Замовник:
Кремінська міська військова адміністрація.
Назва документа державного планування:
Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки.
Основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування
Програма соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки, затверджена розпорядженням начальника міської військової адміністрації від 20.12.2023 № 01-08/477 (далі – Програма), із запропонованими до неї змінами, є документом державного планування місцевого рівня, який визначає сукупність взаємоузгоджених завдань і заходів, що будуть реалізуватися військовою адміністрацією та її структурними підрозділами, підприємствами, установами та організаціями, щодо вирішення нагальних проблем та досягнення стратегічних цілей розвитку громади в 2024-2027 роках.
Програму розроблено з урахуванням програмних документів, які діють на державному та регіональному рівнях, а саме: Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 695; Стратегії розвитку Луганської області на 2021- 2027 роки, затвердженої розпорядженням голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.03.2020 № 246; Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 443-р; Плану заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 878-р; Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 688-р; Водної стратегії України на період до 2050 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.12.2022 № 1134-р, та операційного плану її реалізації у 2022-2024 роках, затвердженого цим розпорядженням; Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1777-р, та операційним планом її реалізації у 2022-2024 роках, затвердженим цим розпорядженням.
Зміни, що вносяться до Програми, передбачають актуалізацію переліку міських програм у додатку 3 «Перелік чинних міських програм, які передбачені до виконання у 2024-2027 роках» та у додатку 4 «Перелік міських цільових програм, які потребують розробки і передбачені до виконання у 2024-2027 роках».
Якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів):
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті.
Запропоновані зміни до Програми передбачають актуалізацію переліку міських програм.
Даний документ державного планування (зміни до Програми) не передбачає реалізацію видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля.
Інформація про ймовірні наслідки:
а) для довкілля, у тому числі для здоров’я населення
Виконання стратегічної екологічної оцінки передбачає аналіз та оцінку ймовірних наслідків та ризиків реалізації заходів, прийнятих у Програмі, як на окремі компоненти довкілля (ґрунти, поверхневі та підземні водні ресурси, атмосферне повітря, рослинний та тваринний світ), соціально-економічні умови розвитку території, а також на здоров’я населення.
Реалізація запропонованих змін до Програми не несе ймовірних наслідків для таких складових навколишнього природного середовища як атмосферне повітря, водні ресурси, ґрунт, ландшафт, біорізноманіття та рекреаційні зони.
б) для територій з природоохоронним статусом:
Ймовірні наслідки від об’єктів інфраструктури, що пропонуються відповідно до змін до Програми, на території з природоохоронним статусом (об’єктів природно-заповідного фонду, екологічної мережі, Смарагдової мережі) відсутні.
в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення:
Зважаючи на географічне положення територій, на яких запланована, реалізації завдань Програми та змін до неї, транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі здоров’я населення, не очікуються.
Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо зміни до документа державного планування не буде затверджено
Зважаючи на комплексність рішень змін до Програми, що обумовлюється необхідністю виконання стратегічних цілей Програми, призначених для різних видів соціальної, рекреаційної та комунікаційної діяльності, здійснюється розгляд виправданих альтернатив запланованих рішень.
Загальною альтернативою є гіпотетичний (нульовий) сценарій, при якому дані зміни до Програми не затверджуються.
Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки
Предметом стратегічної екологічної оцінки є зміни до Програми та їх потенційний вплив на стан довкілля та здоров’я населення.
Запропоновані зміни до Програми є незначними і не несуть ймовірних наслідків для стану довкілля та здоров’я населення.
Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом'якшення негативних наслідків виконання документа державного планування
Необхідність перегляду або внесення змін до затверджених заходів і проєктів не передбачається.
Необхідність перегляду або внесення змін до заходів і проєктів, передбачених для здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення не передбачається.
Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку
Структура звіту про стратегічну екологічну оцінку має враховувати вимоги статті 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Враховуючи те, що запропоновані зміни до Програми є незначними та те, що до Програми раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, пропонується не здійснювати стратегічну екологічну оцінку цих змін.
Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, строки їх подання
Зауваження і пропозиції подаються Кремінської міської військової
адміністрації: е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .
Повідомлення про оприлюднення Заяви про визначення обсягу СЕО:
Головна сторінка вебсайту Кремінської міської військової адміністрації розділ «Документи державного планування» підрозділ «Стратегічна екологічна оцінка» від 10.12.2024.
Замовник/Уповноважена особа замовника:
Кремінська міська військова адміністрація/Борщук Юліана.
Контактний телефон: (099) 01-777-57.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» строк подання зауважень і пропозицій становить 10 днів з дня оприлюднення Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки.
Пропозиції і зауваження, що подані після встановленого терміну, не розглядаються.
Заступник начальника військової
адміністрації з житлово-комунальних
та соціальних питань Наталя МАКОГОН
ПРОЕКТ
___ грудня 2024 року |
Кремінна |
№01-08/___ |
Про внесення змін до Програми соціально-економічного
та культурного розвитку Кремінської міської
територіальної громади на 2024-2027 роки
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 18 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 р. № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетної декларації та державного бюджету», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.2023 № 780 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2025-2027 роки»,
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Сьогодні, 7 грудня, ми відзначаємо День місцевого самоврядування – свято не лише для тих, хто працює в органах місцевої влади, а й для кожного мешканця громади. Адже саме завдяки нашій спільній праці, єдності та взаємній підтримці ми стаємо сильнішими перед будь-якими викликами.
Щиро вітаємо всіх, хто щодня докладає зусиль для розвитку громади, вирішує важливі питання, створює комфорт і забезпечує добробут людей навіть у складні часи війни. Дякуємо вам за відданість своїй справі, професіоналізм, відповідальність і незламність. Особлива вдячність за підтримку військовослужбовців, допомогу переселенцям, удосконалення послуг та створення умов для відновлення нашої громади. Це складна і відповідальна робота.
Бажаємо міцного здоров’я, невичерпного натхнення, злагоди та віри у світле майбутнє. Нехай ваша праця завжди приносить вагомі результати. Перемоги нам усім і мирного неба над рідною Україною!
З найкращими побажаннями, Кремінська міська військова адміністрація
Шановні захисники та захисниці, військовослужбовці, ветерани Збройних Сил України!
6 грудня - це день, коли серце кожного українця наповнюється гордістю за наших мужніх воїнів, які щодня боронять нашу землю, свободу та майбутнє. Це День Збройних Сил України - свято, що нагадує, якою ціною здобувається мир і незалежність.
Ваш героїзм, відданість та самопожертва дарують нам віру в те, що дива можливі, а Перемога неминуча. З вірою в Миколая Чудотворця та в незламність нашої армії ми впевнено крокуємо до спільної мети.
Глибоко шануємо кожного воїна, хто стоїть на захисті України, даруючи нам можливість бачити світанки. Особливе місце у наших серцях займає пам’ять про Героїв, які поклали своє життя за Україну у цій жорстокій війні. Їхній подвиг назавжди залишиться джерелом сили, вдячності й віри для майбутніх поколінь.
Дорогі воїни, ми безмежно вдячні вам за вашу незламність, сміливість і відданість. Нехай у ваших серцях завжди горить вогонь надії, а Святого Миколая супроводжує вас на кожному кроці, оберігаючи ваші життя та дороги.
Слава Збройним Силам України!
Слава Україні!
Героям слава!
З повагою, Кремінська міська військова адміністрація
27 листопада 2024 року |
Кремінна |
№01-08/637 |
Про внесення змін до розпорядження
начальника військової адміністрації
від 20.12.2023 № 01-08/474
Керуючись ст. 20 Бюджетного Кодексу України від 18.07.2010 № 2456-VІ, ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-ХІ, ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я та на підставі листа генерального директора КНП «ЦПМСД КМР» від 27.11.2024 № 575
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Начальник Кремінської міської
військової адміністрації
______________ Олександр Дунець
03 грудня 2024 року
ПЛАН-ГРАФІК
з відстеження результативності дії регуляторних актів
Кремінської міської військової адміністрації
на 2025 рік
№ п/п |
Назва регуляторного акту |
Вид відстеження |
Вид даних, які використовуватимуться для відстеження |
Структурний підрозділ, відповідальні за проведення відстеження |
Строк здійснення заходів |
Орієнтовний строк формування та оприлюднення підписаного звіту |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Рішення сесії міської ради від 24.06.2021 № 8/9 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» |
Періодичне |
Статистичний |
Відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності Кремінської міської військової адміністрації |
ІV квартал 2025 |
ІV квартал 2025 |
2. |
Рішення сесії міської ради від 19.12.2018 № 41/1 «Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території Кремінської міської ради у нічний час» |
Періодичне |
Статистичний |
Відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності Кремінської міської військової адміністрації |
ІІІ квартал 2025 |
ІІІ квартал 2025 |
3. |
Рішення сесії міської ради від 22.02.2012 № 22/6 «Про внесення змін до рішення Кремінської міської ради від 05.05.2011 № 9/6 «Про затвердження правил торгівлі на ринках м. Кремінна» |
Періодичне |
Статистичний |
Відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності Кремінської міської військової адміністрації |
І квартал 2025 |
І квартал 2025 |
Заступник начальника військової
адміністрації з житлово-комунальних
та соціальних питань Н.М. Макогон
ЗАТВЕРДЖЕНО
Начальник Кремінської міської
військової адміністрації
______________ Олександр Дунець
03 грудня 2024 року
ПЛАН
діяльності з підготовки проектів
регуляторних актів Кремінської міської військової адміністрації
на 2025 рік
№ п/п |
Вид та назва проекту регуляторного акту |
Ціль прийняття регуляторного акта |
Строки підготовки проекту регуляторного акта |
Найменування органу розробника |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
- |
- |
- |
- |
- |
Заступник начальника військової
адміністрації з житлово-комунальних
та соціальних питань Н.М. Макогон
1. Вид та назва регуляторного акта, результативність якого відстежується, дата його прийняття та номер:
рішення сесії Кремінської міської ради Рішення сесії міської ради від 24.06.2021 №8/11 «Про встановлення туристичного збору»
2. Назва виконавця заходів з відстеження: відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності Кремінської міської військової адміністрації.
3. Цілі прийняття акта:
- дотримання вимог Податкового кодексу України в частині встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку;
- створення рівних умов всім суб’єктам господарювання громади для розвитку підприємницької діяльності;
- підвищення прозорості і відкритості процедури встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку шляхом запровадження принципу оприлюднення матеріалів в засобах масової інформації;
- реалізація повноважень військової адміністрації / міської ради та забезпечення реалізації державної політики в податковій сфері, спрямованої на наповнення місцевого бюджету для впровадження місцевих програм.
4. Виконання заходів з відстеження: з 20.11.2024 по 04.12.2024.
5. Тип відстеження: періодичне відстеження.
6. Методи одержання результатів відстеження: статистичні, аналіз показників результативності регуляторного акту.
7. Дані та припущення, на основі яких відстежувалась результативність, а також способи одержання даних.
Для встановлення кількісних значень показників результативності регуляторного акта використовувались дані фінансового управління Кремінської міської військової адміністрації. Під час моніторингу надходжень до бюджету від сплати туристичного збору визначено відсутність цих надходжень в період з 2022 по 2024 роки у зв’язку із веденням бойових на території громади та тимчасовою окупацією території громади з 2022 року.
8. Кількісні та якісні значення показників результативності акта:
Кількісні показники: Надходження до місцевого бюджету громади із сплати туристичного збору відсутні в період з 2022 по 2024 роки у зв’язку із веденням бойових на території громади та тимчасовою окупацією території громади з 2022 року.
Якісні показники: рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб стосовно основних положень регуляторного акта - високий. Рішення Кремінської міської ради було оприлюднено на офіційному сайті міської ради в розділах «Документи» та «Регуляторна діяльність», доступ до яких необмежений, а також у газеті «Кремінщина». Також рішення про встановлення туристичного збору після прийняття надсилаються до податкової служби з метою подальшого оприлюднення на сайті ДПС.
9. Оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей.
Строк проведення періодичного відстеження результативності регуляторного акта – раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта. Наступний строк проведення періодичного відстеження IV кв. 2027 р.
Даний регуляторний акт діючий, але у зв’язку із військовою агресією російської федерації та із запровадженням воєнного стану на території країни відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» надходження до місцевого бюджету зі сплати туристичного збору відсутні. Положення регуляторного акта не потребує змін чи доповнень. Цілі ухваленого рішення міської ради можуть бути досягнуті після деокупації території громади та відновлення діяльності суб’єктами господарювання.
На сьогодні неможливо об’єктивно відстежити результативність регуляторного акту через неможливість фактичного використання ресурсів громади у сфері туризму через повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, проведення активних бойових дій на території Кремінської міської територіальної громади та тимчасову окупацію її території.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
04.12.2024
Рішення сесії Кремінської міської рішення сесії Кремінської міської ради від 04.05.2011 № 9/6 «Про затвердження правил торгівлі на ринках м. Кремінна»
Відділ економіки, торгівлі та регуляторної діяльності військової адміністрації.
Регуляторний акт розроблено з метою врегулювання відносин, що виникають у сфері роздрібної торгівлі на ринках міста Кремінна, утримання об'єктів ринкової інфраструктури, створення сприятливих умов для здійснення торговельної діяльності на ринках, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення на території діючих ринків громади.
Цілі регуляторного акту також включать:
- дотримання вимог чинного законодавства та впорядкування власним нормативно-правових актів;
- урегулювання правових відносин між органом місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання, які займаються організацією ринкової торгівлі в місті або здійснюють торгівлю на ринках, і споживачами;
- забезпечення належних умов для здійснення торгівлі та обслуговування покупців на ринках, підвищення ефективності функціонування ринків;
- забезпечення ефективного контролю за якістю й безпекою товарів, що реалізуються на ринках.
Для здійснення відстеження результативності регуляторного акта використовується статистичний аналіз кількісних показників.
Аналіз результативності дії зазначеного проекту регуляторного акту здійснюється за кількісними та якісними значеннями показників результативності акта, основними серед яких є: кількості торговельних місць на ринках, кількості павільйонів на ринках, кількість функціонуючих ринків
№ |
Показники результативності дії регуляторного акту |
Січень - листопад |
1 |
Кількості торговельних місць на ринках |
- |
2 |
Кількості павільйонів на ринках |
- |
3 |
Кількість функціонуючих ринків |
- |
На даний час визначити кількісні та якісні значення показників результативності є неможливим оскільки Кремінська міська територіальна громада перебуває в тимчасовій окупації, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу 360 від 14.10.2024 року).
На сьогодні неможливо об’єктивно відстежити результативність регуляторного акту через неможливість фактичного використання ресурсів громади у сфері благоустрою через повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, проведення активних бойових дій на території Кремінської міської територіальної громади та тимчасову окупацію її території.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
04.12.2024
Рішення сесії Кремінської міської ради від 04.05.2011 № 9/2 «Про затвердження Положення про міський Фонд охорони навколишнього природного середовища».
Управління житлово-комунального господарства та інфраструктури Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області
Концентрація коштів для фінансування природоохоронних, ресурсозберігаючих заходів, спрямованих на запобігання, зменшення і усунення забруднення навколишнього природного середовища, покращення існуючого стану навколишнього природного середовища на території Кремінської міської громади, а також заходів по зниженню впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення.
Для здійснення відстеження результативності регуляторного акта використовується статистичний метод одержання результатів відстеження.
Аналіз результативності дії зазначеного проекту регуляторного акту здійснюється за кількісними та якісними значеннями показників результативності акта.
Для встановлення кількісних значень показників результативності регуляторного акта використовувались дані Управління житлово-комунального господарства та інфраструктури та фінансового управління за 2022-2024 роки. Періодичне відстеження результативності регуляторного акта здійснювалось шляхом узагальнення статистичних даних.
Надходження до Фонду навколишнього природного середовища за 2022- 2024 роки відсутні. На даний час визначити кількісні та якісні значення показників результативності є неможливим оскільки Кремінська міська територіальна громада перебуває в тимчасовій окупації, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами відповідно Наказу 360 від 14.10.2024 року).
На сьогодні неможливо об’єктивно відстежити результативність регуляторного акту через неможливість фактичного використання ресурсів громади у сфері навколишнього природного середовища через повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, проведення активних бойових дій на території Кремінської міської територіальної громади та тимчасову окупацію її території.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
04.12.2024