Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затвердженої розпорядженням начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477
Основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування
Програма соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затверджена розпорядженням начальника міської військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477 (далі – Програма), із запропонованими до неї змінами, є документом державного планування місцевого рівня, який визначає сукупність взаємоузгоджених завдань і заходів, що будуть реалізуватися військовою адміністрацією та її структурними підрозділами, підприємствами, установами та організаціями, щодо вирішення нагальних проблем та досягнення стратегічних цілей розвитку громади в 2024-2027 роках.
Програму розроблено з урахуванням програмних документів, які діють на державному та регіональному рівнях, а саме: Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 695; Стратегії розвитку Луганської області на 2021- 2027 роки, затвердженої розпорядженням голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.03.2020 № 246 (із змінами); Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 443-р; Плану заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 878-р; Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 688-р; Водної стратегії України на період до 2050 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.12.2022 № 1134-р, та операційного плану її реалізації у 2022-2024 роках, затвердженого цим розпорядженням; Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1777-р, та операційним планом її реалізації у 2022-2024 роках, затвердженим цим розпорядженням.
Зміни, що вносяться до Програми, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» у зв’язку з впровадженням нових програм.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті.
Запропоновані зміни до Програми передбачають актуалізацію переліку міських програм у зв’язку з впровадженням нових програм.
Даний документ державного планування (зміни до Програми) не передбачає реалізацію видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля.
Виконання стратегічної екологічної оцінки передбачає аналіз та оцінку ймовірних наслідків та ризиків реалізації заходів, прийнятих у Програмі, як на окремі компоненти довкілля (ґрунти, поверхневі та підземні водні ресурси, атмосферне повітря, рослинний та тваринний світ), соціально-економічні умови розвитку території, а також на здоров’я населення.
Реалізація запропонованих змін до Програми не несе ймовірних наслідків для таких складових навколишнього природного середовища як атмосферне повітря, водні ресурси, ґрунт, ландшафт, біорізноманіття та рекреаційні зони.
Ймовірні наслідки від об’єктів інфраструктури, що пропонуються відповідно до змін до Програми, на території з природоохоронним статусом (об’єктів природно-заповідного фонду, екологічної мережі, Смарагдової мережі) відсутні.
Зважаючи на географічне положення територій, на яких запланована, реалізації завдань Програми та змін до неї, транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі здоров’я населення, не очікуються.
Зважаючи на комплексність рішень змін до Програми, що обумовлюється необхідністю виконання стратегічних цілей Програми, призначених для різних видів соціальної, рекреаційної та комунікаційної діяльності, здійснюється розгляд виправданих альтернатив запланованих рішень.
Загальною альтернативою є гіпотетичний (нульовий) сценарій, при якому дані зміни до Програми не затверджуються.
Предметом стратегічної екологічної оцінки є зміни до Програми та їх потенційний вплив на стан довкілля та здоров’я населення.
Запропоновані зміни до Програми є незначними і не несуть ймовірних наслідків для стану довкілля та здоров’я населення.
Необхідність перегляду або внесення змін до затверджених заходів і проєктів не передбачається.
Необхідність перегляду або внесення змін до заходів і проєктів, передбачених для здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення не передбачається.
Структура звіту про стратегічну екологічну оцінку має враховувати вимоги статті 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Враховуючи те, що запропоновані зміни до Програми є незначними та те, що до Програми раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, пропонується не здійснювати стратегічну екологічну оцінку цих змін.
Зауваження і пропозиції подаються Кремінської міської військової адміністрації: е-mail:
Головна сторінка вебсайту Кремінської міської військової адміністрації розділ «Документи державного планування» підрозділ «Стратегічна екологічна оцінка» від 13.05.2026.
Кремінська міська військова адміністрація/Борщук Юліана.
Контактний телефон: (099) 01-777-57.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» строк подання зауважень і пропозицій становить 10 днів з дня оприлюднення Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки.
Пропозиції і зауваження, що подані після встановленого терміну, не розглядаються.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
13.05.2026
|
__ _________ 2026 року |
Кремінна |
№ 01-08/___ |
Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затвердженої розпорядженням начальника військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, ст. 18 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» 23.03.2000 № 1602-III, Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 01.07.2022 №2333-ІХ, у зв’язку з впровадженням нових програм
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Додаток 3 до Програми
до Програми соціально-економічного та
культурного розвитку Кремінської міської
територіальної громади на 2024-2027 роки,
зміни затверджено розпорядженням
начальника військової адміністрації
від _______2026 № _______
| Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках | ||||
| № з/п |
Назва місцевої (цільової) програми | Дата та номер розпорядження про затвердження Програми | Термін дії | Головний виконавець |
| 1 | Програма підтримки безпеки та оборони Кремінської територіальної громади в умовах збройної агресії російської федерації | від 29.12.2022 № 01-01/207 | період дії військового стану | Відділ з військового обліку, мобілізаційної роботи та цивільного захисту Кремінської МВА |
| 2 | Програма відновлення та розвитку Кремінської міської територіальної громади «Я - Кремінщина» в період окупації населених пунктів громади та після деокупації і налагодження належних умов для проживання на початковому етапі відбудови | від 16.09.2022 № 01-01/84 | 2023-2027 | Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА, відділ соціального захисту населення |
| 3 | Програма забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб Кремінської міської територіальної громади на 2023-2027 роки | від 31.03.2023 №01-08/79 | 2023-2027 | Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА |
| 4 | Програма розроблення містобудівної документації на території міської територіальної громади на 2026-2028 роки | від 03.12.2025 № 01-08/321 | 2026-2028 | Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА |
| 5 | Програма підтримки внутрішньо переміщених осіб з числа мешканців Кремінської міської територіальної громади на 2026-2027 роки | від 05.12.2025 № 01-08/325 | 2026-2027 | Управління соціального захисту населення, відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності Кремінської МВА |
| 6 | Про затвердження номенклатури норм та обсягів накопичення матеріально-технічних засобів для місцевого матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на 2026 рік | від 01.12.2025 № 01-08/318 | 2026 | Відділ з військового обліку, мобілізаційної роботи та цивільного захисту Кремінської МВА |
| 7 | Про затвердження Програми створення місцевого матеріального резерву для запобігання виникненню і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на території Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 25.11.2025 № 01-08/310 | 2026 | Відділ з військового обліку, мобілізаційної роботи та цивільного захисту Кремінської МВА |
| 8 | Програма розвитку цивільного захисту Кремінської міської територіальної громади на 2025-2027 роки | від 13.09.2024 № 01-08/336 | 2025-2027 | Відділ з військового обліку, мобілізаційної роботи та цивільного захисту |
| 9 | Програма благоустрою Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки | від 20.12.2023 № 01-08/471 | 2024-2027 | Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА, КП "Кремінське господарство" |
| 10 | Програма надання соціальних послуг Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 27.11.2025 № 01-08/312 | 2026 | Відділ соціального захисту населення Кремінської МВА, КУ «Кремінський міський Центр комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю «ДОБРО» |
| 11 | Програма надання соціальної матеріальної допомоги населенню Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 27.11.2025 № 01-08/311 | 2026 | Управління соціального захисту населення Кремінської МВА |
| 12 | Програма супроводу і взаємодії з ветеранами, військовослужбовцями та членами їх родин, цивільних осіб, потерпілих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 28.11.2025 № 01-08/313 | 2026 | Відділ по роботі з ветеранами, військовослужбовцями та членами їх родин |
| 13 | Програма сприяння розвитку волонтерства Кремінської міської територіальної громади на 2024 - 2027 роки | від 20.11.2023 № 01-08/324 | 2024-2027 | Відділ інвестиційної діяльності Кремінської МВА |
| 14 | Програма розвитку та підтримки надання медичної допомоги на первинному рівні на 2026 рік | від 04.12.2025 №01-08/322 | 2026 | Управління соціального захисту населення; КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Кремінської міської ради" |
| 15 | Програма подолання туберкульозу на території Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 05.12.2025 № 01-08/326 | 2026 | Управління соціального захисту населення; КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Кремінської міської ради" |
| 16 | Програма розвитку та підтримки надання медичної допомоги на вторинному рівні на 2026 рік | від 04.12.2025 № 01-08/323 | 2026 | Управління соціального захисту населення; КНП «Кремінська БЛ КМР» |
| 17 | Програма надання матеріальної допомоги і соціальної підтримки учнів закладів освіти громади, талановитої, обдарованої молоді та спортсменів Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік | від 05.12.2025 № 01-08/327 | 2026 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 18 | Програма проведення урочистих та святкових заходів у Кремінській міській територіальній громаді на 2026 рік | від 05.12.2025 № 01-08/331 | 2026 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 19 | Програма оздоровлення та відпочинку дітей та учнів Креміської міської територіальної громади на 2026 рік | від 05.12.2025 № 01-08/328 | 2026 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 20 | Програма підтримки та розвитку молоді й молодіжної політики Кремінської міської територіальної громади на 2025-2028 роки | від 03.12.2024 № 01-08/650 | 2025-2028 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 21 | Програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді Кремінської міської територіальної громади на 2025-2028 роки | від 03.12.2024 № 01-08/646 | 2025-2028 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 22 | Програми розвитку фізичної культури і спорту на 2025-2028 роки в Кремінській міській територіальній громаді | від 09.10.2024 № 01-08/443 | 2022-2028 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 23 | Програма про фінансування участі у Всеукраїнській асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» на 2026 рік | від 20.10.2025 № 01-08/272 | 2026 | Відділ бухгалтерського обліку та звітності Кремінської МВА |
| 24 | Програма інформатизації Кремінської міської військової адміністрації на 2025 – 2026 роки | від 05.12.2024 № 01-08/685 | 2025-2026 | Відділ інвестиційної та проектної діяльності |
| 25 | Програма подолання освітніх втрат і розривів на рівні загальної середньої освіти на 2025-2026 та 2026-2027 навчальні роки у Кремінській міській територіальній громаді | від 05.12.2025 № 01-08/330 | 2025-2027 | Управління освіти, культури, молоді та спорту Кремінської МВА |
| 26 | Програма соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки | від 20.12.2023 № 01-08/477 | 2024-2027 | Відділ економіки, торгівлі та регуляторної політики Кремінської МВА |
| 27 | Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення Кремінської міської територіальної громади від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики на період до 2030 року та Оперативного плану реалізації її виконання у 2026-2028 роках | від 25.02.2026 № 01-08/45 | 2026-2028 | Управління соціального захисту населення; КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Кремінської міської ради" |
| 28 | Програма пільгового житлового кредитування внутрішньо переміщених осіб Кремінської міської територіальної громади на 2026-2027 роки | від 26.02.2026 № 01-08/46 | 2026-2027 | Відділ інвестиційної та проектної діяльності, Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА |
| 29 | Програма підтримки мешканців Кремінської міської територіальної громади для облаштування житла придбаного за власний рахунок на 2026-2027 роки | від 11.05.2026 № 01-08/105 | 2026-2027 | Управління ЖКГ та інфраструктури Кремінської МВА |
Заступник начальника з житлово-комунальних та соціальних питань Наталя Макогон
Сьогодні слова вдячності - людям, які щодня дарують турботу, підтримку й надію.
Шановні медичні сестри Кремінської громади!
Навіть далеко від рідного дому та у складних умовах ви продовжуєте бути поруч із людьми - допомагати, лікувати, підтримувати й дарувати віру.
Дякуємо за вашу людяність, витримку та тепло сердець.
З професійним святом!
На порталі вже доступні:
Для зручності користувачів тут є зручні фільтри та сервіс «Твій шлях», який на основі вашого статусу сформує персональну дорожню карту. Також нещодавно на платформу було інтегровано AI-бота, який допоможе швидко знайти необхідну інформацію за вашим запитом.
Як знайти допомогу саме у вашому регіоні?
Більше не потрібно шукати контакти в різних установах. Щоб миттєво побачити програми, які доступні у вашому місті чи селі, перейдіть у вкладку «Регіональні можливості» та налаштуйте пошук:
По кожній регіональній програмі на сайті доступна додаткова інформація про умови отримання, перелік необхідних документів та контакти надавачів послуг.
Переходьте на https://veteranpro.gov.ua/ та користуйтеся можливостями вже зараз.
На порталі вже доступні:
Для зручності користувачів тут є зручні фільтри та сервіс «Твій шлях», який на основі вашого статусу сформує персональну дорожню карту. Також нещодавно на платформу було інтегровано AI-бота, який допоможе швидко знайти необхідну інформацію за вашим запитом.
Як знайти допомогу саме у вашому регіоні?
Більше не потрібно шукати контакти в різних установах. Щоб миттєво побачити програми, які доступні у вашому місті чи селі, перейдіть у вкладку «Регіональні можливості» та налаштуйте пошук:
06.05.2026 м. Рівне, Кремінська МВА
Присутні 20 членів Ради:
Борщук Ю.Г. - внутрішньо переміщена особа, начальник відділу економіки, торгівлі та регуляторної політики Кремінської МВА;
Гнелицька І.П. - внутрішньо переміщена особа, начальник відділу соціального захисту населення Кремінської МВА;
Гнідаш К.А. - внутрішньо переміщена особа;
Горбатенко М.Я. - внутрішньо переміщена особа, голова Молодіжної Ради;
Дзивульський Г.А. - внутрішньо переміщена особа, начальник управління житлово-комунального господарства та інфраструктури Кремінської МВА;
Драголюбова О.В. - внутрішньо переміщена особа;
Єременко Н.В. - внутрішньо переміщена особа, заступник директора КУ «КМЦНСПКР «ДОБРО»;
Кременчуцька В.О. - внутрішньо переміщена особа, фізична особа-підприємець;
Кузьменко О.В. - внутрішньо переміщена особа, начальник управління освіти, культури, молоді та спорту;
Кульбач Л.А. - внутрішньо переміщена особа, генеральний директор КНП «Кремінська багатопрофільна лікарня Кремінської міської ради»;
Логвиненко Т.Г. - внутрішньо переміщена особа, голова ГО «Соціальний добробут та фінансова грамотність населення»;
Макогон Н.М. - внутрішньо переміщена особа, заступник начальника військової адміністрації з житлово-комунальних та соціальних питань Кремінської МВА;
Мельник С.А. - внутрішньо переміщена особа, начальник служби у справах дітей Кремінської МВА;
Моргун О.С. - внутрішньо переміщена особа;
Редя С.В. - внутрішньо переміщена особа, голова ГО «Коло єдності»;
Сімонов А.Л. - внутрішньо переміщена особа, керівник ГО «Кремінська бізнес-асоціація»;
Шахов О.М. - внутрішньо переміщена особа, директор ТОВ ВФ «Кремінна-пром»;
Чорнобай А.В. - внутрішньо переміщена особа;
Дмітрієв М.М. - внутрішньо переміщена особа, ветеран УБД;
Квітко Т.В. - внутрішньо переміщена особа.
Запрошені: Кременчуцький А.М. - директор КУ КМЦНСПКР «Добро»
Величко Я.С. - в.о. головного спеціаліста відділу з питань кадрової, організаційної роботи, документообігу та контролю
Порядок денний:
Зазначив що до вересня 2025 року Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при Кремінській міській військовій адміністрації працювала у складі, затвердженому розпорядженням начальника військової адміністрації від 11.09.2023 № 01-08/253.
У зв’язку із закінченням строку повноважень членів Ради та враховуючи п. 10 Положення про Раду з питань ВПО у серпні-вересні було проведено відбір кандидатур до оновленого складу Ради з питань ВПО при Кремінський МВА.
Оновлений склад Ради з питань ВПО при Кремінській МВА затверджено розпорядженням від 09.09.2025 № 01-08/243 «Про внесення змін до персонального складу Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при Кремінській міській військовій адміністрації».
Головою Ради з питань ВПО при Кремінській МВА було визначено Сімонова Андрія Леонідовича, заступником голови Ради Єременко Наталю та секретарем Борщук Юліану.
Рада - це постійно діючий консультативно-дорадчий орган, який покликаний сприяти забезпеченню і захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб громади. Рада ВПО сприяє пошуку довготривалих рішень для покращення умов життя ВПО, налагоджує співпрацю з приймаючими громадами, намагається вирішувати питання інтеграції ВПО, аналізує потреби та інтереси ВПО.
До складу Ради ВПО входить 20 осіб. З них: представники військової адміністрації - 6 осіб, інші члени Ради - представники релокованого бізнесу та громадські, комунальних установ та підприємств. Всі члени Ради є внутрішньо переміщеними особами.
У 2025 році проведено 7 засідань Ради ВПО, на яких:
Доводилась до відома членів Ради інформація:
- про нові види допомог передбачених змінами до Програми підтримки внутрішньо переміщених осіб з числа мешканців Кремінської міської територіальної громади на період дії воєнного стану в Україні на 2023-2025 роки;
- звіт про результати діяльності Кремінського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області у 2024 році та Головного управління Національної поліції в Луганській області у 2024 році;
- про субсидії внутрішньо переміщеним особам на оренду житла;
- про бізнес-об’єднання підприємців.
- про підтримку Кремінської МВА щодо розвитку ветеранського підприємництва та про онлайн-платформу «Кар’єра ветерана».
- про ради з питань ВПО як форма об’єднання ВПО задля досягнення певних цілей.
- про налагодження співпраці з приймаючими громадами в напрямку підтримки ВПО;
- про підсумки роботи тимчасової робочої групи щодо проведення аналізу діяльності комунальних підприємств, установ та організацій;
- про роботу комісії з обстеження пошкоджених та знищених об’єктів внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України на території Кремінської міської територіальної громади (дистанційне обстеження);
- про надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску за іпотечними кредитами в рамках державної програми «єОселя»;
- про діяльність Координаційних центрів допомог внутрішньо переміщеним особам з Луганської області;
- про участь в проектах ГО «Кремінська бізнес-асоціація»
Обговорювались проекти місцевих програм:
- про формування бюджету Кремінської громади на 2026 рік
- Про внесення змін до Програми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб Кремінської міської територіальної громади на 2023-2027 роки
- Проект розпорядження начальника військової адміністрації «Про затвердження Положення про присвоєння звання «Почесний громадянин Кремінської міської територіальної громади».
- про розгляд макету нагрудного знаку «Почесний громадянин Кремінської міської територіальної громади».
- обговорення Проекту Програми підтримки внутрішньо переміщених осіб з числа мешканців Кремінської міської територіальної громади на 2026-2027 роки;
- проект Програми надання соціальних послуг Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік.
Обговорювались проблемні питання ВПО:
- щодо забезпечення житлом ВПО;
- щодо внесення заяв до Міжнародного реєстру збитків.
- щодо відновлення роботи Кремінського БТІ (з метою вирішення питання внесення інформації про власників житла до Державного реєстру прав на нерухоме майно);
- про пропозиції щодо змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо визначення статусу «релокованого» підприємства.
Було оновлено склад Ради та проведено обрання голови Ради з питань ВПО, заступника та секретаря Ради з питань ВПО.
Членами Ради проводиться інформаційна та роз’яснювальна робота з мешканцями громади з різних питань – соціального захисту, підприємництва, працевлаштування, юридичних питань, освіти, надання адміністративних послуг тощо.
Запропоновано звіт про роботу Ради з питань ВПО в Кремінській МВА за 2025 рік взяти до відома.
Голосували: «За» - одноголосно.
Запропоновано затвердити План діяльності Ради з питань ВПО при Кремінській МВА на 2026 рік у запропонованій редакції.
Голосували: «За» - одноголосно.
- Букачівською селищною територіальною громадою Івано-Франківської області (14.01.2025);
- Костринською сільською територіальною громадою Ужгородського району Закарпатської області (22.05.2025);
- Долинською міською територіальною громадою Івано-Франківської області (26.08.2025);
- Бродівською міською територіальною громадою Золочівського району Львівської області (29.12.2025).
Національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» реалізується задля об’єднання територіальних громад України. Кремінська міська військова адміністрація продовжує налагоджувати співпрацю між громадами, щоб разом долати наслідки війни та сприяти інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі громади.
Одним із прикладів такої співпраці є простір підтримки «Резиденція Янголів» у місті Долина. Він об’єднує внутрішньо переміщених осіб і місцевих жителів. Тут за підтримки методистки КУ «Кремінський БК» Олени Стеценко проводяться зустрічі для новоприбулих, арттерапії, виставки та соціальні заходи.
Заходи мають назву «Кольорові позитивні п’ятниці» - це зустрічі, спрямовані на емоційну підтримку та згуртування людей. До них долучаються діючі військові, ветерани, ВПО, гості та психологи. На зараз відбулося вже десятки таких зустрічей. Ці заходи допомагають зберігати культурну ідентичність вихідців зі сходу України, руйнувати стереотипи про жителів Луганщини та популяризувати наш регіон.
Саме через подібні ініціативи та співпрацю територіальних спільнот проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» допомагає людям знаходити підтримку, зберігати зв’язок із рідним краєм і дивитися в майбутнє з надією.
24.04.2026 відбувся захід «Нескорена Кремінна», який об’єднав кремінян, партнерів і друзів, які долучилися як онлайн, так і офлайн у Рівному. Серед громад-партнерів були присутніми заступниця міського голови Бродівської міської ради Ірина Олеха та заступник голови Букачівської селищної ради Михайло Куца. У форматі відео та фото учасники побачили, як сьогодні живе Кремінщина: робота освітніх і медичних закладів, підтримка військових, ветеранів і щоденна праця задля людей.
Зараз військовою адміністрацією ведеться робота щодо укладання нових меморандумів про співпрацю з іншими громадами-партнерами в рамках Національного проекту, серед громад: Зорянська сільська громада Рівненської області, Острозька міська громада Рівненської області, Березнівська міська громада Рівненської області, Андрушівська міська громада Житомирської області, Багачевська громада Черкаської області. З деякими з яких вже налагоджена робота з минулого року, деяким надіслані пропозиції щодо можливої співпраці.
Також спільно з Управлінням освіти, культури, молоді та спорту та комунальними культурними закладами громади ведеться робота щодо формування спільного плану заходів із співпраці з громадами-партнерами на поточний рік. Серед пропозицій - заходи з організації оздоровлення та відпочинку дітей, культурні та спортивні заходи, заходи національно-патріотичного виховання тощо.
В свою чергу громади-партнери також намагаються налагодити комунікацію та запрошують Кремінську громаду до участі в своїх заходах. Наприклад:
- 25 лютого цього року Зорянська сільська громада проводила захід «Два крила однієї України: сила жінок, єдність громад» у змішаному форматі, до якого долучились представники Кремінської громади. Під час заходу звучали щирі виступи, поетичні рядки та музичні дарунки;
- 18 квітня представник Кремінського будинку культури Олена Стеценко, взяла участь у відкритті Музею лемківсько-бойківської спадщини на Прикарпатті у селі Ріпне. Захід відбувся за ініціативи громади-партнера Долинської міської громади;
- на червень місяць Острозька міська громада запросила Кремінську громаду взяти участь у події всеукраїнського значення: 500 - річчя з дня народження князя Василя Острозького та 450-річчя заснування Острозької академії.
Сподіваємось, що подібні заходи будуть проводитися на постійній основі, в різних громадах-партнерах та в різних форматах, в тому числі офлайн – тобто за межами цифрового простору.
Отже, ця співпраця поступово формує мережу живої взаємодії між громадянами, створюючи відчуття підтримки, сприяє інтеграції в приймаючи громади наших мешканців та поглиблює дружні відносини між громадами-партнерами.
Також, розпорядженням начальника військової адміністрації від 18.06.2025 № 01-08/183 було утворено комісію з надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску за іпотечними кредитами в рамках державної програми «єОселя», затверджено положення про комісію з надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску за іпотечними кредитами в рамках державної програми «єОселя», склад комісії з надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску за іпотечними кредитами в рамках державної програми «єОселя», порядок з надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску за іпотечними кредитами в рамках державної програми «єОселя.
Розмір одноразової матеріальної соціальної допомоги, що надається ВПО, визначається у розмірі 50% першого (початкового) внеску за державною іпотечною програмою “єОселя”, але, в будь-якому разі, в сумі не більше ніж 250 тисяч гривень.
Розпорядженням начальника військової адміністрації від 03.12.2025 року № 01-08/320 було внесено зміни до Порядку з надання одноразової матеріальної соціальної допомоги для компенсації частини першого (початкового) внеску та матеріальної соціальної допомоги для компенсації щомісячного платежу за іпотечним кредитом в рамках державної програми «єОселя», а саме оновлення стосуються випадків, коли ВПО додатково отримує державну допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2025 № 998. У такій ситуації передбачено розширений пакет підтримки:
Одноразова допомога - 25% першого (початкового) внеску за програмою «єОселя», але не більше 150 тис. грн.
Щомісячна компенсація платежів за кредитом:
− протягом першого року - 25% щомісячного платежу (основний борг + відсотки), але не більше 50 тис. грн за рік;
− протягом другого року - 75% щомісячного платежу (основний борг + відсотки) до повного погашення іпотеки, але не більше 150 тис. грн за рік.
Розпорядженням начальника військової адміністрації від 19.01.2026 № 01-08/18 було внесено зміни до Порядку з надання матеріальної соціальної допомоги для часткової компенсації першого внеску та щомісячного платежу за іпотечними кредитами, а саме: компенсацію першого внеску можна отримати також у межах державної програми «Житло для ВПО», одноразова матеріальна соціальна допомога для компенсації частини першого внеску за програмою «Житло для ВПО» становить 80% суми першого внеску, але не більше 150 тис. грн.
Розпорядженням начальника військової адміністрації від 26.02.2026 № 01-08/46 затверджено Програму цільового житлового кредитування внутрішньо переміщених осіб Кремінської міської територіальної громади на 2026-2027 роки (далі – Програма). Надійшло 106 заяв про намір отримати кредит із них: 96 заявників внесено в реєстр кандидатів, 6 заявникам відмовлено у зв’язку з невідповідністю вимогам Порядку, 4 заявникам самостійно відмовилися від участі у Програмі. Реєстр кандидатів направлено Державній спеціалізованій фінансовій установі “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” (далі – фінансова установа) для відбору 25 переможців. 21.04.2026 фінансовою установою було проведено відбір 25 переможців методом випадкової комп’ютерної вибірки серед кандидатів, включених до реєстру, за допомогою генератора випадкових чисел (сервіс RandomPicker.com), що забезпечує відкритість, прозорість та рівні умови участі для всіх кандидатів.
СЛУХАЛИ:
Сімонова А.Л. запропонував, з огляду на обмежені фінансові можливості внутрішньо переміщених осіб та значні витрати, пов’язані з придбанням житла, запровадити додатковий механізм підтримки ВПО у вигляді одноразової допомоги на облаштування житла.
Допомога має бути спрямована на стимулювання участі внутрішньо переміщених осіб у державних житлових програмах, зокрема «єОселя» , програмі Держмолодьжитло та придбаного за свої кошти.
Пропонується встановити розмір допомоги на облаштування житла у сумі 300 тис. грн, яка надається одноразово. Розмір допомоги визначено з урахуванням середньої вартості базового ремонту, меблювання та придбання необхідної побутової техніки для житла, придбаного внутрішньо переміщеними особами.
Водночас пропонується передбачити, що у разі придбання житла за житловими сертифікатами, ваучерами або в межах програм, які передбачають безповоротне фінансування придбання житла, допомога на облаштування житла не надається.
Дзивульського Г.А. надав відповідь про те що Управлінням житлово – комунального господарства та інфраструктури буде розглянута така можливість та після цього буде запропонована програма для розгляду та обговорення.
Редю С.В. – яка наголосила на підтримці внутрішньо переміщених осіб, які придбали житло за власні кошти, без державної підтримки.
Запропоновано рекомендувати Управлінню житлово – комунального господарства та інфраструктури розробити програму з надання матеріальної допомоги мешканцям Кремінської громади на облаштування житла.
Голосували: «За» - одноголосно.
Процес включає не лише надання базової допомоги, а й інтеграцію медичних, психологічних, освітніх, культурних та юридичних послуг.
Внутрішньо переміщені особи громади отримують комплексну соціальну підтримку в межах затвердженої Розпорядженням начальника Кремінської МВА від 27.11.2025 № 01-08/312 Програми надання соціальних послуг Кремінської міської територіальної громади на 2026 рік, яка охоплює широкий спектр видів соціальних послуг.
На сьогодні в Координаційних центрах забезпечено надання різноманітних послуг для ВПО відповідно до їх індивідуальних потреб: консультації з загальних та соціальних питань, психологічні консультації, короткотривалий денний догляд за дітьми, фізичний супровід осіб та догляд вдома, копінг послуги та ІТ – послуги, робота пунктів обігріву та магазину «безкоштовних речей», видача гуманітарної допомоги, заняття з вчителем-логопедом, масаж, фізіопроцедури, консультування щодо подання заяв до Міжнародного реєстру збитків та багато інших.
Комунальна установа «Кремінський міський центр надання соціальних послуг та комплексної реабілітації «Добро» постійно працює в напрямку розширення та запровадження нових послуг для ВПО на базі Координаційних центрів.
Так з червня 2025 року в Координаційному центрі м. Київ облаштовано робоче місце швачки (придбано швейну машинку та витратні матеріали), яка надає послуги з дрібного ремонту одягу.
З січня 2026 року в Координаційних центрах: м. Рівне на постійній основі організовано перегляд марафону «Єдині новини», а в м. Дніпро - виготовлення теплих речей для ЗСУ: шкарпетки.
Відповідно до Наказу від 30.01.2026 № 4 к на базі Координаційного центру м. Рівне облаштовано робоче місце швачки (придбано швейну машинку та витратні матеріали), яка з 02 лютого надає послуги з дрібного ремонту одягу.
Також в м.Рівне з лютого 2026 року запроваджено нову послугу з оздоровчої фізкультури з елементами йоги для ВПО.
Наказом від 06.04.2026 року № 6 в Координаційному центрі м.Рівне з 13 квітня організовано надання соціальної послуги прання. Призначено соціального робітника відповідального за організацію, облік та контроль якості надання цієї послуги, про що внесено відповідні доповнення до посадової інструкції
В м. Дніпро з квітня почали виготовляти маскування для шоломів для ЗСУ.
Розширення видів послуг в Комунальній установі «Кремінський міський центр надання соціальних послуг та комплексної реабілітації «Добро» забезпечується через навчання працівників, залучення профільних спеціалістів партнерських та громадських організацій, що працюють безпосередньо у просторах Координаційних центрів.
У лютому 2026 року проведено робочу зустріч з представниками громадської організації «Аваліст» та CARE Ukraine (представництво міжнародної гуманітарної організації CARE International) та підписано Меморандум про співпрацю.
Постійно проводиться робота з актуалізації інформації щодо переліку послуг, які надаються в Координаційних центрах допомоги ВПО з Луганської області Кремінської громади з урахуванням послуг, які надаються фондами та партнерськими організаціями.
В КУ «КМЦНСПКР «Добро» надаються базові соціальні послуги, зокрема інформування та консультування, включаючи психологічну підтримку, представництво інтересів, соціальна профілактика та соціальна адаптація, натуральна допомога, а також реабілітаційні послуги в Координаційних центрах.
Допомога надається також за телефоном, що дозволяє завжди залишатися на зв’язку. У дистанційному форматі ВПО отримують інформацію щодо наявних можливостей її отримання через Координаційні центри та партнерські організації, а також щодо порядку звернення залежно від місця перебування.
Розширення видів послуг, в тому числі і соціальних в Координаційних центрах допомоги ВПО з Луганської області, які діють на базі Комунальної установи «Кремінський міський центр надання соціальних послуг та комплексної реабілітації «Добро» спрямоване на максимальне задоволення потреб ВПО та трансформацію з пунктів видачі допомоги у центри всебічної підтримки.
Комунальною установою прийнято наказ від 30.12.2024 р. №38 «Про введення до штатного розпису посади фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб»
Затверджено структуру та штатний розпис комунальної установи з урахуванням цієї посади – січень 2025 року
На посаду прийнята Моргун Олена – 28.08.2025 року
З метою працевлаштування фахівця з урахуванням нормативних вимог та отримання субвенції з державного бюджету на забезпечення діяльності фахівця ( відповідно до постанови КМУ 05.07.2024 №779 (із змінами) «Про затвердження Порядку та умов надання у 2026 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України») установою вжито наступні заходи:
Листом від 15.01.2026 року № звернулись до Дніпровської районної військової адміністрації щодо проведення конкурсного відбору для призначення на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та введення до складу конкурсної комісії з правом голосу директора установи
Моргун Олена подала заяву – анкету на сайт Міністерства у справах ветеранів України та пройшла тестування – лютий 2026 року
В телефонному режимі надійшло повідомлення від Дніпровської районної військової адміністрації про надання пакету документів
Установою надано пакет документів ( супровідний лист від 05.03.2026 №23)
Дніпровською районною військовою адміністрацією надійшла інформація про дату та місце проведення конкурсного відбору
18 березня 2026 року – відбулося засідання конкурсної комісії за участі директора установи.
24 березня 2026 року Дніпровською районною військовою адміністрацією надано витяг з Рішення конкурсної комісії – рекомендація для працевлаштування Олени МОРГУН на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб
Прийнято Наказ від 25 березня 2026 року №14к «Про переведення Олени МОРГУН на посаду фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб за результатами конкурсного відбору»
Направлено лист від 01 квітня 2026 року №36 до Управління з питань ветеранської політики Луганської обласної державної адміністрації про працевлаштування фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб з дотриманням нормативних вимог для вирішення питання надання субвенції з державного бюджету
Розпорядженням від 13.04.2026 № 186 Луганської ОДА прийняте рішення про надання субвенції з державного бюджету Кремінській громаді на забезпечення діяльності фахівця із супроводу ветеранів.
Прийнято Розпорядження начальника Кремінської МВА від 15.04.2026 № 87 щодо прийняття субвенції з державного бюджету на забезпечення діяльності фахівця із супроводу ветеранів та направлено КУ «КМЦНСПКР «Добро» на оплату праці фахівця.
З 01 квітня 2026 року фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб проходить онлайн курси підвищення кваліфікації за сертифікатною програмою «Організація роботи фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» обсягом 150 годин (5 кредит ЄКТС) в Хмельницькому національному університеті.
Фахівцю із супроводу ветеранів КУ «КМЦНСПКР «Добро» придбано мобільний телефон з номером, ноутбук згенеровано електронний підпис для роботи.
Конкурс проводився з метою залучення мешканців Кремінської міської територіальної громади, учасників з громад Луганської області та України різного віку та творчої діяльності, популяризації образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, а також привернення уваги до краси природи України, до проблем мешканців України, які через війну вимушені були покинути рідні домівки
Конкурс включав до себе роботи як з образотворчого мистецтва так і з декоративно-прикладного мистецтва серед чотирьох вікових категорій, як індивідуальні так і колективні. Оргкомітет і комісія підвели підсумки даного конкурсу та вирішили нагородження переможців запланувати до Дня нашого міста, який відбудеться в липні поточного року.
Так як тільки з сьогоднішнього дня на сторінках в соціальних мережах, в Фейсбуці буде оголошений ще один конкурс - на приз глядацьких симпатій, де будуть виставлені всі роботи наших дітей та майстрів. Тому запропонував всім долучитися до онлайн- голосування цього конкурсу а також для поширення даної інформації, та вже після 15 травня, після визначення призу глядацьких симпатій, ця інформація буде включена в церемонію нагородження святкування дня нашого міста.
Зазначив, що ця експозиція планується по Хабам нашої громади, показати роботи наших дітей та майстрів.
СЛУХАЛИ:
Сімонова А.Л. який звернувся із запитанням, з приводу того що громада готується до Дня міста та чи є якісь пропозиції у членів Ради ВПО щодо відзначення цієї дати.
Кузьменко О.В. повідомив про те, що було запропоновано видатному спортсмену громади провести змагання «Богатирські ігри» під егідою нашої громади, залучивши наших друзів, партнерів з «Пліч-о-пліч». Зараз це питання опрацьовується.
Макогон Н.М. зауважила, що стосовно інформації по святам, ініціатива щодо проведення виходила саме від мешканців громади, які перемістилися самі та перемістили свій бізнес до Багачевської громади Черкаської обл., де проживають близько 30 родин Кремінської громади. Запропонувала провести перемовини з нашим спортсменом щодо можливості проведення цих змагань з нагоди Дня міста у Багачевській громаді.
Також додала, стосовно інших заходів: найближчим часом буде проводитись день Луганської області в Пірогово під Києвом, де планують проводити музеї під відкритим небом, тому кожна громада області має бути зробити свою локацію, та звісно і локація від Кремінської громади. Запропонувала членам Ради ВПО взяти активну участь у даному заході.
Установа показала себе як ефективна програма, яка працює на гроші донорів і ці гроші донор не забирає, вони реінвестуються в подальші програми, та як вже було вище сказано, з дуже вигідними для людей відсотками та умовам. Тому є пропозиція ознайомитись членам Ради ВПО з листом-зверненням до Прем’єр-міністра України, яке ми підготували, щодо недопущення передачі цієї установи до «Укрфінжитло», тим самим доєднавшись до позиції іншої громадськості та проголосувати за погодження цього листа. Якщо зауважень та пропозицій не буде, цей лист наступного дня буде передано до Кабінету Міністрів України.
«Членкині та члени Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Кремінській міській військовій адміністрації (далі Рада ВПО) засвідчують Вам свою повагу та звертаюсь із наступним. З відкритих джерел стало відомо про опрацювання ініціативи Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України щодо реорганізації Державної спеціалізованої фінансової установи «Держмолодьжитло» (далі – Держмолодьжитло) шляхом приєднання до ПрАТ «Укрфінжитло». З огляду на повноваження та завдання Рад ВПО щодо покращення житлових умов ВПО та використання свого права на доступне житло, вважаю за необхідне звернути увагу на суттєві ризики, які може спричинити реалізація зазначеної ініціативи.
Держмолодьжитло на сьогодні виконує функцію інституційного оператора міжнародної допомоги у сфері житлової політики, забезпечуючи залучення та цільове використання значних обсягів грантового фінансування. Зокрема, установою вже акумульовано 75,5 млн євро для пільгового кредитування внутрішньо переміщених осіб, а також заплановано реалізацію програми за підтримки Банку розвитку Ради Європи обсягом 60 млн євро, яка буде спрямована на забезпечення ветеранів пільговим іпотечним кредитуваннямв. При цьому, міжнародними партнерами у розвиток інституційної та ІТ-спроможності Держмолодьжитла інвестовано понад 1 млн євро.
Зазначені програми реалізуються саме з урахуванням статусу Держмолодьжитла як неприбуткової установи, що дозволяє забезпечувати використання 100% грантових коштів без їх оподаткування. Водночас у разі зміни організаційно-правової моделі та передачі відповідних функцій до ПрАТ «Укрфінжитло» як платника податку на прибуток, виникає ризик системної зміни режиму використання грантових коштів, оскільки така допомога включатиметься до фінансового результату підприємства та підлягатиме оподаткуванню на загальних підставах. Зазначене фактично означає вилучення частини міжнародної допомоги до бюджету, що суперечить базовій логіці грантового фінансування та створює ризик перегляду умов чинних угод.
Крім того, запропонована модель реорганізації має ознаки юридичної неврегульованості, оскільки відповідно до законодавства України приєднання можливе виключно між акціонерними товариствами, тоді як Держмолодьжитло не є таким суб’єктом. Тобто реалізація цієї ініціативи фактично передбачатиме ліквідацію установи, що тягне за собою втрату статусу неприбуткової організації та застосування норм щодо передачі активів, сформованих у тому числі за рахунок міжнародної допомоги, іншим суб’єктам або до бюджету, що, у свою чергу, створює ризики порушення умов використання відповідних коштів та виникнення претензій з боку донорів.
Окремо слід зазначити, що відповідно до офіційної позиції Банку розвитку KfW, викладеної у листі від 20.03.2026 № 02/20-03, міжнародний партнер критично оцінює ініціативу об’єднання Держмолодьжитла з ПрАТ «Укрфінжитло» та пов’язані з цим зміни інституційної підпорядкованості. KfW прямо зазначає, що запропоновані структурні та правові зміни можуть призвести до суттєвих негативних наслідків для реалізації житлових програм для ВПО, які наразі функціонують ефективно, а також поставити під загрозу як уже виділене фінансування, так і потенційне подальше залучення коштів.
Також, відповідно до умов міжнародної співпраці, у разі зміни правового статусу виконавчої організації або виникнення ризиків для реалізації проєкту донор має право вимагати проведення невідкладних консультацій та прийняти рішення про вилучення фінансування. У зв’язку з цим KfW наполягає на необхідності проведення офіційних консультацій з міжнародними партнерами щодо будь-яких змін правового статусу Держмолодьжитла, що свідчить про високий рівень чутливості зазначеного питання та ризик втрати довіри до України як до партнера у сфері міжнародної фінансової співпраці. Окремо слід наголосити, що безперервність фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб має критичне значення. Будь-які управлінські рішення, можуть призвести навіть до тимчасової затримки у фінансуванні, переукладенні угод або перезапуску механізмів реалізації програм, що є неприпустимими, оскільки безпосередньо впливають на забезпечення базового права на житло та ставлять під ризик виконання вже взятих державою зобов’язань перед громадянами та міжнародними партнерами.
Важливим є також аспект несумісності фінансових моделей. Держмолодьжитло реалізує соціально орієнтовану модель кредитування, яка забезпечує доступ до житла для внутрішньо переміщених осіб за ставкою 3%, із першим внеском на рівні 6% (близько 120 тис. грн), щомісячним платежем близько 7,9 тис. Натомість програма «єОселя», що реалізується ПрАТ «Укрфінжитло», передбачає значно вищі фінансові бар’єри – перший внесок 20% (близько 400 тис. грн), щомісячний платіж близько 15,9 тис.
За таких умов об’єднання призведе до фактичного звуження доступу внутрішньо переміщених осіб до житлових програм, що матиме безпосередній вплив на реалізацію їхнього права на житло.
Додатково слід врахувати попередній досвід приєднання Державної іпотечної установи до ПрАТ «Укрфінжитло», який триває з 2021 року та станом на сьогодні не завершений, що супроводжується суттєвими фінансовими дисбалансами та свідчить про наявність інституційних обмежень щодо ефективної реалізації подібних управлінських рішень. Водночас, станом на сьогодні відсутня повноцінна заміна механізмам, які фактично адмініструвалися Державною іпотечною установою, а сам процес приєднання не призвів до досягнення задекларованих результатів. У підсумку держава отримала не завершене реформування, а тривалий перехідний стан без підтвердженої ефективності.
З урахуванням викладеного, реалізація зазначеної ініціативи створює сукупність взаємопов’язаних ризиків фінансового, міжнародного, юридичного, соціального та інституційного характеру, що в умовах поточної залежності житлових програм від міжнародної підтримки може мати довгострокові негативні наслідки як для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, так і для спроможності держави залучати та ефективно використовувати міжнародну допомогу.
Просимо врахувати зазначену інформацію під час прийняття відповідних управлінських рішень та забезпечити збереження інституційної спроможності ефективно діючих Державних установ».
Запропоновано підтримати пропозицію передачі листа-звернення до Прем’єр-міністра України щодо збереження інституційної спроможності ефективно діючої Державної установи «Держмолодьжитло».
Голосували: «За» - одноголосно.
ВИРІШИЛИ:
Голова ради з питань ВПО
при Кремінській МВА А.Л. Сімонов
Секретар ради з питань ВПО
при Кремінській МВА Ю.Г. Борщук
Сертифікація з професійного використання ШІ від Google — це можливість для всіх, хто прагне опанувати штучний інтелект для кар’єрного зростання та підвищення продуктивності. Навчання допоможе розібратися в основах ШІ, навчитися створювати контент, аналізувати дані та навіть використовувати штучний інтелект для розробки застосунків.
Курси в межах Google AI Professional Certificate призначені для широкого кола українців, які прагнуть опанувати актуальні ШІ-навички та адаптуватися до змін на ринку праці. Зокрема, взяти участь у навчанні можуть ветерани, військовослужбовці та члени їхніх сімей, жінки, а також студенти.
Програма складається з 7 курсів, кожен із яких можна пройти за годину, а опанувати всю програму можна менш ніж за 10 годин у власному темпі. Програма включає 20+ практичних завдань, що імітують реальні робочі кейси.
Учасники отримають:
Реєстрація відкрита і триває до 25 травня, доступ до навчання надається через 10 партнерських організацій, зокрема Український ветеранський фонд.
Щоб зареєструватися – перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/atXkT7be
Зверніть увагу, що реєструватися на програму «Сертифікація Google із професійного використання ШІ» безпосередньо на Coursera не потрібно. Після реєстрації чекайте на лист із інструкціями від партнерів.
Якщо у вас виникли питання, напишіть на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Сертифікація з професійного використання ШІ від Google — це можливість для всіх, хто прагне опанувати штучний інтелект для кар’єрного зростання та підвищення продуктивності. Навчання допоможе розібратися в основах ШІ, навчитися створювати контент, аналізувати дані та навіть використовувати штучний інтелект для розробки застосунків.
Курси в межах Google AI Professional Certificate призначені для широкого кола українців, які прагнуть
