Ориентировочное время отключения | Диспетч. наим. (КТП,ЗТП) | Населенный пункт, улица | Присоединение | Улица, № дома | Причина отключения (вид работ) |
08:00-16:00 | КТП-91 | г.Кременная | ул.Поддубная* | ул.Поддубная 1-25,2-24* | Техобслуживание ВЛ |
ЗТП-83 | г.Кременная | ул.Партизанская* | пер.Подборный 2-10а,1-13* | Техобслуживание ВЛ | |
г.Кременная | ул.Партизанская* | пер.Подлесной 3-5,4-6.8* | Техобслуживание ВЛ | ||
г.Кременная | ул.Партизанская* | пл.Кооперативная 26-34* | Техобслуживание ВЛ | ||
г.Кременная | ул.Партизанская* | ул.Дражевского 14-40,15-41* | Техобслуживание ВЛ | ||
г.Кременная | ул.Партизанская* | ул.Кооперативная 2-14,1-15* | Техобслуживание ВЛ | ||
г.Кременная | ул.Партизанская* | ул.О.Кошевого 3-21,4-22* | Техобслуживание ВЛ | ||
г.Кременная | ул.Партизанская* | ул.Партизанская 3-51,4-46* | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-64 | г.Кременная | ул.Дачная* | ул.Дачная 1-17,4-18 | Техобслуживание ТП | |
г.Кременная | ул.Дачная* | ул.Набережная 95-141,100а-132 | Техобслуживание ТП | ||
г.Кременная | ул.Дачная* | ул. Гаевая 15-49,20-48 | Техобслуживание ТП | ||
г.Кременная | ул.Набережная* | пер.Заливной 3-7,4-14 | Техобслуживание ТП | ||
г.Кременная | ул.Набережная* | ул.Набережная 1-93,4-100 | Техобслуживание ТП | ||
ЗТП-3101 | п.Краснореченский | Л-1* | пер.Станкостроительный 1/1,1/2,2/1,2/2,2/3 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Гусарова 1-19,2-18 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Мира 3-11,4-16 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Центральная 21-85 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | кв.Станкостроителей 1-7 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3102 | п.Краснореченский | Л-1* | пер.Молодежный 1-11,4,6 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-1* | пер.Центральный 2а/3 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-1* | пл.Соборная27_35,28-34 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Заводская 10-56,9-57 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Молодежный 5-8 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Соборный1-7,4,6 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Заводская 10-56,13-57 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | пер.Заводской 1-31,2-28 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | пл.Соборная2-18,5-17 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | ул.Дачка 1-15,2-20 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | ул.Молодежная 2-28,3-39 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | ул.Центральная 7 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3103 | п.Краснореченский | Л-1* | ул.Дружбы 6-28,7-31 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Озерная 26-36,29-43 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Мира 55-71,64-80 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Дачка 3-13,2-8 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3103 | п.Краснореченский | Л-2* | ул.Дачка 99-125,116-140 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Мира 84-112,75-89 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Вишневая 2-56,9-61 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | пер.Дружбы 1-19,2-28 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-3* | ул.Восточная 1-27 | Техобслуживание ВЛ | ||
ЗТП-3104 | п.Краснореченский | Дом 9,10* | кв.Станкостроителей 9,10 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Дачка 27-97 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Веселый 3-37 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Мира 3-11,4-12 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Вишневая 3-7,2-4 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Озерная 1-27,2-24 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Мира 13-53,18-62 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3105 | п.Краснореченский | Л-1* | ул.Дачка 26-114 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Красная 1-39,2-64 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3106 | п.Краснореченский | Л-2* | пер.Центральный 1-11,2-16 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-2* | пер.Школьный 3-5,4 | Техобслуживание ВЛ | ||
п.Краснореченский | Л-2* | ул.Заводской 5-7,4-8 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-3107 | п.Краснореченский | Л-1* | ул.1-я Садовая 1-19,2-18 | Техобслуживание ВЛ | |
п.Краснореченский | Л-1* | ул.Л.Украинки 1-21,2-20 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-0806 | с.Кудряшовка | Л-1* | пер.Веселый 1-17,2-16 | Техобслуживание ВЛ | |
с.Кудряшовка | Л-1* | ул.Новая 1-15,2-14 | Техобслуживание ВЛ | ||
с.Кудряшовка | Л-1* | ул.Центральная 24-48,59-73 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-0503 | х.Скарговка | Л-1* | ул.Ивашкина 1-23,6-32 | Техобслуживание ВЛ |
«24» червня 2021 року |
Кремінна |
№ 8/9 |
Про встановлення ставок та пільг
із сплати податку на нерухоме майно,
відмінне від земельної ділянки
Згідно з планом діяльності з підготовки регуляторних актів Кремінської міської ради, керуючись Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», відповідно до пункту 8.3 статті 8, пункту 12.3, 12.4 статті 12, статтею 266 Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 №483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» та пункту 24 частини першої статті 26, частин п’ятої, одинадцятої, дванадцятої статті 59, статті 69, частини першої статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада
ВИРІШИЛА:
1) ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1;
2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.
Міський голова Володимир Струк
“24” червня 2021 року м. Кремінна №8/10
Про встановлення ставок
єдиного податку на 2022 рік
Відповідно до статей 10.21, 12.3, 291, 293 п. 293.1 Податкового кодексу України, керуючись пп. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення надходжень до доходної частини міського бюджету, Кремінська міська рада
ВИРІШИЛА:
- для першої групи платників єдиного податку - в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року;
- для другої групи платників єдиного податку - в розмірі 17 відсотків від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2022 року.
1.1. Платники єдиного податку - суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності визначаються пунктом 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України.
1.2. Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої – другої груп визначено відповідно до ст. 292 Податкового кодексу України.
1.3. Порядок встановлення розмірів ставок єдиного податку визначено відповідно до ст. 293 Податкового кодексу України.
1.4. Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначаються відповідно до ст. 295 Податкового кодексу України.
1.5. Податковий (звітний) період визначено відповідно до ст. 294 Податкового кодексу України.
1.6. Ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку визначення ст. 296 Податкового кодексу України.
Міський голова Володимир СТРУК
«24» червня 2021 року |
Кремінна |
№ 8/11 |
Про встановлення туристичного збору
На підставі статті 7, 10, підпункту 12.3 статті 12, статті 268 Податкового кодексу України та керуючись Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», статтею 26, 59, 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Володимир Струк
I. Визначення проблеми
Аналіз впливу регуляторного акту проекту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення туристичного збору» підготовлено відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Податкового кодексу України, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308.
Відповідно до підпункту 4 та 5 пункту 3 статті 12 Податкового кодексу України міські ради своїм рішенням встановлюють ставки місцевих податків і зборів та офіційно оприлюднюють прийняте рішення згідно вимог чинного законодавства.
У разі не встановлення місцевих податків і зборів, передбачених статтею 10 Податкового Кодексу України, рішенням міської ради, такі податки і збори сплачуються платниками на території міста та громади у порядку, встановленому Податковим Кодексом України за ставками, визначеними вищезазначеним Кодексом.
Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. Застосування регуляторної процедури не має альтернативи, проблема встановлення туристичного збору не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів.
Враховуючи вимоги пункту 12.3.4. статті 12 Податкового кодексу рішення про встановлення місцевих податків та зборів приймається до 15 липня та офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).
У разі неприйняття рішення про встановлення місцевих податків і зборів з 01 січня 2022 року, ставки туристичного збору будуть справлятись за ставками, які діяли станом на 31.12.2021.
Прийняте рішення впорядкує деякі питання ведення бізнесу, підвищить інвестиційну привабливість міста.
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
так |
|
Органи місцевого самоврядування |
так |
|
Суб'єкти господарювання, у тому числі суб'єкти малого підприємництва |
так |
|
II. Цілі державного регулювання
Основною ціллю розробки проекту є забезпечення практичної реалізації статей 10, 268 Податкового кодексу України шляхом встановлення місцевих податків і зборів. Проектом рішення передбачається затвердження туристичного збору на території Кремінської міської ради.
Основними цілями його прийняття є:
Приведення чинного регулювання у відповідності до норм Податкового кодексу України;
збільшити доходи у міський бюджету у вигляді туристичного збору;
встановлення доцільних та обґрунтованих розмірів ставок туристичного збору з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання та підвищення мотивації громадян до зайняття окремими видами підприємницької діяльності;
вдосконалення відносин між міською радою, органами ДПС у Луганській області та суб’єктами господарювання, пов’язаними з оподаткуванням місцевих податків і зборів.
III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Ця альтернатива не може бути прийнята для органів місцевого самоврядування, оскільки буде не дотримана вимога підпункту 12.4.1 пункту 12.4 статті 12 Податкового кодексу України, а також у зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 5 розділу XV «Перехідні положення» Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом і за ставками встановленими Кодексом, що не сприятиме наповненню міського бюджету в можливих обсягах. |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Дотримання вимог податкового законодавства. Забезпечення досягнення цілей державного регулювання. Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і контролюючих органів у процесі справлення збору. |
Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Опис вигоди та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб'єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відсутні |
Відсутні |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Дотримання вимог податкового законодавства. Забезпечення досягнення цілей державного регулювання. Врегулювання правовідносин суб’єктів господарювання і контролюючих органів у процесі справлення збору. |
Відсутні |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відсутні |
Відсутні
|
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Вирішення соціальних проблем громади за рахунок зростання доходної частини міського бюджету |
Особи, які будуть отримувати послуги з тимчасового проживання на території Кремінської міської ради будуть сплачувати туристичний збір у розмірі передбаченим нормативно-правовим актом
|
Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
0 |
0 |
0 |
12 |
12 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0 |
0 |
0 |
100 |
Х |
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Звітність по нарахуванню та сплаті туристичного збору не подається до контролюючого органу.
|
Витрати на сплату збору не зміняться. |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Забезпечення прозорих та зрозумілих умов з питань справлення туристичного збору |
Затрати часу, необхідні для вивчення положень та обговорення проекту рішення |
IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
1 |
Встановлення ставок за мінімальним розміром |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
3 |
Встановлення виважених і обговорених з міською громадою ставок податків, які не є максимально можливими |
Рейтинг результативності1 |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
3 |
Відсутні |
Вплив проблеми значно знижується |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
1
|
Відсутні |
Проблема продовжує існувати |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства. |
Зміни у Податковому кодексі України, зменшення кількості платників податків. Політична та економічна ситуація в країні. |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Існування проблеми
|
Х |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми
Основним механізмом, який забезпечить розв’язання визначеної проблеми, є встановлення туристичного збору на території Кремінської міської ради. По даному виду податку визначаються платники податку; об’єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; податковий період; порядок обчислення суми податку; строки сплати податку; порядок сплати податку; строки та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку; податкові пільги та порядок їх застосування.
Заходи, які необхідно здійснити для впровадження цього регуляторного акта:
- Розробка проекту рішення Кремінської міської «Про встановлення туристичного збору» та АРВ до нього.
- Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.
- Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.
- Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
- Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.
- Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії міської ради.
- Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.
- Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Витрати (додаткові) на виконання вимог регуляторного акта з боку органів виконавчої влади або місцевого самоврядування та суб’єктів підприємництва відсутні, оскільки на адміністрування регулювання суб’єктів господарської діяльності встановлені нормами Податкового кодексу України, а органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків і зборів, не змінюючи порядок її обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) внесені зміни до Податкового кодексу України, у зв’язку з чим, в рішенні про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати може не визначатися термін його дії. У такому випадку рішення буде чинним до прийняття нового рішення (абзац другий пп. 12.3.3 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України).
Рішення «Про встановлення туристичного збору» набирає чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01.01.2022 року, є безстроковим та діє до прийняття нового рішення із можливістю внесення до нього змін та його відміни у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні показники:
Назва показника |
за 2020р. |
2021р. (очікуване) |
2022 р. (прогноз) |
Сума надходжень до загального фонду міського бюджету місцевих податків і зборів (без ПДФО), всього, (тис. грн.) |
23187,254 |
35710,700 |
39281,77 |
Сума надходжень до загального фонду міського бюджету туристичного збору, всього, тис.грн. |
22,205 |
25,0 |
27,5 |
Кількість платників туристичного збору, осіб |
6 |
7 |
12 |
Питома вага надходжень від сплати туристичного збору в сумі сплати місцевих податків і зборів, всього |
0,1 |
0,07 |
0,07 |
Рівень поінформованості суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта – високий, до 100% |
Проект рішення оприлюднюється на офіційній сторінці Кремінської міської ради в мережі Інтернет за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Один екземпляр надається до місцевого органу Державної фіскальної служби України. |
Такі показники як «час, що витрачається суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта» та «розмір коштів, що витрачається суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта» не розглядаються, оскільки цим регуляторним актом встановлюються тільки ставки місцевих податків і зборів та не передбачається проходження суб’єктами господарювання додаткових процедур.
IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності рішення Кремінської міської ради здійснюватиметься у відповідності до статті 10 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснено до набрання чинності цим регуляторним актом шляхом статистичного аналізу показників туристичного збору.
Через рік після прийняття рішення буде здійснено повторне відстеження результативності регуляторного акту з метою оцінки ступеня досягнення цим актом цілей за результатами показників визначених в розділі ХІІІ цього документу (І квартал 2023 року).
Періодичне відстеження має бути здійснено раз на три роки після повторного відстеження за кількісними та якісними показниками та порівнюватися з показниками встановленими під час повторного відстеження.
На підставі результатів відстеження ефективності регуляторного акту буде прийматися рішення про залишення регуляторного акту без змін, необхідність внесення змін та доповнень до регуляторного акту, або визнання регулярного акта або окремих його положень такими, що втратили чинність.
Метод проведення відстеження результативності – статистичний. Шляхом аналізу статистичних даних, наданих Кремінським відділенням Державної податкової служби та фінансового відділу міської ради, щодо надходжень збору та кількості платників збору, також з метою оцінки ступеня досягнення цим актом визначених цілей.
Міський голова Володимир СТРУК
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з «15» лютого 2021 року по «10» березня 2021 року.
Порядковий номер |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) |
Кількість учасників консультацій, осіб |
Основні результати консультацій (опис) |
1 |
Круглі столи |
18 |
Отримання інформації |
2 |
Консультативна зустріч з фахівцями регіональної Державної фіскальної служби |
3 |
Уточнення інформації щодо платників збору |
Вимірювання впливу регулювання на суб'єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
кількість суб'єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 12 (одиниць);
питома вага суб'єктів малого підприємництва у загальній кількості суб'єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків) (відповідно до таблиці "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).
Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання
Порядковий номер |
Найменування оцінки |
У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) |
Періодичні (за наступний рік) |
Витрати за п'ять років |
Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
||||
1 |
Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) |
0 |
0 |
0 |
2 |
Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування |
0 |
0 |
0 |
3 |
Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали) |
0 |
0 |
0 |
4 |
Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) |
0 |
0 |
0 |
5 |
Інші процедури (сплата туристичного збору) |
27500,00 |
27500,00 |
137500,00 |
6 |
Разом, гривень |
27500,00 |
27500,00 |
137500,00 |
7 |
Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць |
12 |
12 |
12 |
8 |
Сумарно, гривень |
27500,00 |
27500,00 |
137500,00 |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
Розрахунок вартості 1 людино-години Норма робочого часу на тиждень становить 40 годин на тиждень. Розмір мінімальної заробітної плати на 2022 рік (прогноз) – 6700,00 грн. (Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки, (https://www.me.gov.ua), Постанова КМУ від 29.07.2020 № 671); кількість робочих годин у 2022 році – 1987 годин (сайт buhoblik.org.ua), у погодинному розмірі на 2022 рік– 40,46 гривні (6700,00 грн. / 165,58 год/міс.). |
||||
9 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання |
1г*40,46*1 =40,46грн |
1г*40,46*1 =40,46грн |
1г*40,46*1*5 =202,30 грн. |
10 |
Процедури організації виконання вимог регулювання |
2г*40,46*1 =80,92 грн |
2г*40,46*1 =80,92 грн |
2г*40,46*1*5 =404,6 грн |
11 |
Процедури офіційного звітування |
(0,1ч +0,2ч+0,1ч+0,2ч)* 40,46*1*4 =97,10грн |
(0,1ч +0,2ч+0,1ч+0,2ч)* 40,46*1*4 =97,10грн |
(0,1ч +0,2ч+0,1ч+0,2ч)* 40,46*1*4*5 =485,52грн |
12 |
Процедури щодо забезпечення процесу перевірок |
0,1ч*40,46= 4,05грн |
0,1ч*40,46= 4,05грн |
0,1ч*40,46*5= 20,23грн |
13 |
Інші процедури (уточнити) |
0 |
0 |
0 |
14 |
Разом, гривень |
222,53 грн. |
222,53 грн. |
1112,33 грн. |
15 |
Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць |
12 |
12 |
12 |
16 |
Сумарно, гривень |
2670,36 грн. |
2670,36 грн. |
13347,96 грн. |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженням лише встановлювати транспортного податку, не змінюючи порядок їх обчислення та інші адміністративні процедури.
Розрахунок сумарних витрат суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
Порядковий номер |
Показник |
Перший рік регулювання (стартовий) |
За п'ять років |
1 |
Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
27500,00 грн. |
137500,00 грн. |
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
2670,36 грн. |
13347,96 грн. |
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання |
30170,36 грн. |
150847,96 грн. |
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва |
0 |
0 |
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання |
30170,36 грн. |
150847,96 грн. |
Розроблення корегуючих (пом'якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання
Корегуючі (пом’якшувальні) заходи не потрібні, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад. Застосування даних заходів можливе тільки за умов внесення змін до податкового законодавства України.
Міський голова Володимир СТРУК
I. Визначення проблеми
Аналіз регуляторного впливу проєкту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення ставок єдиного податку на 2022 рік» підготовлений відповідно до ст.8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року №1160-IV (із змінами та доповненнями) (далі Закон) та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 308 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 10 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено перелік місцевих податків і зборів. Згідно зі статтею 12 Кодексу міські ради встановлюють місцеві податки і збори. Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів відносяться до виключної компетенції місцевої ради.
Враховуючи положення Кодексу та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виникає необхідність встановлення на території м. Кремінна та Кремінської міської ради єдиного податку на 2022 рік з 01.01.2022 року.
Проблемою є те, що в разі не встановлення міською радою місцевих податків, такі податки та/або збори справлятимуться виходячи з норм Податкового кодексу України із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2021 року, а враховуючи те, що проектом зазначеного рішення планується зменшити розмір ставки платникам єдиного податку ІІ групи, прийняття цього рішення буде позитивним чинником в діяльності підприємців та для громади в цілому.
За даними звітів планово – фінансового відділу Кремінської ради про виконання дохідної частини бюджету, платники єдиного податку І–ІІ груп, для яких ставки податку регулюються за рішенням міської ради, сплачують до міського бюджету близько 10,0 млн. грн. щорічно. Враховуюче те, що щороку відбувається збільшення розміру мінімальної заробітної плати, зменшення розміру ставки податку суттєво не вплине на суму надходжень до місцевого бюджету.
Аналіз втрат до міського бюджету:
Назва показника |
У разі прийняття рішення про ставки єдиного податку з 01.01.2022 р. |
У разі не прийняття рішення про ставки єдиного податку |
Відхилення, тис.грн. |
||
Ставка, % |
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн. |
Ставка, % (станом на 31.12.2021) |
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн. |
||
Єдиний податок І група ІІ група |
10 17 |
6746,00 623,00 6123,00 |
10 20 |
7023,8 623,0 6400,8 |
277,8 |
Прийняття цього регуляторного акту дасть можливість здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та сплати єдиного податку, поповнити місцевий бюджет, зменшити соціальну напругу серед підприємницького середовища, що надасть змогу спрямувати отримані кошти від сплати податку на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури міста. Забезпечення стабільного економічного та соціального розвитку міста Кремінна і приєднаних сіл шляхом реалізації місцевих програм, виконання яких залежить від наповнення місцевого бюджету і потребує відповідного фінансового забезпечення.
Необхідність встановлення ставок єдиного податку також зумовлена потребою приведення процедури прийняття регуляторного акта вимогами діючого законодавства.
Підтвердження важливості проблеми:
Важливість проблеми при затвердженні місцевих податків і зборів полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати єдиного податку на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури міста. Враховуючи, вищевикладене, Кремінською міською радою розробляється проект рішення «Про встановлення ставок єдиного податку на 2022 рік» та публікується в засобах масової інформації.
Основні групи, на які проблема справляє вплив:
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
V |
|
Держава |
V |
|
Суб'єкти господарювання, |
V |
|
у тому числі суб'єкти малого підприємництва* |
V |
|
Розв’язання даної проблеми за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинне податкове законодавство чітко регламентує, що до повноважень саме міських рад належить встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених Кодексом.
Проблема не може бути розв’язана за допомогою діючого акта, тому що Кодекс чітко регламентує необхідність встановлення міською радою місцевих податків і зборів, розмір їх ставок до початку наступного бюджетного періоду. Якщо міська рада у термін до 15 липня не прийняла та в строк до 25 липня не оприлюднила рішення про встановлення єдиного податку на наступний рік, такий податок справляється, виходячи з норм Податкового кодексу України, із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.
Для встановлення ставок по єдиному податку на 2022 рік з 01.01.2022 року необхідно провести регуляторну процедуру.
II. Цілі державного регулювання
Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.
Основними цілями регулювання є:
- здійснити планування та прогнозування надходжень від сплати єдиного податку при формуванні бюджету;
- встановити доцільні і обґрунтовані розміри ставок єдиного податку з урахуванням рівня платоспроможності суб’єктів господарювання та відповідно до потреб міського бюджету;
- забезпечити своєчасне надходження до міського бюджету єдиного податку;
- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування;
- привести рішення міської ради у відповідність до норм та вимог Податкового кодексу України.
III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України єдиний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2021 року. Суб’єкти господарювання залишаться без нового нормативного акту, розмір ставки податку не зменшиться, ситуація для розвитку підприємництва погіршиться. Надходження до міського бюджету зменшаться, в тому числі за рахунок зменшення кількості підприємців. Зазначене не дозволить в повному обсязі профінансувати заходи соціального та економічного значення міської територіальної громади (благоустрій, утримання комунальних закладів тощо). |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Забезпечення досягнення цілей державного регулювання. Дотримання вимог діючого законодавства. Сталі надходження до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу. Належне фінансування програм соціально-економічного розвитку міста. Прийняття даного рішення міської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати єдиного податку на території громади та відповідне наповнення міського бюджету. Зменшення рівня ставки створить сприятливі умови для розвитку підприємництва та збільшення їх чисельності. Забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування. |
Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб'єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави/органу місцевого самоврядування
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Відсутні |
Відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України єдиний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня 2021 року, що створить надмірне навантаження на суб’єктів підприємницької діяльності, та загалом може зменшити надходження до бюджету. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Забезпечує досягнення цілей державного регулювання, сталість надходжень до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу, а також сприятливі фінансові можливості міської влади для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. |
Відсутні |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Можливе незначне зменшення споживчих цін |
Відсутні |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Виділення коштів з міського бюджету на програми соціально-економічного розвитку міста
|
Відсутні |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
0 |
0 |
0 |
665 (в т.ч. І група – 217 ІІ група – 448) |
665 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0 |
0 |
0 |
100 |
Х |
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Суб'єкти господарювання – платники податку з 01.01.2022 року будуть сплачувати єдиний податок за ставками, які діяли на 31.12.2021, тобто більшими ніж пропонується. |
Витрати на сплату податку збільшаться в залежності від розміру мінімальної з/п. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Встановлення ставок єдиного податку з урахуванням пропозицій місцевих підприємців (зменшення рівня ставки), відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування. Загальна ситуація в сфері підприємництва покращиться. |
Суб'єкти господарювання будуть сплачувати податок за ставками згідно рішення Кремінської міської ради. Сплата єдиного податку для першої та другої груп за запропонованими ставками. Очікувані витрати – 6746,0 тис.грн. (ФОП І група – 623,0 тис.грн.; ФОП ІІ група – 6123,0 тис.грн.) |
Дія даного регуляторного акта на сферу інтересів суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва відсутня.
IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
З урахуванням системи бальної оцінки ступеня досягнення визначених цілей здійснено вибір оптимального альтернативного способу.
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) |
Рішення про встановлення ставок єдиного податку буде діяти за ставками станом на 31.12.2021 року, що зменшить надходження до міського бюджету. Вищезазначена проблема продовжуватиме існувати. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
4 - цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде) |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей, в т.ч. наповнення бюджету Кремінської міської ТГ, що дозволить профінансувати заходи соціального, економічного значення в громаді. |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 1. Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Для держави і громадян вигоди відсутні. Суб’єкти господарювання будуть сплачувати єдиний податок за діючими максимальними ставками. |
Суб'єкти господарювання – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за ставками, які діяли на 31.12.2021. Витрати на сплату податку в залежності від розміру мінімальної з/п. |
Рішення про встановлення єдиного податку буде діяти у 2022 році, що негативно вплине на підприємців та на відносити влади та бізнесу, надходження до міського бюджету будуть не стабільними. Можливо зменшення кількості підприємців, та як наслідок надходжень в бюджет, а отже місто не отримає належного фінансування програм соціально-економічного розвитку. |
Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Належне фінансування програм соціально-економічного розвитку громади.
|
Суб'єкти господарювання І-ІІ груп будуть сплачувати податок за ставками згідно рішення Кремінської ради без погіршення умов для розвитку мікробізнесу. |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Рішення про встановлення єдиного податку буде діяти за ставками станом на 31.12.2021, що може зменшити надходження до міського бюджету. Місто не отримає належного фінансування програм соціально-економічного розвитку. |
Х |
Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового Кодексу України «Про встановлення ставок єдиного податку» для платників єдиного податку І-ІІ груп |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. |
Зміни у Податковому кодексі України, зниження платоспроможності платників податків, зменшення кількості суб’єктів господарювання. Політична та економічна ситуація в країні. |
V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Податок не є новим, тому додаткових витрат бюджету на впровадження та адміністрування регулювання не передбачається. Незалежно від того чи будуть встановлені ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп, бюджетні витрати податкового органу та органу місцевого самоврядування не зміняться.
Питома вага суб’єктів І та ІІ груп малого підприємництва (мікро) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 100 відсотків. У зв’язку з цим, здійснено розрахунок на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва (Тест малого підприємництва( М-Тест)).
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Запропонований термін дії акта:
один рік, з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:
У разі, якщо міська рада у термін до 15 липня не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норм цього Кодексу, із застосуванням їх мінімальних ставок та без застосування відповідних коефіцієнтів, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ, абзац 2 частина 5 розділу XIX Прикінцеві положення ПКУ).
Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають щорічно переглядати розміри ставок місцевих податків та зборів, що справляються в установленому ПКУ порядку. Відповідні ставки будуть діяти лише протягом року, на який прийняті.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні показники:
Назва показника |
за 2020р. |
2021р. (очікуване) |
2022 р. (прогноз) |
Надходження до місцевого бюджету єдиного податку від всіх груп платників (тис. грн.) |
10380,0 |
13100,00 |
14000,00 |
Надходження до місцевого бюджету єдиного податку від платників І-ІІ груп (тис. грн.) |
5115,0 |
7023,8 |
6746,0 |
Кількість платників єдиного податку І-ІІ груп, осіб |
665 (в т.ч. І група – 217, ІІ група – 448) |
||
Витрати суб’єктів господарювання на адміністративні процедури щодо виконання регулювання та звітування (оціночно) (тис. грн.) |
5217,3 |
7164,2 |
6855,1 |
Рівень поінформованості суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта – високий, до 100% |
Проект рішення оприлюднюється на офіційній сторінці Кремінської міської ради в мережі Інтернет за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Один екземпляр надається до місцевого органу Державної фіскальної служби України. |
IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності рішення Кремінської міської ради здійснюватиметься у відповідності до статті 10 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Базове відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватись до набрання чинності цим регуляторним актом шляхом статистичного аналізу показників єдиного податку.
Повторне відстеження результативності регуляторного акту з метою оцінки ступеня досягнення цим актом цілей за результатами показників визначених в розділі ХІІІ цього документу здійснюється за три місяці до дня закінчення дії рішення (VІ квартал 2022 року).
Метод проведення відстеження результативності – статистичний. Шляхом аналізу статистичних даних, наданих Кремінським відділенням Державної фіскальної служби, щодо надходжень зазначених податків та кількості платників податку, також з метою оцінки ступеня досягнення цим актом визначених цілей, за три місяці до дня закінчення строку дії регуляторного акту здійснено повторне відстеження результативності дії акта.
Міський голова Володимир СТРУК
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
Підстава і пов’язані норми регуляції: Норми Податкового кодексу України, Закон України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання для суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з «15» лютого 2021 року по «10» березня 2021 року.
Таблиця 1 |
|||
№ |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі, тощо), інтернет - консультації прямі (інтернет форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експерті, науковців тощо) |
Кількість учасників консультації, осіб |
Основні результати консультації |
1 |
Круглі столи з представниками малого та мікро бізнесу |
34 |
Отримання інформації та пропозицій: для виконання регуляції щодо визначення ставок єдиного податку |
2 |
Нарада з представниками громадської організації «Кремінська бізнес-асоціація» |
5 |
Отримання інформації та пропозицій: для виконання регуляції щодо визначення ставок єдиного податку |
3 |
Консультативна зустріч з фахівцями регіональної Державної фіскальної служби |
3 |
Уточнення процедур у результаті консультацій: для виконання регуляції щодо визначення ставок інспектор Державної фіскальної служби повинен виконати такі процедури: - здійснити контроль за СПД щодо надання декларації; - підготувати звіт за результатами регулювання. |
4 |
Робоча нарада з представниками депутатського корпусу |
6 |
Уточнення процедур у результаті консультацій: для виконання регуляції щодо визначення ставок податку |
Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 665; у тому числі малого підприємництва 0,0 та мікропідприємництво 665.
Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив складає: 0,0%, питома вага суб’єктів мікропідприємства - 100%.
Джерело: Дані органів Державної податкової служби в Кремінському районі.
Порядковий номер |
Найменування оцінки |
У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) |
Періодичні (за наступний рік) |
Витрати за п’ять років |
Оцінка «прямих витрат» суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
||||
|
Витрати на обладнання або інші прямі витрати регулюванням не вимагається |
|||
1 |
Процедура придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) – вартість обладнання |
0,00 |
- |
- |
2 |
Процедура повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування |
0,00 |
- |
- |
3 |
Процедури експлуатації обладнання (витратні матеріали) |
0,00 |
- |
- |
4 |
Процедури обслуговування обладнання |
0,00
|
- |
- |
5 |
Інші процедури: сплата податку – касове обслуговування
сплата єдиного податку (ставки єдиного податку встановлені для фізичних осіб-підприємців незалежно від виду господарської діяльності) |
20,0 грн. * 12 міс = 240,0 грн.
І група: 239,3*12= 2 872 грн. ІІ група: 1139*12= 13 668 грн. |
|
|
6 |
Разом, гривень |
І група: 20,0+2872=2892 грн. ІІ група: 20+13 668 = 13 688 грн. |
- |
- |
7 |
Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць |
665 (в т.ч. І група – 217; ІІ група – 448) |
- |
- |
8 |
Сумарно, гривень (ряд 6*ряд 7) |
2 892 * 217= 627 564 грн. (в т.ч. єдиний податок І група – 623 224 грн.); 13 688*448= 6 132 224 грн. (в т.ч. єдиний податок ІІ група – 6 123 264 грн.) 6 759 788 грн. - (сума А) |
- |
- |
Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
Розрахунок вартості 1 людино-години Норма робочого часу на тиждень становить 40 годин на тиждень. Розмір мінімальної заробітної плати на 2022 рік (прогноз) – 6700,00 грн. (Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки, (https://www.me.gov.ua), Постанова КМУ від 29.07.2020 № 671); кількість робочих годин у 2022 році – 1987 годин (сайт buhoblik.org.ua), у погодинному розмірі на 2022 рік– 40,46 гривні (6700,00 грн. / 165,58 год/міс.). |
||||
9 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
0,5*40,46*1=20,23 грн. |
- |
- |
|
Витрати часу на отримання інформації про регуляторний акт (Ознайомлення з рішенням щодо прийнятих ставок, пошук тексту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення ставок єдиного» на офіційному сайті Кремінської міської ради та місцевих ЗМІ) |
0,5 години
|
- |
- |
10 |
Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
0,12*40,46*12 = 58,26 грн. |
- |
- |
|
Витрати часу на розробку та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого бізнесу процедур на впровадження вимог регуляторного акта |
Оціночно: Для підприємств малого бізнесу (для фізичних-осіб підприємців – 0,1 години). |
- |
- |
11 |
Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
(1+0,2+0,5+0,15)*40,46*1*1 = 74,85 грн. |
- |
- |
|
Витати часу на отримання інформації про звіт щодо регуляторного акта. Отримання необхідних форм та визначання органу що приймає звіти та місця звітності. (Знаходження бланку Податкової декларації, уточнення місця знаходження та часи прийому Державної фіскальної служби, уточнення подання інформації до відповідного відділу фіскальної служби (за списком чи «жива» черга). Уточнення особливостей заповнення Податкової декларації) |
Оціночно: 1 година.
|
- |
- |
|
Витрати часу на заповнення звітних форм (Визначення ставки податку та заповнення Декларації) |
Оціночно: 0,2 години
|
- |
- |
|
Витрата часу на передачу звітних форм (Передача звіту до Державної фіскальної служби) |
Оціночно: 0,5 годин |
- |
- |
|
Оцінка витрат часу на корегування помилок (Оціночно: природний рівень похибок при заповненні декларацій 5% від загальної кількості) |
Оціночно: 0, 15 години. |
- |
- |
12 |
Процедури суб’єкта щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0,00 |
- |
- |
|
Витрати часу на забезпечення процесу перевірки |
Відсутні. Перевірки відбуваються під час прийняття декларації інспектором державної фіскальної служби; окремі перевірки відсутні, тимчасово встановлено мораторій Постановою КМУ |
-- |
- |
13 |
Інші процедури |
- |
- |
- |
14 |
Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) Усього витрат часу суб’єктів малого бізнесу на адміністративні процедури виконання регулювання |
10,23+58,26+74,85 = 143,34 – мікропідприємства |
- |
- |
15 |
Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання |
665 (в т.ч. І група – 217; ІІ група – 448) |
- |
- |
16 |
Сумарно, грн Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15), |
143,34*665 = 95 321,1 грн (суб’єкти мікро-підприємництва)
(Сума Б) разом = 95 321,1 грн |
- |
- |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури. Прийняття цього регуляторного акта не передбачає утворення нового виконавчого органу (або нового структурного підрозділу діючого органу).
№ |
Показник |
Перший рік регулювання (стартовий) |
За п’ять років |
1 |
Оцінка «прямих витрат» суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
6 759 788 грн. |
- |
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва, необхідних для виконання регулювання та звітування |
95 321,1 грн. |
- |
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання |
6 855 109,1 грн. |
- |
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва |
- |
- |
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання |
6 855 109,1 грн. |
- |
Корегуючі (пом’якшувальні) заходи не потрібні, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад. Застосування даних заходів можливе тільки за умов внесення змін до податкового законодавства України.
Міський голова Володимир СТРУК
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення міської ради «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» підготовлено на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» (зі змінами та доповненнями).
Виходячи з норм пункту 5 статті 2 та частини 1 статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України (однією зі складових якої є бюджети місцевого самоврядування), становить один календарний рік, що починається 01 січня кожного року й закінчується 31 грудня того ж року.
Органи місцевого самоврядування в рамках, визначених Бюджетним та Податковим кодексами України, мають ухвалювати рішення про встановлення місцевих податків і зборів на наступний рік для відповідного місцевого податку чи збору.
У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами Податкового Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів (пп. 12.3.5 п. 12.3 ст.12).
За даними звітів планово-фінансового відділу Кремінської міської ради про виконання дохідної частини бюджету, платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для яких ставки регулюються за рішенням міської ради, сплатили до міського бюджету у 2020 році понад 1 300,0 тис. грн.
У 2020 році до Кремінської міської ради доєднались 2 сільських ради, в результаті чого утворилась Кремінська територіальна громада, а отже встановлення ставок податок має бути з урахуванням цих територій.
У разі відсутності регулювання, не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в запланованому обсязі. Недоотримання коштів бюджетом матиме негативний вплив на територіальну громаду. Оскільки не забезпечується в повному обсязі фінансування бюджетної сфери, виплати заробітної плати робітникам, які фінансуються з бюджету міста, місцевих цільових програм: соціальних, економічних, екологічних, розвитку підприємництва, електронного врядування, у сфері адміністративних послуг тощо.
Аналіз втрат до міського бюджету
п/н |
Назва показника |
У разі прийняття рішення про місцеві податки та збори з 01.01.2022 |
У разі не прийняття рішення про місцеві податки та збори з 01.01.2022 |
Відхилення, тис.грн. (втрати до бюджету) |
||
Ставка, % |
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн. |
Ставка, % (мінімальна) |
Очікуваний обсяг надходжень тис.грн. |
|||
1
|
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
0,25
|
2500,00 |
0
|
1300,00 |
1200,00
|
Підтвердження важливості проблеми:
Важливість проблеми при встановленні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціальних проблем територіальної громади та покращення інфраструктури міста.
Стабільність надходжень, що формують загальний фонд бюджету міста, дозволяє забезпечити безперебійну його життєдіяльність у різних сферах, забезпечити своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, провести всі інші соціально важливі видатки, отримати всім мешканцям громади суспільні послуги в тій чи іншій сфері, якою опікуються органи місцевого самоврядування.
Також, відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються рішенням міської ради, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. В додатку 1 до проекту рішення встановлюються ставки податку, які в залежності від типів об’єктів нерухомості для фізичних осіб нижчі, ніж для юридичних осіб, що обумовлено можливістю отримання доходу від підприємницької діяльності суб’єктами господарювання.
Враховуючи, вищевикладене, Кремінською міською радою розробляється проект рішення «Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» для застосування з 01.01.2022 року та публікується в засобах масової інформації.
Основні групи, на які зазначена проблема справляє вплив є:
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
+ |
- |
Держава |
+ |
- |
Суб’єкти господарювання, |
+ |
- |
у тому числі: суб’єкти малого підприємництва |
+ |
- |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів:
Розв’язання проблеми встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в Кремінській міській раді за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинним законодавством передбачено, що встановлення місцевих податків та зборів згідно з повноваженнями, визначеними в статті 12 розділу I «Загальні положення» Кодексу можуть здійснювати тільки органи місцевого самоврядування.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів:
Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів з огляду на вимоги Податкового кодексу України. А саме, у разі, якщо міська рада у термін до 15 липня не прийняла та не оприлюднила рішення про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на наступний рік, такі податки справляються, виходячи з норми Податкового кодексу України, із застосуванням які діяли до 31 грудня 2021 року.
Цілі державного регулювання, безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:
Проект регуляторного акта спрямований на розв’язання проблеми, визначеної в попередньому розділі.
Основними цілями регулювання є:
- виконання вимог чинного законодавства;
- здійснити планування та прогнозування надходжень від місцевих податків та зборів при формуванні бюджету;
- встановлення ставок місцевого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної, які б дозволили збільшити надходження до міського бюджету для виконання програм соціально - економічного розвитку міста;
- встановити пільги щодо сплати місцевих податків і зборів;
- забезпечити своєчасне надходження до міського бюджету місцевих податків та зборів;
- забезпечити відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування;
- прийняття рішення міської ради у відповідності до норм та вимог Податкового кодексу України.
III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Така альтернатива є неприйнятною в зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки буде сплачуватись платниками у порядку, встановленому Кодексом за ставками станом на 31.12.2021, що не сприятиме наповненню міського бюджету в можливих обсягах. Очікуванні втрати міського бюджету в результаті неприйняття рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» складатимуть: 1200,0 тис.грн., що не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного та інфраструктурного значення міської територіальної громади (благоустрій, утримання комунальних закладів та інше.) згідно плану. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Прийняття даного рішення міської ради забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території міста та відповідне наповнення міського бюджету. Враховує пропозиції фізичних та юридичних осіб, які прийняли участь в обговоренні проекту рішення. Дозволить збільшити надходження до міського бюджету для виконання програм соціально – економічного розвитку міста. До бюджету територіальної громади надійде 1200,0 тис.грн., що дозволить профінансувати в повному обсязі комунальні дошкільні навчальні заклади, благоустрій та інші соціальні програми. |
Опис вигід та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб'єктів господарювання.
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
|
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Можливо, покращиться інвестиційна привабливість території через ставки податку на нерухоме майно. |
Така альтернатива є неприйнятною в зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки буде сплачуватись платниками у порядку, встановленому Кодексом за ставками станом на 31.12.2021. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Забезпечує досягнення цілей державного регулювання. Враховує пропозиції фізичних та юридичних осіб, які прийняли участь в обговорені проекту рішення. Дозволить наповнювати місцевий бюджет. Дотримання законодавчих вимог в частині прийняття необхідних рішень |
Зменшення надходжень до бюджету через надання пільг. |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
|
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Фізичні особи – платники податку будуть сплачувати податок нерухоме майно за ставками станом на 31.12.2021. |
Сплата податку з 2022 року, відповідно до Податкового кодексу, буде здійснюватися на підставі раніше прийнятого рішення міської ради. Чисельність мешканців міста становить лише 21,5 тис осіб. Значна частина проживає у приватному секторі або має допоміжні (нежитлові) приміщення. Податковим кодексом не передбачено пільги на господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, тому з 2022 року громадяни будуть платити за такі види нерухомого майна. Рівень середньої зарплати у місті значно нижчий від обласного показника. Малозабезпечені верстви населення є соціально незахищені і не спроможні платити великі податки. Думка громад, що приєднались – не врахована. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Встановлення пільг на господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення. |
Більш захищені верстви населення будуть платити податок за ставками згідно рішення міської ради. |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
|
великі |
середні |
малі |
мікро |
разом |
Кількість суб’єктів підприємницької діяльності, що підпадають під дію регулювання, одиниць (за даними податкових органів) |
- |
- |
80 |
876 |
956 |
Питома вага групи у загальній кількості, % |
- |
- |
8 |
92 |
х |
|
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Суб'єкти господарювання – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за раніше встановленими ставками (станом на 31.12.2021). Можливо покращиться інвестиційна привабливість об’єктів нерухомості. |
Суб'єкти господарювання – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за раніше встановленими ставками. Через ненадання додаткових пільг збільшиться нарахована сума податку. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Встановлення пільг на об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності комунальних підприємств, об’єкти стають більш привабливими для орендаторів. |
Суб'єкти господарювання будуть платити податок за ставками згідно рішення міської ради.
|
Оцінюючи визначені альтернативи слід зазначити, що перша альтернативи не є прийнятною, оскільки вона веде до порушень норм діючого законодавства та зменшенню надходжень до бюджету. Прийняття другої альтернативи дасть можливість досягти цілей державного регулювання в найкоротший термін на виконання законодавчих норм.
Оскільки на території Кремінської міської ради відсутні середні та великі підприємства сумарні витрати для суб’єктів господарювання згідно Додатку 2 та Додатку 3 не розраховуються.
Рейтинг результативності (досягнення цілей при вирішенні проблеми) |
Бал результативності (за 4-х бальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного балу |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
2 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) |
Рішення про встановлення податку на нерухоме майно буде діяти за раніше встановленими ставками (станом на 31.12.2021), не врахована думка громад, що приєднались. Для фізичних осіб – платників податку на нерухоме майно у 2022 році будуть діяти раніше встановлені ставки податку, незахищені верстви населення втрачають додаткові пільги. Втрати міського бюджету не дозволять в повному обсязі профінансувати програми соціального спрямування. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
4 - цілі прийняття проекту регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть) |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акту забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. До бюджету територіальної громади надійдуть заплановані надходження, що дозволить профінансувати в повному обсязі комунальні дошкільні навчальні заклади, провести благоустрій та профінансувати інші соціальні програми, а податкове навантаження на платників податків не буде надмірним. |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи із рейтингу |
Альтернатива 1 Не прийняття регуляторного акту (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Суб'єкти господарювання – платники податку у 2022 році будуть сплачувати податок за раніше встановленими ставками (станом на 31.12.2021). Можливо покращиться інвестиційна привабливість об’єктів нерухомості.
|
Суб'єкти господарювання – платники податку та громадяни у 2022 році будуть сплачувати податок за раніше встановленими ставками. Зменшення надходжень у місцевий бюджет. Чисельність мешканців міста становить 21,5 тис.осіб. Більшість проживає у приватному секторі або має допоміжні (нежитлові) приміщення. Податковим кодексом не передбачено пільги на господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, тому у 2022 році громадяни будуть платити за дані види нерухомого майна. Рівень середньої зарплати у місті значно нижчий від обласного показника. Малозабезпечені верстви населення є соціально незахищені і не спроможні платити великі податки. |
Рішення про встановлення податку на нерухоме майно буде діяти для фізичних осіб – платників податку і в 2022 році, але за ставками станом на 31.12.2021 р. Зменшаться надходження до місцевого бюджету. Для фізичних осіб – платників податку на нерухоме майно у 2022 році будуть діяти раніше встановлені ставки податку, незахищені верстви населення втрачають додаткові пільги. |
Альтернатива 2 Прийняття регуляторного акту, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Встановлення пільг на господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення
|
Суб'єкти господарювання будуть платити податок за ставками згідно рішення міської ради. Зменшення надходжень на суму пільг у місцевий бюджет. |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акту забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи /причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Прийняття регуляторного акта, положення якого повністю узгоджуються з Податковим Кодексом України, із розширенням пільг для незахищених верств населення |
Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей. Дотримання норм податкового законодавства. Враховується думка мешканців населених пунктів, що приєднались до громади. |
Зміни у Податковому кодексі України, зниження платоспроможності платників податків, зменшення кількості суб’єктів господарювання. Політична та економічна ситуація в країні. |
Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
У разі неприйняття регуляторного акта, податок справлятиметься за раніше встановленими ставкам, що спричинить втрати доходної частини бюджету і відповідно не виконання бюджетних програм. Вказана альтернатива є неприйнятною. |
Зміни до чинного законодавства: - Податкового кодексу України; - Бюджетного кодексу України; - Земельного кодексу України; та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, тощо). |
Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно- обґрунтованих податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування – Кремінської міської ради.
Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему:
В результаті визначення цілі, проведення аналізу поточної ситуації на території Кремінської міської ради, аналітичних показників Кремінського відділу ГУ ДПС в Луганській області, інформації фінансового відділу міської ради, проведених консультацій, нарад та зустрічей, основним механізмом, яке забезпечить розв’язання визначеної проблеми є встановлення запропонованих ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Заходи, які необхідно здійснити для впровадження цього регуляторного акта:
- Розробка проекту рішення Кремінської міської «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» та АРВ до нього.
- Проведення консультацій з суб'єктами господарювання.
- Оприлюднення проекту разом з АРВ та отримання пропозицій і зауважень.
- Підготовка експертного висновку постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимогам статей 4, 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
- Отримання пропозицій по удосконаленню від Державної регуляторної служби України.
- Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії міської ради.
- Оприлюднення рішення у встановленому законодавством порядку.
- Проведення заходів з відстеження результативності прийнятого рішення.
VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків та зборів, не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури.
Здійснено розрахунок витрат на виконання вимог регуляторного акта для органів місцевого самоврядування згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).
VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів (пп. 12.3.5 п. 12.3 ст.12).
Також Законом України від 16 січня 2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» визначено, що у рішенні про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати може не визначатися термін його дії. У такому випадку рішення буде чинним до прийняття нового рішення (абзац другий пп. 12.3.3 п.12.3 ст.12).
Отже, рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» набирає чинності з початку наступного бюджетного періоду, тобто з 01.01.2022 року, є безстроковим та діє до прийняття нового рішення із можливістю внесення до нього змін та його відміни у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках.
VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні показники:
Назва показника |
2020р. (факт) |
2021р. (очікуване) |
Темп росту 2021 до 2020, % |
2022 р. (прогноз) |
Темп росту 2022 до 2021, % |
Розмір надходжень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, тис. грн. |
1300,0 |
2279,0 |
175 |
2500,0 |
110 |
Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта, осіб |
956 |
956 |
х |
956 |
х |
Розмір коштів, що витрачається суб’єктами підприємницької діяльності на виконання вимог регулювання – оціночно, тис.грн. |
2522,0 |
2684,0 |
106 |
2825,5 |
105 |
Час, що витрачатиметься суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акта, години |
1,85 |
1,85 |
х |
1,85 |
х |
Рівень поінформованості платників податку з основних положень регуляторного акту, % - проект рішення оприлюднюється на офіційному сайті Кремінської міської ради (https://www.kremrada.gov.ua); - в місцевій газеті «Кремінщина» (кількість підписантів – 1600 осіб); - сайт газети «Кремінщина» (https://krm.lg.ua); - рішення надається до місцевого органу ДФС з подальшим оприлюдненням на власному сайті |
82 |
87 |
х |
91 |
х |
Відстеження результативності рішення Кремінської міської ради здійснюватиметься у відповідності до статті 10 Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Базове відстеження результативності регуляторного акта буде проведено до набрання чинності цим регуляторним актом, шляхом статистичного аналізу показників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та кількості платників податку:
Через рік з дня набрання ним чинності цього акта буде здійснено повторне відстеження результативності регуляторного акту з метою оцінки ступеня досягнення цим актом цілей за результатами показників визначених в розділі ХІІІ цього документу (І квартал 2023 року).
Періодичне відстеження буде здійснюватись раз на три роки після повторного відстеження за кількісними та якісними показниками та порівнюватися з показниками встановленими під час повторного відстеження (І квартал 2026 року).
На підставі результатів відстеження ефективності регуляторного акту буде прийматися рішення про залишення регуляторного акту без змін, необхідність внесення змін та доповнень до регуляторного акту, або визнання регулярного акта або окремих його положень такими, що втратили чинність.
Метод проведення відстеження результативності – статистичний. Шляхом аналізу статистичних даних, наданих Кремінським відділенням Державної податкової служби та фінансового відділу міської ради, щодо надходжень податку та кількості платників податку, також з метою оцінки ступеня досягнення цим актом визначених цілей.
Міський голова Володимир СТРУК
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
Підстава і пов’язані норми регуляції: Норми Податкового кодексу України, Закон України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання для суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з «15» лютого 2021 року по «10» березня 2021 року.
Таблиця 1 |
|||
№ |
Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі, тощо), інтернет - консультації прямі (інтернет форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експерті, науковців тощо) |
Кількість учасників консультації, осіб |
Основні результати консультації |
1 |
Круглий стіл з представниками малого та мікро бізнесу |
22 |
Отримання інформації та пропозицій: для виконання регуляції щодо визначення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
2 |
Нарада з представниками громадської організації «Кремінська бізнес асоціація» |
5 |
Отримання інформації та пропозицій: для виконання регуляції щодо визначення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
3 |
Консультативна зустріч з фахівцями регіональної Державної фіскальної служби |
3 |
Уточнення процедур у результаті консультацій: для виконання регуляції щодо визначення ставок інспектор Державної фіскальної служби повинен виконати такі процедури:
|
4 |
Робоча нарада з представниками депутатського корпусу |
7 |
Уточнення процедур у результаті консультацій: для виконання регуляції щодо визначення ставок та пільг податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 956 (одиниць),
питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків)
Порядковий номер |
Найменування оцінки |
У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) |
Періодичні (за наступний рік) |
Витрати за п’ять років |
Це регулювання є разовим, тому в рамках використання методики стандартних витрат розрахунок здійснюється для разового застосування процедур (на один рік) |
||||
Оцінка «прямих витрат» суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
||||
Витрати на обладнання або інші прямі витрати регулюванням не вимагається |
||||
1 |
Процедура придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) – вартість обладнання |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
2 |
Процедура повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
3 |
Процедури експлуатації обладнання (витратні матеріали) |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
4 |
Процедури обслуговування обладнання |
0,00
|
0,00
|
0,00
|
5 |
Інші процедури (сплата податку) – касове обслуговування Сплата податку |
20,0 грн. * 12 міс = 240 грн.
2615 грн. |
20,0 грн. * 12 міс = 240 грн.
2615 грн. |
20,0 грн. * 12 міс *5 = 1 200 грн. 13 075 грн. |
6 |
Разом, гривень |
2855 грн. |
2855 грн. |
14 275 грн. |
7 |
Кількість суб’єктів господарювання/фізичних осіб, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць |
956 |
956 |
956 |
8 |
Сумарно, гривень (ряд 6*ряд 7) |
2855*956 =2 729 440 грн. (сума А) |
2855*956 =2 729 440 грн. (сума А) |
14 275 *956= 13 646 900 (сума А) |
1. Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування |
||||
Розрахунок вартості 1 людино-години Норма робочого часу на тиждень становить 40 годин на тиждень. Розмір мінімальної заробітної плати на 2022 рік (прогноз) – 6700,00 грн. (Прогноз економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки, (https://www.me.gov.ua), Постанова КМУ від 29.07.2020 № 671); кількість робочих годин у 2022 році – 1987 годин (сайт buhoblik.org.ua), у погодинному розмірі на 2022 рік– 40,46 гривні (6700,00 грн. / 165,58 год/міс.). |
||||
9 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм |
0,5*40,46*1= 20,23 грн |
0,5*40,46*1= 20,23 грн |
0,5*40,46*1*5= 101,15 грн |
|
Витрати часу на отримання інформації про регуляторний акт |
0,5 години (Ознайомлення з рішенням щодо прийнятих ставок, пошук тексту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» на офіційному сайті Кремінської міської ради та місцевих ЗМІ ) |
0,5 години (Ознайомлення з рішенням щодо прийнятих ставок, пошук тексту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» на офіційному сайті Кремінської міської ради та місцевих ЗМІ ) |
0,5 години (Ознайомлення з рішенням щодо прийнятих ставок, пошук тексту рішення Кремінської міської ради «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» на офіційному сайті Кремінської міської ради та місцевих ЗМІ ) |
10 |
Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур |
Юр.особи 0,5*40,46*1= 20,23 грн фіз.особи 0,1*40,46*1 =4,05 грн |
Юр.особи 0,5*40,46*1= 20,23 грн фіз.особи 0,1*40,46*1 =4,05 грн |
Юр.особи 0,5*40,46*1*5=101,15 грн фіз.особи 0,1*40,46*1 *5=20,25 грн |
|
Витрати часу на розробку та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого бізнесу процедур на впровадження вимог регуляторного акта |
Оціночно: Для підприємств малого бізнесу (юридичні особи) – 0,5 години; для фізичних-осіб підприємців – 0,1 години. |
Оціночно: Для підприємств малого бізнесу (юридичні особи) – 0,5 години; для фізичних-осіб підприємців – 0,1 години. |
Оціночно: Для підприємств малого бізнесу (юридичні особи) – 0,5 години; для фізичних-осіб підприємців – 0,1 години. |
11 |
Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб’єктів, що користуються формами засобів – окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв’язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік |
(1+0,2+0,5+0,15)* 40,46*1*1=74,85 грн |
(1+0,2+0,5+0,15)* 40,46*1*1=74,85 грн |
(1+0,2+0,5+0,15)* 40,46*1*1*5=374,25 грн |
|
Витати часу на отримання інформації про звіт щодо регуляторного акта. Отримання необхідних форм та визначання органу що приймає звіти та місця звітності |
Оціночно: 1 година. (Знаходження бланку Податкової декларації, уточнення місця знаходження та часи прийому Державної фіскальної служби, уточнення подання інформації до відповідного відділу фіскальної служби (за списком чи «жива» черга). Уточнення особливостей заповнення Податкової декларації) |
Оціночно: 1 година. (Знаходження бланку Податкової декларації, уточнення місця знаходження та часи прийому Державної фіскальної служби, уточнення подання інформації до відповідного відділу фіскальної служби (за списком чи «жива» черга). Уточнення особливостей заповнення Податкової декларації) |
Оціночно: 1 година. (Знаходження бланку Податкової декларації, уточнення місця знаходження та часи прийому Державної фіскальної служби, уточнення подання інформації до відповідного відділу фіскальної служби (за списком чи «жива» черга). Уточнення особливостей заповнення Податкової декларації) |
|
Витрати часу на заповнення звітних форм |
Оціночно: 0,2 години (Визначення ставки податку та заповнення Декларації) |
Оціночно: 0,2 години (Визначення ставки податку та заповнення Декларації) |
Оціночно: 0,2 години (Визначення ставки податку та заповнення Декларації) |
|
Витрата часу на передачу звітних форм |
Оціночно: 0,5 годин (Передача звіту до Державної фіскальної служби) |
Оціночно: 0,5 годин (Передача звіту до Державної фіскальної служби) |
Оціночно: 0,5 годин (Передача звіту до Державної фіскальної служби) |
|
Оцінка витрат часу на корегування помилок |
Оціночно: 0, 15 години. Оціночно природний рівень похибок при заповненні декларацій 5% від загальної кількості |
Оціночно: 0, 15 години. Оціночно природний рівень похибок при заповненні декларацій 5% від загальної кількості |
Оціночно: 0, 15 години. Оціночно природний рівень похибок при заповненні декларацій 5% від загальної кількості |
12 |
Процедури суб’єкта щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік |
0,00 |
0,00 |
0,00 |
|
Витрати часу на забезпечення процесу перевірки |
Відсутні. Перевірки відбуваються під час прийняття декларації інспектором державної фіскальної служби; окремі перевірки відсутні, мораторій встановлено Постановою КМУ |
Відсутні. Перевірки відбуваються під час прийняття декларації інспектором державної фіскальної служби; окремі перевірки відсутні, мораторій встановлено Постановою КМУ |
Відсутні. Перевірки відбуваються під час прийняття декларації інспектором державної фіскальної служби; окремі перевірки відсутні, мораторій встановлено Постановою КМУ |
13 |
Інші процедури |
- |
- |
- |
14 |
Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) Усього витрат часу суб’єктів малого бізнесу на адміністративні процедури виконання регулювання |
20,23+20,23+74,85=115,31 – юр. особи. 20,23+4,05+74,85= 99,13 – фіз. особи |
20,23+20,23+74,85=115,31 – юр. особи. 20,23+4,05+74,85= 99,13 – фіз. особи |
101,15+101,15+374,25= 576,55 – юр. особи; 101,15+20,25+374,25= 495,65 – фіз. особи |
15 |
Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання |
80 - юр. особи. 876 – фіз. особи |
80 - юр. особи. 876 – фіз. особи |
80 - юр. особи. 876 – фіз. особи |
16 |
Сумарно, грн Формула: відповідний стовпчик “разом” Х кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15), |
115,31 *80= 9224,8 грн. – юр. особи. 99,13 * 876=86837,9 грн. – фіз. особи (Сума Б) разом 96 062,70 грн |
115,31 *80= 9224,8 грн. – юр. особи. 99,13 * 876=86837,9 грн. – фіз. особи (Сума Б) разом 96 062,70 грн |
576,55 *80= 46124 грн. – юр. особи. 495,65 * 876=434189,4 грн. – фіз. особи (Сума Б) разом 480 313,4 грн |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України. Орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями лише встановлювати ставки місцевих податків (зборів), не змінюючи порядок їх обчислення, сплати та інші адміністративні процедури. Прийняття цього регуляторного акта не передбачає утворення нового виконавчого органу (або нового структурного підрозділу діючого органу).
№ |
Показник |
Перший рік регулювання (стартовий) |
За п’ять років |
1 |
Оцінка «прямих витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
2 729 440 грн |
13 646 900 грн. |
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва, необхідних для виконання регулювання та звітування |
96 062,70 грн |
480 313,4 грн |
3 |
Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання |
2 825 502,70 грн. |
14 127 213,4 грн. |
4 |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва |
0 |
0 |
5 |
Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання |
2 825 502,70 грн. |
14 127 213,4 грн. |
Корегуючі (пом’якшувальні) заходи не потрібні, оскільки відповідні норми встановлені Податковим кодексом України і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад. Застосування даних заходів можливе тільки за умов внесення змін до податкового законодавства України.
Міський голова Володимир Струк
Ориентировочное время отключения | Диспетч. наим. (КТП,ЗТП) | Населенный пункт, улица | Присоединение | Улица, № дома | Причина отключения (вид работ) |
08:00-16:00 | КТП-2403 | с.Н-Астрахань | Л-2* | ул.1-го Мая 13-3516-36 | Техобслуживание ВЛ |
с.Н-Астрахань | Л-2* | ул.Центральная 50-62 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-2409 | с.Н-Астрахань | Л-1* | пер.Новый 1-15, 2-14 | Техобслуживание ВЛ | |
с.Н-Астрахань | Л-1* | ул.Ленина 1-35,2-34 | Техобслуживание ВЛ | ||
КТП-2409 | с.Н-Астрахань | Л-1* | ул.Шевченко 1,2,4 | Техобслуживание ВЛ | |
КТП-3411 | с.Новоникольск | Л-1* | ул. Хлеборобов 14-29 | Техобслуживание ВЛ | |
с.Новоникольск | Л-1* | ул.Кленовая 25.26 | Техобслуживание ВЛ |
Шановні жителі Кремінської громади!
28 червня ми відзначаємо 25-у річницю Конституції України. Це найважливіший документ, в якому прописані усі засади життєдіяльності нашої держави. Цей закон може вважатися одним з найсоціальніших та найдемократичніших в світі. Однак ті, хто мають забезпечувати дію Конституції, на жаль, нерідко нехтують та забувають про це. В нашій країні живуть працьовиті люди, в нас дивовижна природа з безліччю корисних копалин. Наша країна гідна найкращого. Я вірю у відродження України! Це можливо, якщо усі будуть неухильно дотримуватися Конституції.
«Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю… Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ», - про це, зокрема, йдеться в Конституції.
Знайте, дотримуйтеся, поважайте та шануйте нашу Конституцію!
Миру, добробуту, злагоди та добра нашій Україні та кожному її мешканцю!
З повагою, Кремінський міський голова Володимир Струк