орендарів та купців-інвесторів об’єктів приватизації;
- формування попиту на об’єкти приватизації;
- формування та розвиток ринку майна на основі конкуренції та обмеження монополізму;
- створення умов для розвитку підприємництва;
- погашення заборгованості минулих років по об’єктах та установах комунальної власності перед бюджетом та державними фондами;
- забезпечення надходження коштів до міського бюджету.
5.1. Приймання об’єктів до комунальної власності
Набуття права власності на майно шляхом приймання в комунальну власність з інших форм власності відповідно до Законів України “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, нормативно-правових актів місцевого рівня, рішень міської ради. Прийняття об’єктів у комунальну власність територіальної громади міста можливо здійснити за умови надання необхідних документів (технічна документація, а також документи, що встановлюють право на об’єкт) стороною, яка буде передавати об’єкт. Відділ розвитку інфраструктури житлово-комунального господарства міської ради, готує проекти рішень Кремінської міської ради, виконавчого комітету стосовно визначення балансоутримувача об’єкта та оформлення права власності. Укладає договори на охорону та страхування об’єктів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, виконання поточного ремонту у разі погіршення їх санітарно-технічного стану, до вирішення питання передачі їх в оренду, оперативне або господарське управління або власнику у разі відчуження.
Набуття права власності на безхазяйну річ здійснюється на підставі ст.335 Цивільного кодексу України та набуття права власності на відумерлу спадщину здійснюється на підставі ст.1277 Цивільного кодексу України.
5.2. Відчуження майна міської комунальної власності
Продаж, передача в дар, обмін, списання майна міської комунальної власності здійснюється у відповідності до діючого законодавства.
5.3. Передача майна комунальної власності в оренду
5.3.1. Планово-фінансовий відділ веде єдиний реєстр об’єктів комунального майна, що знаходяться або можуть бути передані в оренду;
До єдиного реєстру, який щоквартально оновлюється, включається інформація щодо назви та площі об’єкту, місцезнаходження, статусу (вільний або знаходиться в оренді).
Комунальні підприємства, установи та організації, в оперативному управлінні, на праві господарського відання яких знаходиться комунальне майно , що не використовується, зобов’язані щоквартально (до 15 числа першого місяця кожного кварталу) надавати інформацію до планово-фінансового відділу для віднесення такого комунального майна до переліку об’єктів, які можуть бути надані в оренду, а також для внесення інформації до єдиного реєстру.
Комунальні підприємства, установи та організації, які отримали дозвіл на передачу в оренду закріпленого за ними нерухомого майна, зобов’язані впродовж трьох робочих днів з дати укладення договору оренди надати його копію до планово-фінансового відділу для внесення відповідної інформації до єдиного реєстру.
Планово-фінансовий відділ забезпечує оприлюднення переліку об’єктів, які можуть бути надані в оренду на сайті міської ради.
5.3.2. У межах наданих повноважень з оренди майна відділ розвитку інфраструктури житлово-комунального господарства, та планово-фінансовий відділ в межах своїх повноважень:
- готує проекти договорів оренди та суборенди комунального майна, додаткових угод до договорів оренди комунального майна про внесення змін до договорів оренди з перерахунком орендної плати;
- при необхідності нотаріального посвідчення договорів оренди будівель або інших капітальних споруд (або його окремих частин), які є комунальною власності, проводить підготовку документації;
- проводить підготовчу роботу для передачі об’єктів в оренду (замовляється технічна, правовстановлююча документація, незалежна оцінка майна);
- здійснює нарахування надходження орендної плати;
- контролює надходження орендної плати, вживає заходів щодо орендарів по ліквідації заборгованості з орендної плати;
- проводить обстеження об’єктів, переданих в оренду, здійснює контроль за виконанням зобов’язань, передбачених договорами оренди майна;
- перевіряє кошториси витрат на проведення орендарями капітальних ремонтних робіт в орендованих об’єктах;
- готує та проводить конкурси щодо передачі в оренду майна;
- готує до публікації інформацію про об’єкти, які пропонуються до оренди, про конкурси на оренду майна в ЗМІ, на сайті міської ради;
- замовляє незалежні оцінки та технічну документацію для перегляду орендної плати з ініціативи Орендодавця з метою збільшення розміру орендної плати;
- готує розрахунки для направлення претензій орендарям комунального майна, що припустили заборгованість більше, ніж 2 місяці з орендної плати та пені за несвоєчасну оплату оренди комунального майна та для оформлення позовних заяв щодо стягнення заборгованості з боржників;
- готує листи-попередження Орендарям при порушеннях умов договорів оренди, у разі закінчення строків оренди.
5.3.3. Умови поліпшення наданого в оренду комунального майна та відшкодування затрат:
- капітальний ремонт та реконструкція майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Кремінна, проводиться з урахуванням вимог чинного законодавства.
5.4 Приватизація об’єктів комунальної власності
5.4.1. Приватизація об’єктів комунального майна здійснюється на засадах індивідуальної приватизації.
5.4.2. Основними принципами індивідуальної приватизації є:
- вивчення попиту на конкретний об’єкт приватизації, враховуючи кон’юнктуру ринку;
- визначення економічної доцільності приватизації індивідуально визначеного майна;
- досягнення максимального економічного ефекту від продажу об’єкта приватизації;
- вибір способу приватизації;
- індивідуальний підхід під час підготовки об’єкту до приватизації.
5.4.3. Заходи по створенню умов приватизації передбачають:
- постійне уточнення та коригування організаційно – правових механізмів Програми в процесі розробки, прийняття та введення в дію законодавчих актів та нормативних документів, які регулюють процес приватизації;
- постійне інформування населення про хід приватизації через засоби масової інформації.
5.4.4. Приватизація об’єктів комунальної власності проводиться відповідно до Законів України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», «Про особливості приватизації об’єктів незавершеного будівництва», «Про Державну програму приватизації» та в порядку, визначеному рішеннями Кремінської міської ради та цією Програмою.
5.5. Управління борговими зобов’язаннями по об’єктах комунальної власності та комунальних установах.
5.5.1. Розробка та прийняття заходів щодо погашення заборгованості по об’єктах комунальної власності та комунальних установах перед бюджетом і державними фондами, в т.ч. процедури банкротства та ліквідації комунальних установ та підприємств міської ради (ЖЕК №1, КП «Редакція видання Кремінської міської ради «Міські вісті»).
Фінансування заходів, визначених програмою, здійснюється за рахунок коштів міського бюджету за кодами бюджетної класифікації згідно функціонального призначення майна в межах планових призначень.
Витрати фінансування Програми розподіляються наступним чином:
- послуги на проведення технічної інвентаризації об’єктів, виготовлення інвентаризаційних справ та технічних паспортів;
- послуги на отримання свідоцтв на право власності та витягів з реєстру та реєстрації Міністерством юстиції на відчуження об’єктів, що є власністю територіальної громади Кремінської міської ради;
- послуги суб’єктів оціночної діяльності щодо незалежної оцінки об’єктів з метою передачі в оренду, приватизації та постановки на баланс міської ради та рецензування незалежних оцінок;
- послуги суб’єктів оціночної діяльності щодо незалежної оцінки безхазяйних інженерних мереж та нерухомих об’єктів для постановки їх на баланс;
- проведення інформаційної діяльності з висвітлення процесів оренди, приватизації (публікація оголошень, реклама, інше);
- послуги щодо відведення земельних ділянок під об’єктами, що перебувають на балансі міської ради, отримання кадастрових довідок;
- послуги організацій та осіб, залучених до процесу оренди та приватизації (інформаційні та консалтингові послуги, проведення аукціонів, конкурсів, послуги ліцитатора на проведення аукціонів);
- створення, придбання та обслуговування програмного забезпечення;
- охорона та страхування об’єктів, що не передані в оренду;
- виконання поточного ремонту об’єктів, у разі погіршення їх санітарно-технічного стану, в тому числі ліквідація аварійних ситуацій;
- погашення заборгованості по об’єктах комунальної власності та комунальних установах за борговими зобов’язаннями перед бюджетом та державними фондами;
- оплата послуг пов’язаних з процедурою ліквідації комунальних підприємств та установ;
- оплата комунальних послуг та енергоносіїв, об’єктів майна нерухомої власності що не передані в оренду.
Фінансування Програми супроводу речових прав на об’єкти комунальної власності Кремінської міської ради забезпечить:
- належне утримання та збереження об’єктів міської комунальної власності;
- надходження до міського бюджету коштів від оренди та приватизації комунального майна у сумі, передбаченій у міському бюджеті на відповідний рік;
- підвищить ефективність використання комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам, з метою задоволення їх прав та інтересів, а також прав та інтересів територіальної громади м.Кремінна;
- підвищить ефективність використання комунального майна шляхом його приватизації, формування приватної власності, створення конкурентного середовища.
Моніторинг виконання Програми здійснюється планово-фінансовим відділом та відділом розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства за підсумками І півріччя та року.
Дозволяється перерозподіл коштів між статтями витрат на виконання цієї Програми.
Контроль за виконанням Програми здійснює міська рада та безпосередньо заступник міського голови з фінансово-економічних питань.
Результативні показники, що характеризують виконання Програми супроводу речових прав на об’єкти
комунальної власності Кремінської міської ради на 2018 рік
№ п/п |
Показники |
Одиниця виміру |
2017 рік
|
1 |
2 |
3 |
7 |
1 |
Затрат, в т.ч. |
тис.грн |
20,0 |
|
технічна інвентаризація та виготовлення інвентаризаційних справ та технічних паспортів, отримання свідоцтв на право власності та витягів з реєстру та реєстрації Мінюстом України, послуги суб’єктів оціночної діяльності щодо незалежної оцінки, інформаційне забезпечення публікація оголошень, реклама, інше, відведення земельних ділянок, отримання кадастрових довідок, інформаційні та консалтингові послуги, проведення аукціонів, конкурсів, послуги ліцитатора на проведення аукціонів, охорона об’єктів, в т.ч. оплата праці сторожам , страхування об’єктів, виконання ремонтних робіт, усунення аварійних ситуацій, оплата комунальних послуг та енергоносіїв, погашення заборгованості по об’єктах комунальної власності та комунальних установах перед бюджетом та державними фондами, сплата судового збору та інші видатки пов’язані з супроводом речових прав на об’єкти комунальної власності.
|
|
|
2 |
Продукту, в т.ч. |
шт. |
|
|
проведення інвентаризації, виготовлення інвентаризаційних справ та технічних паспортів, |
|
4 |
|
виконання незалежних оцінок |
|
2 |
|
отримання свідоцтв на право власності та витягів |
|
4 |
|
О оформлення документів на земельні ділянки нерумого майна, отримання кадастрових довідок, проведення конкурсів та аукціонів та інші витрати |
|
4 |
|
надходження коштів до бюджету від приватизації комунального майна |
тис.грн |
200,0 |
|
надходження коштів до бюджету від оренди комунального майна |
тис.грн |
1,0 |
3 |
Ефективності, в т.ч. (проведення поточної інвентаризації, оформлення свідоцтва на право власності тощо) |
грн. |
100 |
|
використання об’єктів нерухомості |
% |
75 |
|
виконання планових показників надходжень коштів до бюджету від оренди комунального майна |
% |
100 |
|
виконання планових показників надходжень коштів до бюджету від приватизації комунального майна |
% |
100 |
|
відсутність заборгованості перед бюджетом та державними фондами |
% |
100 |
4 |
Якості, в т.ч. |
|
|
|
своєчасність перегляду розміру орендної плати відповідно до Методики та чинного законодавства |
% перегляду договорів оренди |
100 |
Секретар міської ради Е.В. Пилипенко
Заступник міського голови Н.М. Макогон