Шановні мешканці Кремінської громади!
З повагою,
Кремінський міський голова Володимир Струк
____січня 2022 року |
Кремінна |
№_/проект |
Про затвердження протоколу постійної
громадської комісії з житлових питань
Розглянувши протокол № 8 від 28.12.2021 засідання комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Кремінської міської ради, керуючись Житловим кодексом Української РСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п.п. 8, п. б ч.1 ст. 30, ст.ст. 40, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Кремінської міської ради:
ВИРІШИВ:
2.1 Вітвицьку Лілію Михайлівну, *****р.н., на підставі п.1 ч. 2 ст.40 Житлового кодексу Української РСР,
2.2 Півня Олега Ігоровича, *****р.н., на підставі п.1 ч. 2 ст.40 Житлового кодексу Української РСР,
2.3 Сахарову Ганну Григорівну, *****р.н., на підставі п.1 ч. 2 ст.40 Житлового кодексу Української РСР,
2.4 Гайворонську Наталію Сергіївну, *****р.н., на підставі п.1 ч. 2 ст.40 Житлового кодексу Української РСР.
3.1 Халікова Єгора Ільдаровича, ***** р.н., у складі сімї – 1 особа, на пільгову чергу, для позачергового отримання житла, як дитину, позбавлену батьківскььго піклуання, та як такого, що потребує поліпшення житлових умов, в зв’язку з відсутністю житла.
Підстава для внесення у списки громадян, які користуються правом позачергового отримання житла: підпункт 3 пункту 46 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п.5 ч. 1 ст.46 Житлового кодексу Української РСР.
3.2 Єременко Ніну Володимирівну, *****р.н., у складі сімї – 2 особи, до загальної черги як таку, що потребує поліпшення житлових умов, в зв’язку з відсутністю житла.
Підстава для внесення у списки громадян, які користуються правом перебування на квартирному обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов: підпункт 5 пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п. 5 ч.1 ст.34 Житлового кодексу Української РСР.
3.3 Костюкевич Валентину Андріївну, ***** р.н., у складі сімї – 1 особи, до загальної черги як таку, що потребує поліпшення житлових умов, в зв’язку з відсутністю житла.
Підстава для внесення у списки громадян, які користуються правом перебування на квартирному обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов: підпункт 5 пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, п. 5 ч.1 ст.34 Житлового кодексу Української РСР.
Міський голова Володимир СТРУК
____________ 2022 року |
Кремінна |
№ __/проект |
Про включення житлового
приміщення до числа службових
Розглянувши клопотання начальника Головного управління ДПС у Луганській області Державної податкової служби України Ольги Височиної від 16.12.2021 № 10309/5/12-32-10-00-21 про включення жилого приміщення (квартири) до числа службових, керуючись ч.1 ст.118, ч.1 ст. 121 Житлового кодексу Української РСР, Положенням про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого Постановою Ради міністрів УРСР від 04.02.1988 № 37, ст. 30, 52, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Кремінської міської ради
ВИРІШИВ:
Міський голова Володимир СТРУК
Звертаємо увагу, що суб’єктом державної реєстрації громадських формувань у Луганській області є Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) через відділ державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі – Відділ).
Як отримати консультацію з питань державної реєстрації громадських формувань у Луганській області?
Консультації з питань державної реєстрації громадських формувань у Луганській області, можна отримати звернувшись до працівників Відділу у зручний для заявників спосіб, а саме:
Як подати документи для державної реєстрації громадських формувань у Луганській області?
Місцезнаходження Відділу - 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, буд. 22.
Перелік центрів надання адміністративних послуг, які забезпечують прийняття документів поданих для державної реєстрації громадських організацій, розміщено на офіційному вебсайті Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) за посиланням https://kharkivobljust.gov.ua/sub-iekty-pryjomu-vydachi-dokumentiv-u-sferi-derzhavnoi-reiestratsii-hromadskykh-formuvan/.
Звертаємо увагу, що до закінчення технічного доопрацювання Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань центри надання адміністративних послуг не здійснюють прийом документів, поданих для державної реєстрації громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи!
Звертаємо увагу, що у випадку надсилання документів поштовим відправленням, підпис заявника на відповідній формі заяви посвідчується нотаріально!
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції
Адміністративний збір та плата за надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) справляються у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення реєстраційної дії або запит про надання відомостей з Єдиного державного реєстру, та округлюються до найближчих 10 гривень.
Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2022 рік" (далі – Закон) з 1 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2481 грн. Для порівняння, у 2021 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року, було встановлено у розмірі 2270 грн.
У зв'язку із змінами у 2022 році розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно змінився розмір плати у сфері державної реєстрації громадських формувань зі статусом юридичної особи.
Так, адміністративний збір у 2022 році у розмірі 250 грн справляється за:
державну реєстрацію змін до відомостей про громадське об’єднання, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів (крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою);
за державну реєстрацію внесення змін до відомостей про відокремлений підрозділ громадського об’єднання (крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою).
Адміністративний збір у 2022 році у розмірі 740 грн справляється за:
державну реєстрацію змін до відомостей про структурне утворення політичної партії, що містяться в Єдиному державному реєстрі (крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою);
за державну реєстрацію змін до відомостей про організацію роботодавців, об’єднання організацій роботодавців, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів (крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою);
за державну реєстрацію змін до відомостей про творчу спілку, територіальний осередок творчої спілки, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів (крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою).
За державну реєстрацію створення творчої спілки, територіального осередку творчої спілки у 2022 році справляється адміністративний збір у розмірі 170 грн.
Звертаємо увагу, що виключно за бажанням заявника, у разі внесення заявником додаткової плати до адміністративного збору, державна реєстрація може бути проведена у скорочені строки. Це питання врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1133 "Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки" (зі змінами).
Більш докладно ознайомитися із розмірами адміністративного збору та плати у скорочені строки у сфері державної реєстрації громадських формувань, з розмірами плати за надання відомостей з Єдиного державного реєстру, а також з рахунками для зарахування адміністративного збору у сфері державної реєстрації громадських формувань у Луганській області можна:
на офіційному вебсайті Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) за посиланням https://kharkivobljust.gov.ua/derzhavna-reiestratsiia-drukovanykh-zasobiv-masovoi-informatsii-ta-hromadskykh-formuvan-rekvizyty-rakhunkiv-dlia-splaty-administratyvnykh-posluh/;
на сторінці відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) за посиланням https://www.facebook.com/Відділ-державної-реєстрації-ДЗМІ-та-гром-формувань-у-Луганській-області-1044361669100972/photos/pcb.1919492778254519/1919492038254593/;
за адресою відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань у Луганській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) – Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова 22, каб. 212 або за телефонами 0645242216, 0953624202;
у центрах надання адміністративних послуг у Луганській області, які приймають документи та видають результати надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації громадських формувань з переліком яких можна ознайомитись за посиланням https://kharkivobljust.gov.ua/sub-iekty-pryjomu-vydachi-dokumentiv-u-sferi-derzhavnoi-reiestratsii-hromadskykh-formuvan/.
Отримати консультацію з питань державної реєстрації громадських формувань у Луганській області можна за телефонами - 0645242216, 0953624202.
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції
Для визначення результативності регуляторного акта беруться такі показники:
Показники |
2019 рік |
2020 рік |
різниця, % |
Надійшло коштів |
74,425 |
76,078 |
+ 102,22 % |
Використано коштів |
63,595 |
47,467 |
-25,36 % |
При планових показниках доходів до Фонду навколишнього природного середовища на 2019 рік у сумі 67,125 тис.грн. надходження склали 74,425 тис.грн.
Кошти направлено на:
- видалення бур’янів та карантинних рослин – 27,0 тис.грн.
- очищення території прилеглої до полігону ТПВ в районі контрольних свердловин – 36,595 тис.грн.
При планових показниках доходів до Фонду навколишнього природного середовища на 2020 рік у сумі 47,5 тис.грн. надходження склали 76,078 тис.грн.
Кошти направлено на:
- видалення бур’янів та карантинних рослин – 47,467 тис.грн.
9. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
Періодичне відстеження результативності регуляторного акта – рішення сесії міської ради «Про затвердження Положення про міський Фонд охорони навколишнього природного середовища» від 04.05.2011 № 9/2, виконано відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».
Враховуючи вищевикладене, проведений аналіз і періодичне відстеження результативності регуляторного акта свідчить про збільшення надходжень на здійснення природоохоронних заходів на території Кремінської міської громади, а також заходів по зниженню впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення, а, отже, про доцільність застосування рішення Кремінської міської ради «Про затвердження Положення про міський фонд охорони навколишнього природного середовища».
В цілому регуляторний акт має достатній ступінь досягнення визначених цілей, результати реалізації мають позитивну динаміку.
Отже, рішення міської ради «Про затвердження Положення про міський Фонд охорони навколишнього природного середовища» від 04.05.2011 № 9/2, відповідає вимогам чинного законодавства, є актуальним для подальшого застосування.
Регуляторний акт потребує подальшого впровадження та не вимагає внесення змін.
Т.в.о. заступника міського голови з питань
діяльності виконавчих органів ради Наталя МАКОГОН
25.10.2021
Для визначення результативності регуляторного акту беруться такі показники:
Показники |
2019 рік |
2020 рік |
різниця, % |
Кількість приписів про усунення порушень правил благоустрою |
473 |
153 |
- 67,65 |
Кількість протоколів про адміністративне правопорушення, складених за порушення правил благоустрою |
20 |
9 |
- 55 % |
Сума штрафних санкцій, грн. |
12920 |
6460 |
- 50 % |
9. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
Періодичне відстеження результативності регуляторного акта – рішення сесії міської ради «Про затвердження Правил благоустрою території міста Кремінна Луганської області» від 04.05.2011 № 9/3, виконано відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».
Даний регуляторний акт частково досяг своєї мети і є ефективним. При виявленні порушення правил благоустрою громадянами та суб’єктами господарювання міста Кремінна, інспектором з благоустрою складаються адміністративні протоколи та передаються на розгляд Адміністративній комісії при виконкомі Кремінської міської ради. В результаті реалізації регуляторного акту покращується благоустрій та санітарний стан міста. Також варто зазначити, що з 01.01.2021 року створено Кремінську міську територіальну громаду та до м. Кремінна доєдналися сільські території, а отже постала необхідність у перегляді діючих Правил благоустрою.
Отже, рішення міської ради від 04.05.2011 № 9/3 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Кремінна Луганської області», відповідає вимогам чинного законодавства. При цьому, регуляторний акт потребує перегляду у 2022 році з урахуванням приєднаних територій.
Т.в.о. заступника міського голови з питань
діяльності виконавчих органів ради Наталя МАКОГОН
25.10.2021
_____________ 2022 року |
Кремінна |
№ _____ |
Про погодження розташування
клінічних кафедр ДЗ «Луганський
державний медичний університет»
Розглянувши клопотання комунального некомерційного підприємства «Кремінська багатопрофільна лікарня Кремінської міської ради» від 30.120.2021 № 971 щодо погодження розташування клінічних кафедр ДЗ «Луганський державний медичний університет», подання ДЗ «Луганський державний медичний університет» від 28.12.2021 № 17-11/1957 щодо надання згоди про укладання договорів на співпрацю, керуючись статтями 32, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктом 7 Положення про організацію освітнього процесу у закладах охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 № 1337, виконавчий комітет міської ради
ВИРІШИВ:
Т.в.о. заступника міського
голови з питань діяльності
виконавчих органів ради Георгій ДЗИВУЛЬСЬКИЙ