За січень місяць 2024 року управлінням «Центр надання адміністративних послуг» Надано понад 239 консультацій громадянам щодо отримання адміністративних та соціальних послуг, в тому числі реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання; 26 консультацій щодо отримання компенсації за зруйноване майно.
Оброблено 31 повідомлень від Державної міграційної служби України в реєстрі територіальної громади.
Видано 20 витягів про реєстрацію місця проживання, 18 витягів про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні.
Прийнято 11 пакети документів для отримання матеріальної допомоги на лікування та реабілітацію від мешканців Кремінської громади.
Зареєстровано 5 повідомлень про пошкоджене та знищене майно через портал Дія.
22 січня 2024 Кремінською військовою адміністрацією підписано Договір про надання доступу до Кабінету масового електронного сервісу Пенсійного фонду України та отримані доступи до Порталу електронних послуг Пенсійного фонду України адміністраторами ЦНАП.
Спеціалістами управління ЦНАП взято участь у онлайн – навчаннях, вебінарах та ін:
Онлайн – вебінар «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень від громад – до ефективної національної політики»;
Онлайн – вебінар «Децентралізація на зв’язку»: діалог з громадами щодо компенсаційності платних адмінпослуг та законодавчого регулювання адмінзбору.
Віддаленими робочими місцями управління «Центр надання адміністративних послуг» надано:
У м. Києві, бульвар Марії Примаченко, 8.
Понад 31 консультацій громадянам щодо отримання адміністративних послуг, в тому числі реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання; 28 консультацій щодо отримання компенсації за зруйноване майно, соціального характеру – 10.
Оброблено інформаційних повідомлень в Реєстрі пошкодженого та знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації – 5 повідомлень;
Зареєстровано 2 повідомленя про пошкоджене та знищене майно через портал Дія.
Надано 64 консультацій суб’єктам звернення щодо отримання гуманітарної допомоги ВПО з Луганської області через колл центр – «гарячої лінії» 0800332475.
У м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 89, приміщення 9.
Понад 64 консультацій громадянам щодо отримання адміністративних послуг, в тому числі реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання; 22 консультацій щодо отримання компенсації за зруйноване майно, соціального характеру – 12.
Оброблено 19 інформаційних повідомлень в Реєстрі пошкодженого та знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації
Надано 110 консультацій суб’єктам звернення щодо отримання гуманітарної допомоги ВПО з Луганської області через колл центр – «гарячої лінії» 0800332475.
Центр надання адміністративних послуг Кремінської міської військової адміністрації працює для своїх мешканців територіальної громади, створюючи для них сприятливі умови. Консультації можна отримати за телефоном 0958207124.
28 грудня 2023 року |
Кремінна |
№01-08/488 |
Про затвердження Плану заходів щодо
запобігання та протидії корупції в Кремінській
міській військовій адміністрації Сєвєродонецького
району Луганської області на 2024 рік
Керуючись ст. ст. 4,10,15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 13-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою реалізації державної політики у сфері боротьби з корупцією, створення дієвої системи запобігання проявам корупції та правопорушень, пов’язаних з корупцією
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження начальника
військової адміністрації
від 28.12.2023 № 01-08/488
План
заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській
міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на 2024 рік
№ |
Найменування заходів |
Строк виконання |
Відповідальні за виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Забезпечення реалізації (у межах повноважень) Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) |
Постійно |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
2. |
Надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції, проведення серед співробітників роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення та протидії корупції, в тому числі з кандидатами на заміщення вакантних посад |
Протягом року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
3. |
Забезпечення та контроль дотримання обмежень щодо використання службових повноважень, одержання подарунків та неправомірної вигоди, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передачі корпоративних прав відповідно до вимог статті 36 Закону |
Постійно |
Керівники структурних підрозділів Кремінської МВА, |
4. |
Запобігання виникнення та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності Кремінської МВА, здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо його врегулювання, інформування начальника ВА та НАЗК про виявлення конфлікту інтересів та заходи, вжиті для його врегулювання |
Постійно |
Керівники структурних підрозділів Кремінської МВА, |
5. |
Не допущення прийняття на роботу до Кремінської МВА осіб, які будуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або будуть прямо підпорядкованими, у зв'язку з виконанням повноважень близькими їм особами |
Постійно |
Загальний відділ |
6. |
Проведення інструктажу щодо ознайомлення |
Не пізніше від дня призначення працівника |
Загальний відділ, |
7. |
Ознайомлення працівників, які мають намір звільнитися з «попередженням про необхідність подання декларацій» |
Не пізніше від дня звільнення працівника |
Загальний відділ |
8. |
Організація та перевірка своєчасності подання щорічних електронних декларацій, декларацій перед звільненням та після звільнення, а також декларацій кандидатів до призначення на посади, забезпечення проведення відповідної роз’яснювальної роботи |
У строки, визначені Порядком перевірки факту подання декларацій суб’єктами декларування |
Керівники структурних підрозділів, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
9. |
Перевірка факту неподання чи несвоєчасного подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування |
Після закінчення звітного періоду |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
10. |
Своєчасне інформування начальника Кремінської МВА та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання електронних декларацій працівниками Кремінської МВА |
Після закінчення звітного періоду |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
11. |
Участь у навчальних заходах (професійні (сертифікатні) та короткострокові програми, онлайн курси, семінари, вебінари, тренінги тощо) |
Потягом року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
12. |
Своєчасне інформування начальника Кремінської МВА, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції про можливе вчинення посадовими особами Кремінської МВА, корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень відповідно до статті 53 Закону |
Протягом року |
Керівники структурних підрозділів, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
13. |
Здійснення моніторингу змін до антикорупційного законодавства з метою своєчасного корегування заходів, спрямованих на запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням, аналізу судової практики (судових рішень, узагальнень Верховного Суду України, практики Європейського суду з прав людини тощо) паперовому або електронному вигляді) |
Протягом року |
Головний спеціаліст – юрисконсульт, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
14. |
Забезпечення дотримання права громадян на доступ до публічної інформації відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» |
Постійно |
Головний спеціаліст – юрисконсульт, Загальний відділ |
15. |
Забезпечення оперативного оприлюднення та своєчасного оновлення сторінок на веб-сайті Кремінської МВА а також доступу громадськості для ознайомлення та обговорення програм та проектів нормативно-правових актів шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кремінської МВА |
Протягом року |
Керівники структурних підрозділів, загальний відділ |
16. |
Забезпечення функціонування, введення та своєчасного оновлення рубрики «Запобігання та протидія корупції» на веб-сайті Кремінської МВА |
Постійно |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції, загальний відділ |
17. |
Проведення роботи зі зверненнями громадян щодо зловживання службовим становищем, запобігання корупційним та економічним правопорушенням |
Постійно |
Загальний відділ |
18. |
Розроблення проєктів розпоряджень начальника ВА з питань запобігання та виявлення корупції |
За необхідності |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
19. |
Підготовка та проведення нарад, семінарів–навчань для працівників Кремінської МВА з метою актуалізації, поглиблення та систематизації знань антикорупційного законодавства |
Травень, серпень, грудень 2024 року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
20. |
Відсторонення від виконання повноважень на посаді осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, відповідно до статті 65 – 1 Закону |
По отриманню повідомлення |
Начальник ВА |
21. |
Проведення службових розслідувань з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення відповідно до статті 65 – 1 Закону |
При отриманні відомостей |
Комісією за розпорядженням начальника ВА |
22. |
Направлення розпорядження про накладення дисциплінарного стягнення на працівника, який вчинив корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, для внесення Національним агентством відомостей до Єдиного реєстру осіб, які вчинили корупційні, або пов’язані з корупцією правопорушення. |
У разі видання розпорядження |
Загальний відділ, уповноважена особа |
23. |
Ведення обліку осіб, яких притягнуто судами до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. |
Постійно |
Уповноважена особа |
24. |
Внесення змін до Плану заходів запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2024 рік |
За потреби |
Уповноважена особа |
25. |
Оприлюднення на офіційному веб-сайті Кремінської МВА План заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2024 рік |
Невідкладно |
Загальний відділ |
26. |
Розроблення та затвердження Плану заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2025 рік |
Грудень 2023 року |
Уповноважена особа |
28 грудня 2023 року |
Кремінна |
№01-08/488 |
Про затвердження Плану заходів щодо
запобігання та протидії корупції в Кремінській
міській військовій адміністрації Сєвєродонецького
району Луганської області на 2024 рік
Керуючись ст. ст. 4,10,15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. 13-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою реалізації державної політики у сфері боротьби з корупцією, створення дієвої системи запобігання проявам корупції та правопорушень, пов’язаних з корупцією
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження начальника
військової адміністрації
від 28.12.2023 № 01-08/488
План
заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській
міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на 2024 рік
№ |
Найменування заходів |
Строк виконання |
Відповідальні за виконання |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. |
Забезпечення реалізації (у межах повноважень) Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) |
Постійно |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
2. |
Надання методичної та консультаційної допомоги з питань додержання законодавства щодо запобігання корупції, проведення серед співробітників роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення та протидії корупції, в тому числі з кандидатами на заміщення вакантних посад |
Протягом року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
3. |
Забезпечення та контроль дотримання обмежень щодо використання службових повноважень, одержання подарунків та неправомірної вигоди, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передачі корпоративних прав відповідно до вимог статті 36 Закону |
Постійно |
Керівники структурних підрозділів Кремінської МВА, |
4. |
Запобігання виникнення та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності Кремінської МВА, здійснення заходів з виявлення конфлікту інтересів, здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо його врегулювання, інформування начальника ВА та НАЗК про виявлення конфлікту інтересів та заходи, вжиті для його врегулювання |
Постійно |
Керівники структурних підрозділів Кремінської МВА, |
5. |
Не допущення прийняття на роботу до Кремінської МВА осіб, які будуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або будуть прямо підпорядкованими, у зв'язку з виконанням повноважень близькими їм особами |
Постійно |
Загальний відділ |
6. |
Проведення інструктажу щодо ознайомлення |
Не пізніше від дня призначення працівника |
Загальний відділ, |
7. |
Ознайомлення працівників, які мають намір звільнитися з «попередженням про необхідність подання декларацій» |
Не пізніше від дня звільнення працівника |
Загальний відділ |
8. |
Організація та перевірка своєчасності подання щорічних електронних декларацій, декларацій перед звільненням та після звільнення, а також декларацій кандидатів до призначення на посади, забезпечення проведення відповідної роз’яснювальної роботи |
У строки, визначені Порядком перевірки факту подання декларацій суб’єктами декларування |
Керівники структурних підрозділів, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
9. |
Перевірка факту неподання чи несвоєчасного подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування |
Після закінчення звітного періоду |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
10. |
Своєчасне інформування начальника Кремінської МВА та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання електронних декларацій працівниками Кремінської МВА |
Після закінчення звітного періоду |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
11. |
Участь у навчальних заходах (професійні (сертифікатні) та короткострокові програми, онлайн курси, семінари, вебінари, тренінги тощо) |
Потягом року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
12. |
Своєчасне інформування начальника Кремінської МВА, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції про можливе вчинення посадовими особами Кремінської МВА, корупційних або пов’язаних із корупцією правопорушень відповідно до статті 53 Закону |
Протягом року |
Керівники структурних підрозділів, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
13. |
Здійснення моніторингу змін до антикорупційного законодавства з метою своєчасного корегування заходів, спрямованих на запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням, аналізу судової практики (судових рішень, узагальнень Верховного Суду України, практики Європейського суду з прав людини тощо) паперовому або електронному вигляді) |
Протягом року |
Головний спеціаліст – юрисконсульт, уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
14. |
Забезпечення дотримання права громадян на доступ до публічної інформації відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» |
Постійно |
Головний спеціаліст – юрисконсульт, Загальний відділ |
15. |
Забезпечення оперативного оприлюднення та своєчасного оновлення сторінок на веб-сайті Кремінської МВА а також доступу громадськості для ознайомлення та обговорення програм та проектів нормативно-правових актів шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кремінської МВА |
Протягом року |
Керівники структурних підрозділів, загальний відділ |
16. |
Забезпечення функціонування, введення та своєчасного оновлення рубрики «Запобігання та протидія корупції» на веб-сайті Кремінської МВА |
Постійно |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції, загальний відділ |
17. |
Проведення роботи зі зверненнями громадян щодо зловживання службовим становищем, запобігання корупційним та економічним правопорушенням |
Постійно |
Загальний відділ |
18. |
Розроблення проєктів розпоряджень начальника ВА з питань запобігання та виявлення корупції |
За необхідності |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
19. |
Підготовка та проведення нарад, семінарів–навчань для працівників Кремінської МВА з метою актуалізації, поглиблення та систематизації знань антикорупційного законодавства |
Травень, серпень, грудень 2024 року |
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції |
20. |
Відсторонення від виконання повноважень на посаді осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, відповідно до статті 65 – 1 Закону |
По отриманню повідомлення |
Начальник ВА |
21. |
Проведення службових розслідувань з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення відповідно до статті 65 – 1 Закону |
При отриманні відомостей |
Комісією за розпорядженням начальника ВА |
22. |
Направлення розпорядження про накладення дисциплінарного стягнення на працівника, який вчинив корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, для внесення Національним агентством відомостей до Єдиного реєстру осіб, які вчинили корупційні, або пов’язані з корупцією правопорушення. |
У разі видання розпорядження |
Загальний відділ, уповноважена особа |
23. |
Ведення обліку осіб, яких притягнуто судами до відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень. |
Постійно |
Уповноважена особа |
24. |
Внесення змін до Плану заходів запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2024 рік |
За потреби |
Уповноважена особа |
25. |
Оприлюднення на офіційному веб-сайті Кремінської МВА План заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2024 рік |
Невідкладно |
Загальний відділ |
26. |
Розроблення та затвердження Плану заходів щодо запобігання та протидії корупції в Кремінській МВА на 2025 рік |
Грудень 2023 року |
Уповноважена особа |
Робоча група «Прозорість і підзвітність» розглянула проходження кампанії щорічного декларування доходів працівниками Луганської обласної військової адміністрації під час дії правового режиму воєнного стану.
Як повідомив начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації Станіслав Маліновський, всі види декларацій держслужбовці повинні подати до 31 січня 2024 року.
Загальна кількість суб'єктів декларування становить 576 осіб, проте, станом на 12 січня 2024 року, не оприлюднили відомості про доходи 265 або 46% працівників ОВА.
Тож очільник Луганщини Артем Лисогор доручив посилити контроль у цьому напрямі та поклав особисту відповідальність за вчасне декларування працівниками своїх доходів на керівників структурних підрозділів облдержадміністрації та начальників військових адміністрацій.
Відділу з питань запобігання та виявлення корупції ОВА доручено оперативно інформувати НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій, тобто до 31 січня 2024 року.
А також підготувати звіт про результати перевірки фактів неподання у 2021–2022 роках декларацій, кінцевий строк для подання яких настав до дня набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
Довідково: За умисне неподання суб’єктом декларування декларації передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або обмеження волі на строк до 2 років, або позбавлення волі строком на 1 рік, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ст. 366-3 КК України).
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 172-6 КУпАП).
Суб’єктами адміністративної або кримінальної відповідальності за неподання або несвоєчасне подання декларації є особи, які зазначені у п. 1, пп. «а», «в» – «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, які відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 45 Закону зобов'язані подавати декларацію.
Відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстру корупціонерів).
Декларування посадовців – один з найефективніших інструментів запобігання корупції у публічному секторі. Завдяки йому кожен громадянин може дізнатися про статки посадовців, а Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) проконтролювати, чи відповідають їхні витрати законним доходам.
12 жовтня 2023 року набув чинності Закон про відновлення декларування. Одночасно стартувала й кампанія декларування за 2021-2022 роки, яка триватиме до 31 січня 2024 року.
НАЗК детально роз’яснює основні положення Закону та ті зміни, які відбулися в системі декларування після його ухвалення. Декларанти вже ознайомились з тим, як мають декларуватися посадові особи юридичних осіб публічного права та як (за потреби) виправити декларацію, подану під час дії воєнного стану.
Наразі інформуємо про перелік тих декларацій, які службовцям необхідно подати. Отже, за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати:
Важливо! Якщо у декларанта існує обов'язок подати декларацію кандидата на посаду та щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за один і той самий звітний період, то у випадку подання першою щорічної декларації за відповідний звітний період, декларація кандидата на посаду за цей період не подається. Це зазначено в положеннях п.п. 3 п. 2 розд. ІІ Порядку № 449/21 від 23.07.2021.
Станом на зараз це може стосуватись кандидатських декларацій за 2021 - 2022 роки, але точно не стосуватиметься таких декларацій за 2023 рік.
Наприклад, особа стала суб’єктом декларування в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 включно. Якби декларування не було призупинено, вона перед призначенням подала б кандидатську декларацію за 2022 рік, а до 31.03.2023 включно - також щорічну декларацію, теж за 2022 рік. Після відновлення декларування (12.10.2023) всі, хто у 2022-2023 роках не подав декларації, зобов’язані подати їх не пізніше 31.01.2024. Однак з огляду на вищезазначене положення Порядку № 449/21 такий новопризначений декларант може подати лише щорічну декларацію за 2022 рік і не подавати кандидатську за такий самий звітний період.
Варто пам’ятати, що у випадку переведення суб’єкта декларування на іншу посаду декларація при звільненні не подається. Звільнення за переведенням або у разі, якщо особа стала переможцем конкурсу і через це звільнилася з посади в одному органі й упродовж 30 календарних днів прийнята на посаду, яка також вимагає подання декларації, не вважається припиненням діяльності. У таких ситуаціях обов’язку подати декларацію при звільненні немає.
Важливо! Якщо ви звільнилися після набрання чинності законом, тобто з 12 жовтня 2023 року або пізніше, то ви маєте подати декларацію при звільненні протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.
Крім того, з 1 січня до 31 березня 2024 включно публічні службовці (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Нагадуємо, що роз’яснення стосовно декларування розміщені у Базі знань НАЗК. Отримати додаткову консультацію можна, звернувшись до уповноваженого підрозділу (особи) з питань запобігання та виявлення корупції, утвореного (визначеної) відповідно до ст. 13-1 Закону (в установі, де Ви працюєте, або органі, до сфери управління/підпорядкування якого належить установа), а також направивши офіційного листа на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або за телефоном контакт-центру (044) 200-06-94. Відповіді на найпоширеніші технічні питання роботи з Реєстром декларацій розміщені за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/category/tehnichna-dopomoga-v-roboti-z-reyestramy-nazk/
Застереження! Опублікована вище інформація є чинною станом на дату публікації, може оновлюватися відповідно до змін законодавства та/або доповнюватися на основі запитів користувачів. Радимо орієнтуватися на роз’яснення, викладені у Базі знань, адже саме тут вони систематично оновлюються та є найактуальнішими.
Джерело: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/vidnovlennya-deklaruvannya-yaki-deklaratsiyi-neobhidno-podaty/
Фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи (Закон України від 03.03.2022 № 2115-ІХ).
Початок перебігу строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок (ст. 253 ЦК України).Строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку (ч. 3 ст. 254 ЦК України).
Декларація щорічна (з будь-якою позначкою) за 2021 рік подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2021 року включно) та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб’єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов’язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 2 п.п. 2 п. 2 розд. ІІ Порядку № 449/21).
Декларація кандидата на посаду, якщо особу призначено на вакантну посаду державної служби або служби в органах місцевого самоврядування у період дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
Така декларація подається для забезпечення проведення спеціальної перевірки відповідно до ст. 56 Закону. Особливості подання декларацій військовослужбовцями визначені у ч. 5 ст. 45 Закону.
ПСЗ, обов’язок подання якого виник під час дії воєнного стану, суб’єкт декларування подає у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня При цьому за кожним фактом отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку суб’єктом декларування на суму, яка перевищує 50 ПМ, після припинення чи скасування воєнного стану, ПСЗ подається у строк, визначений у ст. 52 Закону. ПСЗ подається шляхом та у порядку, визначеному у Законі та Порядку № 450/21.
ПВВР, обов’язок подання якого виник під час дії воєнного стану, суб’єкт декларування подає у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
При цьому ПВВР, обов’язок подання якого виник після припинення чи скасування воєнного стану, суб’єкт декларування подає у строк, визначений у ст. 52 Закону. ПВВР подається шляхом та у порядку, визначеному у Законі та Порядку № 451/21.
Однією з підстав припинення права власності на майно є його знищення (ст. 346 ЦК України). У разі знищення об’єкта нерухомості відомості про такий об’єкт підлягають відображенню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення відомостей про такий об’єкт з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Знищені транспортні засоби знімаються з обліку у встановленому законодавством порядку (п. 45 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388).
До зняття з обліку знищеного транспортного засобу відомості про нього відображаються у розділі 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації.
У разі знищення об’єкта незавершеного будівництва або цінного рухомого майна (крім транспортних засобів) відомості про таке майно не підлягають декларуванню. При цьому слід враховувати, що у декларації щорічній (з будь-якою позначкою), декларації кандидата на посаду за 2021 рік зазначаються відомості про об’єкти декларування станом на 31 грудня 2021 року.
У разі припинення права власності на майно у результаті його руйнування (знищення) ПСЗ не подається.
Ні, у період дії воєнного стану або стану війни повні перевірки декларацій та заходи контролю щодо правильності та повноти заповнення декларації не проводяться (Закон України від 03.03.2022 № 2115-ІХ).
У ці тяжкі часи спочатку перемога, а потім – декларування та перевірки.
Слава Україні!
Шановний відвідувачу!
В Кремінській міській військовій адміністрації функціонують канали для повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». За наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною та має фактичні дані, що можуть бути перевірені (докази), Ви можете повідомити одним з нижче зазначених каналів комунікації:
Повідомлення підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», працівниками Кремінської міської військової адміністрації, її структурних підрозділів, установи, підприємства чи організації, що належать до сфери її управління, які можуть бути перевірені.
Якщо під час попереднього розгляду повідомлення встановлено, що воно не відповідає вимогам Закону України «Про запобігання корупції», його подальший розгляд здійснюється у порядку, визначеному для розгляду звернень громадян.
Повідомлення також може бути здійснено без зазначення авторства (анонімно). Анонімне повідомлення про порушення вимог антикорупційного законодавства підлягатиме розгляду, якщо зазначена в ньому інформація стосується конкретного працівника Кремінської міської військової адміністрації, її структурних підрозділів, установи, підприємства чи організації, що належать до сфери її управління, та містить фактичні дані, підкріплені доказами, які можуть бути перевірені.
Анонімне повідомлення не може розглядатись як звернення громадян відповідно до Закону України «Про звернення громадян», а тому його надання не обумовлює обов’язкової підготовки відповіді заявнику.
Повідомлення завідомо неправдивих відомостей тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.
Інформація про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, інше порушення Закону України «Про запобігання корупції» подається шляхом заповнення запропонованої форми.
Якщо ви жінка-підприємниця з Луганщини, яка перемістила свій бізнес або планує розпочати з початку - запрошуємо взяти участь в опитуванні!
Дане опитування закладе початок формування платформи спілкування жінок-підприємниць Луганщини, для спільного партнерства, підтримки та взаємодії
https://forms.gle/fjDq7UUZtMMtPQh26
Підписуйтесь на новини організації на сайті ГО: Громадська організація «Фундація «Зростай»
Більше інформації про проєкт.
Мета проєкту «Всупереч»: Проєкт спрямований на підтримку і об’єднання жінок підприємиць Луганщини, які змогли релокувати свій бізнес на підконтрольні території України або розпочати бізнес з нуля чи планують це зробити. Підтримка жіночого лідерства, підвищення фінансової обізнаності жінок через серію зустрічей, проведення навчальних семінарів та воркшопів.
Складові проєкту:
Якщо ви жінка-підприємниця з Луганщини, яка перемістила свій бізнес або планує розпочати з початку - запрошуємо взяти участь в опитуванні!
Дане опитування закладе початок формування платформи спілкування жінок-підприємниць Луганщини, для спільного партнерства, підтримки та взаємодії
https://forms.gle/fjDq7UUZtMMtPQh26
Підписуйтесь на новини організації на сайті ГО: Громадська організація «Фундація «Зростай»
Більше інформації про проєкт.
Мета проєкту «Всупереч»: Проєкт спрямований на підтримку і об’єднання жінок підприємиць Луганщини, які змогли релокувати свій бізнес на підконтрольні території України або розпочати бізнес з нуля чи планують це зробити. Підтримка жіночого лідерства, підвищення фінансової обізнаності жінок через серію зустрічей, проведення навчальних семінарів та воркшопів.
Складові проєкту:
Шановні мешканці громади!
Доєднуйтеся до телеграм-каналу Кремінської МВА!
Відтепер наші новини, повідомлення та оголошення ви зможете одержувати також і у месенджері Telegram!
Підписуйтеся на наш офіційний ТГ-канал «Кремінська МВА/OFFICIAL» за посиланням: https://t.me/kreminska_mva та оперативно отримуйте актуальну і достовірну інформацію!