«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/11 |
Про затвердження Програми проведення
урочистих та святкових
заходів у Кремінській об’єднаній
територіальній громаді на 2021 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми проведення урочистих та святкових заходів у Кремінській об’єднаній територіальній громаді на 2021 рік, яку ухвалено рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради від 22 грудня 2020 року, з метою забезпечення якісного проведення масових міських заходів, які організовуються міською радою у 2021 році, відзначення державних свят, пам′ятних дат, забезпечення участі делегацій та представників міста у заходах районного та загальнодержавного значення, як на території міста, так і за його межами, організації вручення нагород та відзнак міської ради кращих трудових колективів та окремих громадян міста, керуючись пунктом 22 частини першої статті 26, статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
Пояснювальна записка до розгляду питання
«Про Програму проведення урочистих та святкових
заходів у Кремінській об’єднаній територіальній громаді на 2021 рік»
Протягом року передбачено проведення ряду масових заходів за участі керівництва міської ради, громадськості.
Основною метою Програми є виховання у мешканців громади почуття патріотизму до рідної країни, організація їх дозвілля у святкові дні, проведення та фінансова підтримка різноманітних культурних заходів, увічнення пам'яті видатних діячів та вшанування ветеранів війни, праці, заслужених працівників громади.
Основним механізмом реалізації Програми є:
Першочерговими завданнями Програми повинні стати:
- надання можливості жителям громади та гостям разом (колективно) відзначати державні та місцеві свята;
- проведення концертно-розважальних програм, свят на високому професійному художньому та організаційному рівнях;
- виховання у людей необхідності спілкування між собою, почуттів людяності і доброзичливого відношення один до одного.
Прийняття Програми дозволить раціонально та прозоро використовувати бюджетні кошти.
Заступник міського голови Н.М. Макогон
«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/10 |
Про затвердження Програми
забезпечення громадського порядку
та громадської безпеки Кремінської
територіальної громади
на 2021-2023 роки
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми забезпечення громадського порядку та громадської безпеки на території Кремінської територіальної громади на 2021-2023 роки, яку ухвалено рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради від 22 грудня 2020 року, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/8 |
Про затвердження Програми
соціально-економічного та культурного
розвитку міста Кремінна на 2021 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Кремінна на 2021 рік, яку ухвалено рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради від 22 грудня 2020 року, відповідно до Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», основних показників економічного і соціального розвитку міста, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
Ориентировочное время отключения | Диспетч. наим. (КТП,ЗТП) | Населенный пункт, улица | Присоединение | Улица, № дома | Причина отключения (вид работ) |
08:00-16:30 | КТП-49 | с.С-Краснянка | пер.Пролетарский* | пер.Ольховый 1-53,2-14 | Техобслуживание ТП |
с.С-Краснянка | пер.Пролетарский* | ул. Ольховая 97-105,121-123 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Ленина* | ул. Железнодорожная1-25,2-26 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Ленина* | ул.Родниковая 3-35,2-38 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Лесная* | ул.Лесная 1-33,2-32 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Пролетарская* | ул. Ольховая 1-93,2-38 | Техобслуживание ТП | ||
КТП-9 | с.С-Краснянка | Заправка* | ул.Озерная 27-49 | Техобслуживание ТП | |
с.С-Краснянка | Лесхоз. Стройцех* | ул.Озерная 23-25 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Комсомольская-1* | пер.Шахтерский 2-9 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Комсомольская-1* | пер.Родниковый 4-14,3-17 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Комсомольская-1* | ул.Шахтерская 3-19,4-32* | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Комсомольская-1* | ул.Озерная 3-17 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Комсомольская-2* | ул.Шахтерская 37-65,34-64 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Пролетарская* | пер.Шахтерский 29-35.2а.10.11.27 | Техобслуживание ТП | ||
с.С-Краснянка | ул.Пролетарская* | ул.Ольховая 109-137,46-102 | Техобслуживание ТП | ||
КТП-3001 | х.Плоское | Л-2* | ул.Молодежная 4-7 | Техобслуживание ВЛ | |
х.Плоское | Л-2* | ул.Озерная 1-29 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-2513 | с.Михайловка | Л-1* | пер.Садовый 1-16 | Техобслуживание ВЛ | |
с.Михайловка | Л-1* | ул.Мира 43-68 | Техобслуживание ВЛ |
«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/9 |
Про затвердження Програми підтримки
об’єднань співвласників багатоквартирних
будинків (ОСББ) та ЖБК на 2021 рік
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та ЖБК Кремінської територіальної громади на 2021 рік, яку ухвалено рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради від 22 грудня 2020 року, відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою сприяння створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та вдосконалення відносин, що виникають у сфері обслуговування житлового фонду об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/7 |
Про затвердження Маркетингової стратегії
Кремінської об’єднаної територіальної громади Луганської області
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до пункту 5 статті 10 Закону України «Про засади державної регіональної політики», Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програми економічного і соціального розвитку України», постанови Кабінету Міністрів України від 11листопада 2015 року № 932 «Про затвердження порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів», розглянувши проєкт Маркетиногової стратегії Кремінської об’єднаної територіальної громади, , Кремінська міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
«23» грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2/6 |
Про затвердження Стратегії розвитку Кремінської об’єднаної територіальної громади Луганської області до 2027 року
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до пункту 5 статті 10 Закону України «Про засади державної регіональної політики», Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програми економічного і соціального розвитку України», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 932 «Про затвердження порядку розроблення регіональних стратегій розвитку і планів заходів з їх реалізації, а також проведення моніторингу та оцінки результативності реалізації зазначених регіональних стратегій і планів заходів», розглянувши проєкт Стратегії розвитку Кремінської об’єднаної територіальної громади до 2027 року, з метою забезпечення сталого економічного, соціального та культурного розвитку Кремінської об’єднаної територіальної громади, Кремінська міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
23 грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2 /23 |
Про затвердження Програми благоустрою
Кремінської міської територіальної
громади на 2021-2023 роки
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо затвердження Програми благоустрою Кремінської міської територіальної громади на 2021-2023 роки, яку ухвалено рішенням виконавчого комітету Кремінської міської ради від 22 грудня 2020 року, з метою покращення санітарного стану та благоустрою, підтримки чистоти та порядку, покращення інфраструктури та зовнішнього вигляду території громади, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
23 грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2 / 25 |
Про затвердження Програми підтримки підприємств
водопровідно-каналізаційного господарства
комунальної власності територіальної громади на 2021 рік
Розглянувши поданий виконавчим комітетом міської ради проект міської Програми підтримки підприємств водопровідно- каналізаційного господарства комунальної власності територіальної громади на 2021 рік, з метою організації стабільної роботи комунальних підприємств з надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
Затвердити міську Програму підтримки підприємств водопровідно- каналізаційного господарства комунальної власності територіальної громади на 2021 рік.
Додаток – 8 арк.
Міський голова Володимир СТРУК
23 грудня 2020 року |
Кремінна |
№ 2 / 24 |
Про затвердження Порядку
використання коштів матеріального
резерву для запобігання і ліквідації
наслідків надзвичайних ситуацій
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 775 «Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій», міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир СТРУК
Додаток 1
до рішення сесії міської ради
від 23.12.2020 № 2/24
Порядок
використання коштів матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій
І. Загальні положення
ІІ. Створення місцевого матеріального резерву
Матеріально-технічні цінності, зараховані до матеріального резерву, розміщуються на об’єктах підприємств, установ, організацій, призначених або пристосованих для їх зберігання, згідно з укладеними договорами з урахуванням оперативної доставки резерву до зон можливих надзвичайних ситуацій. При цьому перевага надається комунальним підприємствам і установам.
Поновлення матеріального резерву, що був використаний під час запобігання або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, здійснюється за розпорядженням міського голови за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті на його створення і накопичення.
ІІІ. Використання матеріального резерву
1.1. здійснення запобіжних заходів у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі забезпечення паливно-мастильними та іншими витратними матеріалами транспортних засобів підприємств, залучених до робіт;
1.2. ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій:
- проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів;
- надання постраждалому населенню необхідної допомоги для забезпечення його життєдіяльності;
- розгортання та утримання тимчасових пунктів проживання і харчування постраждалого населення;
- забезпечення паливно-мастильними та іншими витратними матеріалами транспортних засобів підприємств та громадян, залучених для евакуації постраждалого населення із зони надзвичайної ситуації, можливого ураження.
Копії накладних та інформацію про залишки матеріально-технічних засобів матеріального резерву надаються голові міської комісії з питань ТЕБ і НС.
- обліковуються утримувачем матеріального резерву;
- відпускаються відповідно до п.4 цього розділу на підставі накладних на відпуск, виданих утримувачем матеріального резерву;
- списуються з обліку утримувачем резерву на підставі звітних документів про їх використання. Утримувачі резерву несуть відповідальність за наявність та збереженість матеріально-технічних цінностей, їх стан, облік та списання.
Облік та списання матеріально-технічних засобів матеріального резерву здійснюється відповідно до порядку, встановленого чинним законодавством.
ІV. Звітність, контроль та відповідальність
- здійснює постійний моніторинг стану накопичення і поновлення місцевого матеріального резерву;
- розробляє та надає пропозиції щодо внесення змін і доповнень до номенклатури і обсягів місцевого матеріального резерву, готує бюджетні запити на фінансування заходів з його створення, нарощування і своєчасного поновлення;
- контролює роботу щодо створення, накопичення, збереження та використання об’єктових матеріальних резервів.
Фінансування порядку здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Створення і поновлення місцевого резерву здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, а також за рахунок добровільних пожертвувань юридичних і фізичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян, інших не заборонених законодавством джерел.
VІ. Очікувані результати реалізації порядку.
Реалізація порядку забезпечить здійснення комплексу організаційних, практичних заходів, спрямованих на ефективне впровадження державної політики щодо створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, постійну готовність до проведення невідкладних заходів у роботі, пов’язаних із запобіганням і ліквідацією надзвичайних ситуацій та їх наслідків, наданням термінової допомоги постраждалому населенню що дозволить:
- своєчасно поновити матеріальні засоби місцевого резерву відповідно до затвердженої номенклатури;
- підвищити ефективність реагування на можливі надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру на території міста.
Заходи щодо реалізації Порядку наведено в додатку 1.
Секретар міської ради В.В.БАБУШКІН
Т.в.о заступника міського голови Г.А.ДЗИВУЛЬСЬКИЙ
Додаток 1
до Порядку
затвердженого рішенням
сесії міської ради
від 23.12.2020 № 2/24
Заходи щодо реалізації Порядку
№ п/п |
Зміст заходу |
Термін реалізації, роки |
Відповідальні виконавці |
Джерела фінансування |
міський бюджет, тис.грн. |
||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1. |
Вжиття заходів щодо затвердження номенклатури та обсягів місцевого матеріального резерву |
Січень, щорічно |
заступник міського голови відповідно до розподілу обов’язків, відділ з питань житлово-комунального господарства та будівництва |
|
2. |
Внесення пропозицій щодо визначення місць зберігання місцевого матеріального резерву |
Січень, щорічно |
заступник міського голови відповідно до розподілу обов’язків, відділ з питань житлово-комунального господарства та будівництва |
|
3. |
Поновлення місцевого матеріального резерву |
2021 2022 2023 |
заступник міського голови відповідно до розподілу обов’язків, відділ з питань житлово-комунального господарства та будівництва |
170,0 187,0 205,7 |
Секретар міської ради В.В.БАБУШКІН
Т.в.о заступника міського голови Г.А.ДЗИВУЛЬСЬКИЙ