Фейсбук-сторінка Кремінської міської ВА

Діджитал-платформа "Ти як?"

Національна веб-платформа центрів надання адміністративних послуг

Асоціація міст України

Пульс - онлайн платформа для збору відгуку від бізнесу про взаємодію з державою

Administrator

Понеділок, 15 червня 2020 15:45

Планові відключення на 16.06.2020р.

Ориентировочное время отключения Диспетч. наим. (КТП,ЗТП) Населенный пункт, улица Присоединение Улица, № дома Причина отключения (вид работ)
08:00-16:30 КТП-27 г.Кременная ул.Кутузова* ул.Кутузова 2-40,1-59 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Кутузова* ул.Полнова 2-72,1-23 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Меловая* пер.Меловой 1,2,3 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Меловая* пер.Пушкина 1-55,2-40 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Меловая* ул.Меловая 2-54,3-69 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Родниковая* ул.Лиманская  168-232 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Родниковая* ул.Кутузова 61,63,65,67 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Родниковая* ул.Молодежная 3-13,2-26 Подключение выносных шкафов учета
    г.Кременная ул.Родниковая* ул.Родниковая 1-61,2-30 Подключение выносных шкафов учета
  КТП-3806 с.Н-Краснянка Л-1* ул.Н.Соломенного 31-95,6-54 Техобслуживание ВЛ
    с.Н-Краснянка Л-2* ул.Н.Соломенного 99-201,58-82 Техобслуживание ВЛ
    с.Н-Краснянка Л-2* ул.Центральная 117-141 Техобслуживание ВЛ
    с.Н-Краснянка Л-3* пер.Блудова 1,2-18 Техобслуживание ВЛ
  КТП-3807 с.Н-Краснянка Л-1* ул.Центральная 122-128 Техобслуживание ВЛ
    с.Н-Краснянка Л-1* ул.Н.Белинковой 2-54,1-43 Техобслуживание ВЛ
  КТП-3810 с.Н-Краснянка Л-1* ул.Садовая 1-5,6-14 Техобслуживание ВЛ
    с.Н-Краснянка Л-1* ул.Садовая 20-28 Техобслуживание ВЛ
Шановні члени робочої групи з розробки Стратегії розвитку Кремінської перспективної ОТГ.
 
Завтра, 16.06.2020, на засіданні робочої групи, яке розпочнеться о 10:00 будемо працювати над SWOT-аналізом.
Нагадуємо, що за підсумками засідання РГ, яке відбулось 4 червня, після ранжування факторів ми отримали PESTEL-аналіз, який завтра буде врахований при формуванні можливостей та загроз SWOT-аналізу.
PESTEL-аналіз:
Політичні фактори
1. Загроза призупинення реформ з децентралізації.
2. Реформа держуправління та зміна адміністративно-територіального устрою.
3. Державне регулювання та дерегуляція.
4. Регіональна нестабільність.
5. Високий рівень корупції.
6. Державна Стратегія регіонального розвитку до 2027 року.
7. Поява нових політичних сил стимулює населення до активізації зусиль та появи нових прагнень.
8. Популізм та невиконання обіцянок політиками.
9. Підтримка з боку ЄС та США щодо припинення конфлікту та відбудови інфраструктури та економіки.
10. Вплив Росії на дестабілізацію міжнародної політики України.
Економічні фактори
1. Відтік трудових ресурсів.
2. Часті зміни розподілу бюджетних коштів на рівні держави.
3. Зменшення купівельної спроможності населення.
4. Дерегуляція.
5. Падіння ВВП не може забезпечити реалізацію державних програм.
6. Негативні тенденції світової економіки
7. Вплив природніх монополістів.
8. Програми державної підтримки с/г виробників.
9. Енергоємність ВВП.
10. Тіньова економіка.
11. Висока вартість енергоносіїв.
12. Підприємства що працюють мають юридичну реєстрацію в іншому місці.
13. Стабільний курс валют.
Соціальні фактори
1. Природнє та міграційне скорочення населення.
2. Державна соціальна політика.
3. Негативні наслідки реформи медицини.
4. Низька купівельна спроможність населення.
5. Зарплати в конвертах.
6. Кількість пристарілих самотніх збільшується.
7. Низька релігійність населення.
8. Розвинуте відчуття приватної власності.
9. Зменшення кількості заможних сімей.
10. Фізичне та психологічне перевантаження.
11. Низька політична активність громади.
Технологічні фактори
1. Сучасні технології у сфері безпеки (системи відеоспостереження, розпізнавання обличь, інформування про надзвичайні ситуації).
2. Можливість втілення нових технологій переробці сільгосппродукції.
3. Енергоефективні технології з поводженням ТПВ.
4. Нові технології в сільському господарстві.
5. Стандарти якості у сфері харчування (НАССР).
6. Інноваційна відсталість.
7. Доступність до телекомунікаційного зв’язку.
8. Інформаційні технології застосовуються у всіх сферах життєдіяльності.
Екологічні фактори
1. Нелегальні звалища ТПВ.
2. Лісові пожежі.
3. Несанкціоновані вирубки лісу.
4. Забрудненість та замулення річок .
5. Наслідки закриття шахт.
6. Глобальне змінення кліматичних умов.
7. Наявність хімічної промисловості поблизу меж ОТГ.
8. Зелені тарифи для постачальників електроенергії.
Законодавчі фактори
1. Земельний кодекс, Закон «Про природно-заповідний фонд України».
2. Законодавство України про охорону здоров'я.
3. Нормативно-правові акти, що визначають спрямування державної політики у сфері соціального захисту та соціального забезпечення.
4. Податковий кодекс.
5. Закон про захист прав споживачів.
6. Закон про зайнятість.
7. Закон про захист прав споживачів.
8. Закони про освіту.
9. Законодавство із питань інтелектуальної власності.
10. Закон про захист даних.
11. Система публічних закупівель «PROZORRO».
12. Антимонопольне законодавство.
13. Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ

_____________ 2020 року

Кремінна

№ _____

Про надання дозволу на проведення
виїзної сезонно торгівлі
(за заявою Осєннової Л.В.)

 

Відповідно до рішень Кремінської міської ради шостого скликання від 21 жовтня 2015 року № 65/17 «Про здійснення виносної торгівлі» та № 65/18 «Про пайову участь (внесок) в утриманні об’єктів благоустрою», розглянувши заяву фізичної особи - підприємця (ФОП) Осєннової Лариси Василівни щодо надання дозволу на виїзну сезонну торгівлю, керуючись ст..ст.140,143,144 Конституції України, п.8 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Кремінської міської ради

ВИРІШИВ:

  1. Надати дозвіл ФОП Осєнновій Л.В. на проведення торгівлі продуктами харчування швидкого приготування, безалкогольними напоями, морозивом, хлібобулочними виробами з пересувного ларька «Купава» розміром 4 м2, на правому березі річки Красної в районі вулиці Гастелло міста Кремінна Луганської області терміном з 01.07.2020 по 31.08.2020 по 3 дні на тиждень (п’ятниця, субота, неділя) з режимом роботи з 14.00 до 20.00, без перерви.
  2. Спеціалісту планово – фінансового відділу апарату виконкому зробити розрахунок пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою.
  3. Адміністратору, відповідальному за виносну торгівлю, видати заявнику Аркуш встановлення місця виносної торгівлі та режиму роботи .
  4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з фінансово-економічних питань Макогон Н.М.

 

Міський голова                                        Ю.О. ПРОКОПЕНКО

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
КРЕМІНСЬКОГО РАЙОНУ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ

«___»__________20___

Кремінна

№____

Про надання дозволу на
проведення виїзної торгівлі
(за заявою Скорохода В.П.)

Відповідно до рішень Кремінської міської ради шостого скликання  від 21 жовтня 2015 року № 65/17 «Про здійснення виносної торгівлі» та № 65/18 «Про пайову участь (внесок) в утриманні об’єктів благоустрою», розглянувши заяву фізичної особи - підприємця (ФОП) Скорохода Володимира Павловича щодо надання дозволу на тимчасову сезонну  торгівлю виробами з дерева та торгівлі харчовими продуктами швидкого приготування і безалкогольними напоями біля присадибної ділянки на вулиці Лиманська, 234 у місті Кремінна, враховуючи згоду власника присадибної ділянки, яка межує з місцем виїзної торгівлі, керуючись ст..ст.140,143,144 Конституції України, п.8 ст. 30  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком Кремінської міської ради

ВИРІШИВ: 

  1. Спеціалісту планово – фінансового відділу апарату виконкому зробити розрахунок пайової участі в утриманні об’єктів благоустрою.Надати дозвіл ФОП Скороходу В. П. на проведення виїзної сезонної торгівлі на земельній ділянці площею 15 м2 , що знаходиться біля присадибної ділянки на вулиці Лиманська, 234 у місті Кремінна Луганської області виробами з дерева та торгівлі харчовими продуктами швидкого приготування і безалкогольними напоями з пересувного вагончика терміном з 31.06.2020 по 31.12.2020  з 08.00 по 17.00 щоденно без перерви на обід.
  2. Адміністратору, відповідальному за виносну торгівлю, видати заявнику Аркуш встановлення місця виносної торгівлі та режиму роботи .
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови з фінансово-економічних питань Макогон Н.М.

 

Міський голова                              Ю.О. ПРОКОПЕНКО

В лютому 2020 року двоє друзів, мешканці м. Кремінна, вирішили «підзаробити». І оскільки жоден з них не працював, вони не вигадали нічого кращого, ніж обікрасти ферму, на якій працювали раніше. Вночі вони приїхали до ферми, що розташована в с. Житлівка, викрали двох свиней і продали своєму знайомому, сказавши при цьому, що свині начебто належать їм.

Через деякий час, коли гроші від цієї оборудки вже закінчились, в наших двох друзів знову виникла думка про викрадення свиней.

Цього разу до них приєднався ще один знайомий. Утрьох вночі вони поїхали на автомобілі по вже знайомому маршруту на ферму, по приїзді, один з крадіїв залишився дивитись щоб ніхто не йшов, і в разі чого - попередити, а двоє інших проникли до приміщення та викрали цього разу чотирьох свиней.

Для крадіїв не завдало великого клопоту це зробити, оскільки вони були знайомі з місцем скоєння злочину, раніше там працювали, саме це приміщення, з якого було викрадено свиней, було розташовано найдалі від сторожки.

Як і першого разу, викрадених свиней продали.

В ході проведення досудового розслідування для доведення вини обвинувачених було проведено великий обсяг слідчих дій, у підсумку прокуратурою було затверджено обвинувальний акт, який спрямовано до суду для розгляду по суті.

Наразі судовий розгляд триває.

Прокурор Кремінського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури                          Ю. Лець

П'ятниця, 12 червня 2020 13:40

60 сесія Кремінської міської ради

Правління АМУ категорично не підтримує пропоноване Урядом укрупнення районів, оскільки таке рішення знищує результати децентралізаційної реформи, розбудови ОТГ та призведе до вилучення з бюджетів міст і громад значної частини доходів, необхідних для надання життєво-необхідних послуг їх мешканцям.
‼️Процес формування спроможних громад не завершено ні в конституційному, ні в економічному, ні в адміністративному сенсі, і тому неможливо переходити до наступного кроку – формування нового районного поділу.
?АМУ вважає, що спочатку необхідно:
➡️визначити повноваження громад,
➡️ліквідувати представницькі органи місцевого самоврядування на районному рівні,
➡️розподілити повноваження між місцевим самоврядуванням та державною владою,
➡️сформувати достатню фінансову базу задля досягнення головної мети реформи – забезпечення належного рівня добробуту кожного українця незалежно від громади, в якій він проживає.
?11 червня Правління АМУ звернулося до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та керівників політичних фракцій і груп щодо проекту.

Кремінським районним судом Луганської області ухвалено обвинувальний вирок, яким особу визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, а саме у таємному викраденні чужого майна (крадіжці), вчиненій повторно, поєднаній з проникненням у сховище.

Під час судового розгляду встановлено, що в середині квітня 2020 року раніше неодноразово судимий та звільнений від відбування покарання з випробуванням мешканець Кремінського району, проник на територію одного з приватних домоволодінь, розташованих по вул. Суворова в м. Кремінна Луганської області, звідки таємно викрав домашню птицю, чим спричинив майнову шкоду потерпілій.

Під час судового розгляду обвинувачений визнав вину в повному обсязі, щиро розкаявся.

За результатами судового розгляду, особі призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком 5 років 1 місяць.

Довідково: на даний час вирок суду не набрав законної сили, оскільки триває строк апеляційного оскарження (30 днів з дня проголошення вироку).

Прокурор Сєвєродонецької місцевої прокуратури                          О. Чернишов

Рішенням Господарського суду Луганської області задоволено позов Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Кремінської міської ради про розірвання договору оренди земельної ділянки площею близько 1 га вартістю понад 500 тис. грн. та повернення її у розпорядження територіальної громади міста.

Підставою для пред’явлення позову стали порушення вимог земельного законодавства при оренді товариством з обмеженою відповідальністю земельної ділянки комунальної власності із земель промисловості, що розташована у межах міста. За умовами договору земля передавалася орендареві для створення технологічного комплексу з переробки відходів та отримання органічного рідкого палива.

Упродовж останніх трьох років суб’єкт господарювання не виконує свої договірні зобов’язання, у тому числі не використовує її за призначенням, що суперечить меті землекористування та не сприяє раціональному використанню земель.

З метою захисту інтересів держави прокуратура звернулася до суду. На даний час відповідача зобов’язано повернути землю у розпорядження міської ради.

 

Прокурор Кремінського відділу
Сєвєродонецької місцевої прокуратури                          Д. Головченко

Kremins'ka TG