Ветерани хотіли б бачити державу головним провідником своєї реінтеграції, а основною її функцією вважають надання можливостей.
Про це йшлося під час презентації 3 жовтня результатів дослідження “Роль держави у соціальній реінтеграції ветеранів та ветеранок”, яке провів Український ветеранський фонд Мінветеранів.
Головна мета дослідження — всебічно дослідити, яку роль суспільство, родина, побратими та посестри відіграють у процесах повернення ветеранок та ветеранів до цивільного життя. І головне —
Ветерани хотіли б бачити державу головним провідником своєї реінтеграції, а основною її функцією вважають надання можливостей.
Про це йшлося під час презентації 3 жовтня результатів дослідження “Роль держави у соціальній реінтеграції ветеранів та ветеранок”, яке провів Український ветеранський фонд Мінветеранів.
Головна мета дослідження — всебічно дослідити, яку роль суспільство, родина, побратими та посестри відіграють у процесах повернення ветеранок та ветеранів до цивільного життя. І головне — виявити реальні виклики, перешкоди на цьому шляху, зумовлені неефективними політиками держави, та запропонувати шляхи їх подолання.
Український ветеранський фонд представив результати фокус-групового дослідження серед ветеранів та ветеранок, яке проводив у червні – вересні 2024 року, щоб з'ясувати, як держава впливає на соціальну реінтеграцію Захисників та Захисниць. Процес повернення військових до цивільного життя складний і довготривалий. Він включає відновлення після військової служби та адаптацію у соціальній, політичній та економічній сферах. А тому на цьому шляху важлива підтримка з боку державних інституцій.
На презентації дослідження обговорили, як держава виконує свої функції у процесі реінтеграції Захисниць та Захисників, чому важливо, щоб система взаємодії ветеранів та ветеранок із державою була прозорою, доступною та зрозумілою.
“Дослідження про потреби ветеранів є базою, підґрунтям, на підставі якого ми формуємо наші рішення. Це важливо як для Міністерства у справах ветеранів, так і інших стейкхолдерів, які тим чи іншим чином працюють в інтересах ветеранів. Будь-яка думка, будь-яке рішення, коли ми хочемо допомогти людині, повинно починатися з питання: чого саме потребує людина? У нашому випадку це людина, яка дуже багато пожертвувала, щоб захистити кожного з нас. Я рада, що Український ветеранський фонд послідовно проводить дослідження в царині політики, потреб ветеранів, сприйняття ветераном суспільства. Якщо подивитися на ретроспективу досліджень, які почалися у 2022 році, то це дає нам змогу побачити динаміку потреб та коригувати наші рішення. Я сподіваюсь, що якомога більше людей зможуть ознайомитися з цим дослідженням, щоб зрозуміти і підтримати наших ветеранів в цивільному житті”, — зазначила Міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова під час презентації.
Аби підтримка з боку держави була ефективною, важливе вичерпне розуміння досвіду ветеранів і ветеранок, а також переваг і недоліків державних політик реінтеграції — саме на цьому сфокусоване дослідження Українського ветеранського фонду.
“Розпочинаючи роботу над цією темою, ми проаналізували наші попередні дослідження. Вони показали, що часто ветерани не розуміють ролі держави у їхній реінтеграції. Коли ми запитували, що їх не влаштовує, отримували дуже узагальнену відповідь — держава. Тож у цьому дослідженні ми прагнули з'ясувати, що в розумінні Захисників та Захисниць є держава”, — пояснила в.о. виконавчого директора Українського ветеранського фонду Юлія Кіріллова.
Відеотрансляцію пресконференці
Ознайомитися з дослідженням – https://cutt.
Український ветеранський фонд запрошує ветеранів та ветеранок взяти участь у онлайн-опитуванні про їхні актуальні потреби.
Зокрема, захисникам та захисницям пропонують розповісти, чи хотіли б вони зайнятися власною справою, якої підтримки потребують найбільше, якими державними послугами та пільгами користуються, з якими викликами стикаються, чи відчувають повагу до ветеранів з боку суспільства.
Щоб долучитися до опитування, необхідно дати відповіді на запитання в анкеті.
Опитування повністю анонімне і проводиться задля визначення думки безпосередньо ветеранів російсько-української війни щодо їхніх актуальних потреб, проблем та сприйняття у суспільстві.
Нагадаємо, що Український ветеранський фонд систематично проводить дослідження для визначення потреб ветеранів та ветеранок. Результати досліджень дають змогу краще зрозуміти, які послуги, ресурси та програми необхідно впроваджувати, є важливими для формування ефективної системи підтримки захисників та захисниць. Усі дослідження фонду – за посиланням.
Український ветеранський фонд запрошує ветеранів та ветеранок взяти участь у онлайн-опитуванні про їхні актуальні потреби.
Зокрема, захисникам та захисницям пропонують розповісти, чи хотіли б вони зайнятися власною справою, якої підтримки потребують найбільше, якими державними послугами та пільгами користуються, з якими викликами стикаються, чи відчувають повагу до ветеранів з боку суспільства.
Щоб долучитися до опитування, необхідно дати відповіді на запитання в анкеті.
Опитування повністю анонімне і проводиться задля визначення думки безпосередньо ветеранів російсько-української війни щодо їхніх актуальних потреб, проблем та сприйняття у суспільстві.
Нагадаємо, що Український ветеранський фонд систематично проводить дослідження для визначення потреб ветеранів та ветеранок. Результати досліджень дають змогу краще зрозуміти, які послуги, ресурси та програми необхідно впроваджувати, є важливими для формування ефективної системи підтримки захисників та захисниць. Усі дослідження фонду – за посиланням.
«05» червня 2024року |
Кремінна |
№ 01-08/179 |
Про внесення змін до бюджету Кремінської
міської територіальної громади на 2024 рік
1251800000
(код бюджету)
Керуючись Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456-VI, ст.ст. 4, 10, п.5 ч. 2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII, ст.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-ІХ,
зобов’язую:
1) у пункті 1:
в абзаці третьому цифри «167 653 140», «8 556 375» замінити цифрами «169 653 140», «10 556 375» відповідно;
в абзаці сьомому цифри «8 556 375»» замінити цифрами «10 556 375»;
2) викласти додатки 1–6 у новій редакції, що додається.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
За ініціативи Координаційного центру Офісу Генерального прокурора, у Луганській обласній прокуратурі створено відділ організації підтримки потерпілих і свідків.
Цей важливий крок має на меті забезпечити комплексну підтримку особам, які постраждали від воєнних злочинів, зокрема внутрішньо переміщеним особам, жертвам сексуального насильства, полону та депортації.
В умовах триваючого конфлікту зростає кількість людей, які потребують особливої уваги, і ефективна система підтримки є необхідною для успішного завершення судових розглядів.
Ключовими завданнями новоствореного відділу є інформування потерпілих про їхні права, координація надання допомоги, а також взаємодія з державними установами та громадськими організаціями.
Особлива увага приділяється дотриманню прав дітей-потерпілих, а також забезпеченню безпеки та підтримки під час всього процесу. Постраждалі можуть розраховувати на уважне ставлення, конфіденційність, правову, психологічну та соціальну допомогу.
Відзначається, що потерпілі не можуть залишатися наодинці в судовому процесі. Всі учасники кримінальних проваджень, включаючи координаторів відділу, прокурорів та адвокатів, мають працювати разом для відновлення справедливості.
Для отримання допомоги можна зателефонувати за номером +38 096-659-89-32.
У законі про пенсійне страхування є норми, які заохочують громадян до більш пізнього виходу на пенсію. Йдеться про призначення пенсії “з відстрочкою”. Тим, хто набув право на страхову пенсію за віком, але після досягнення пенсійного віку виявив бажання працювати та отримувати пенсію пізніше, основний розмір пенсії збільшується:
Підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється.
Тобто, якщо людина відстрочить свій вихід на пенсію на один рік, то отримає надбавку до пенсії у розмірі 6% (0,5% х 12), за два роки більш пізнього виходу на пенсію – 12% (0,5% х 24) тощо. Що стосується відстрочки на шість років (72 місяці) – це збільшення основного розміру пенсії на 54% (72 х 0,75%).
Пенсія за віком «з відстрочкою» призначається за зверненням пенсіонера, як правило, з першого числа місяця, в якому подано звернення.
Бюджет Кремінської міської територіальної громади за І півріччя 2024 року виконано в сумі 97 915,736 тис. грн., що становить 101,5 відсотки до затвердженого з урахуванням змін обсягу за звітний період, у порівнянні до минулого року темпи надходження до бюджету громади зменшились на 0,4 відсотків, або на 359,1 тис. грн.
З податків і зборів виконання бюджету за І півріччя 2024 року становить 15 703,794 тис.грн., або 117,5 відсотки від планових показників, що менше до виконання минулого року на 69,0 відсотків, або на 35 018,386 тис. грн.
Офіційні трансферти від органів державного управління за звітний період становлять 38 132,215 тис.грн., що при звітному плані 38 473,040 тис.грн. становить 99,1%., в тому числі:
Трансферти від органів державного управління надійшли в сумі 82 211,972 тис. грн., що при звітному плані 83 077,555 тис.грн. становить 98,96%, в т.ч.:
В загальному обсязі виконання бюджету доходи загального фонду бюджету Кремінської територіальної громади за І півріччя 2024 року становлять 11 891,113 тис.грн., та сформовані в розрізі джерел надходжень наступним чином:
В загальному обсязі виконання бюджету доходи спеціального фонду бюджету Кремінської територіальної громади за І півріччя 2024 року становлять 3 812,681 тис.грн., та сформовані в розрізі джерел надходжень наступним чином:
У порівнянні до аналогічного періоду 2022 року надходження до спеціального фонду бюджету зменшились на 3 352,875 тис. грн. завдяки зменшенню обсягу гуманітарної допомоги. За звітний період до спеціального фонду трансферти не планувались та не надходили.
На видатки бюджетних установ та інших заходів спрямовано коштів місцевого бюджету в загальній сумі 68 592,509 тис.грн., що становить 62,1 відсотків до затвердженого на звітну дату плану з урахуванням внесених змін. У порівнянні з відповідним періодом 2023 року видатки збільшені на 7,7%, або на 4 890,318 тис. грн., у зв’язку з проведенням у звітному періоді видатків на оборону у військовий час.
Фактичний фонд оплати праці з нарахуваннями становить 42 480,481 тис. грн., питома вага заробітної плати у загальному обсязі видатків складає 78,3%.
Фактичні видатки на енергоносії за звітний період складають 119,173 тис. грн., питома вага видатків за енергоносії у загальному обсязі видатків складає 0,2 %.
У зв’язку з повномаштабним вторгненням рф в Україну вся територія Кремінської громади окупована, тому деякі видатки не проводилися, або фінансувалися не в повному обсязі.
Разом видатки бюджету громади виконані в розрізі галузей на:
Дебіторська заборгованість станом на 01.07.2024 відсутня. Кредиторська заборгованість на звітну дату становить 111,320 тис.грн. (платежі третьої черги).
Видатки розподіляються між 4 головними розпорядниками бюджетних коштів: Кремінська міська військова адміністрація, Фінансовий відділ, Управління освіти, культури, молоді та спорту, Управління житлово-комунального господарства та інфраструктури.
З бюджету громади проводиться фінансування 30 закладів та 5 одержувачів бюджетних коштів, а саме: 16 закладів освіти, 7 закладів культури, 4 заклади державного управління, 1 заклад соціального захисту, 1 заклад фізичної культури і спорту, 1 комунальне підприємство – одержувач бюджетних коштів та 6 установ державного бюджету – одержувачів субвенції.
Бюджетними установами та закладами громади відкрито 99 рахунків в органах Державної казначейської служби.
Бюджетом передбачено до виконання фінансування 19 місцевих цільових програм. На виконання ст.20 Бюджетного кодексу України, з метою дотримання програмно цільового методу у бюджетному процесі, затверджено 29 паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів на 2024 рік відповідно до кодів програмної класифікації видатків.
Підтримка ЗСУ та інших формувань
В бюджеті Кремінської міської територіальної громади на 2024 рік запланована субвенція з місцевого бюджету іншим державним органам за КПКВКМБ 9800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» на фінансування заходів, пов’язаних із забезпеченням фінансування потреб Збройних Сил, інших складових Сил оборони для забезпечення правового режиму воєнного стану на території України в загальній сумі 17 785,265 тис.грн.
Станом на 01.07.2024 року виконання становить 17 785,265 тис.грн., що в порівнянні з аналогічним періодом минулого року більше на 10 081,616 тис.грн.
Протягом І півріччя 2024 року субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів була використана для наступних отримувачів: