«31» січня 2018 р.
м. Кремінна
Про затвердження технічної документації із землеустрою та укладання договору сервітуту на земельну ділянку з ФОП Березіним І.М.
(пл. Кооперативна, район будівлі 38)
Розглянувши заяву ФОП Березіна І.М. щодо затвердження технічної документації та укладання договору сервітуту на земельну ділянку встановленого розміру відповідно до технічної документації, розробленої на підставі рішення 23 сесії 7 скликання міської ради № 23/11 від 29.06.2017 року, керуючись ст.ст. 12, 83, 99, 123 Земельного кодексу України, ст. 287, 288 Податкового кодексу України, Законом України “Про оренду землі”, ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а також рішенням 23 сесії Кремінської міської ради 7 скликання від 29.06.2017р. № 23/9 “Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Кремінна”, Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
4.1. Виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України.
4.3. Майново-правові питання вирішувати у встановленому порядку.
4.4. Укласти з апаратом виконавчого комітету Кремінської міської ради Договір про співробітництво з благоустрою прилеглої території та обслуговування закріпленої території в м. Кремінна.
4.5. У п'ятиденний термін після реєстрації права сервітуту на земельну ділянку надати копію Витягу про реєстрацію права сервітуту на земельну ділянку Рубіжанській об’єднаній державній податковій інспекції.
4.6. У п'ятиденний термін після реєстрації права сервітуту на земельну ділянку надати копії Витягу про реєстрацію права сервітуту на земельну ділянку до землевпорядного відділу виконавчого комітету міської ради.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
«31» січня 2018 р.
м. Кремінна
Про внесення змін до рішення 20 сесії міської ради 7 скликання від 01.03.2017 року № 20/23
Розглянувши заяву ФОП Буйнак В.В. щодо подовження терміну дії рішення сесії міської ради від 01.03.2017 року № 20/23, у зв’язку з замовленням технічної документації із землеустрою, керуючись ст. 26, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
«31» січня 2018 р.
м. Кремінна
Про внесення змін до рішення 18 сесії міської ради 7 скликання від 21.12.2016 року № 18/36
Розглянувши заяву ФОП Березіна І.М. щодо подовження терміну дії рішення сесії міської ради від 21.12.2016 року № 18/36, у зв’язку з замовленням технічної документації із землеустрою, керуючись ст. 26, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Внести зміни в рішення 18 сесії міської ради 7 скликання від 21.12.2016 року № 18/36 «Про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з послідуючою передачею в оренду гр. -- (пров. Дружби, 5г)», а саме:
- Продовжити термін дії виконання даного рішення до 01.07.2018 року.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань землекористування, архітектури, благоустрою, будівництва та екології.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
«31» січня 2018 р.
м. Кремінна
Про внесення змін до договору оренди землі від 26.04.2005 р. (з доповненнями) укладеного з ПАТ «Луганське регіональне управління автобусних станцій»
(пл. Кооперативна, 5)
Розглянувши клопотання ТОВ «Регіональне управління автобусних станцій» щодо внесення змін до договору оренди землі у зв’язку зі зміною назви юридичної особи шляхом перетворення з ПАТ на ТОВ та внесення відповідних змін до статутних документів, керуючись ст. 26, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- замість «Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» слід читати «Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональне управління автобусних станцій»
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Про безоплатну передачу земельних ділянок у власність, які знаходяться у користуванні громадян
Розглянувши заяви громадян і технічні документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), враховуючи рішення 13 сесії 6 скликання Кремінської міської ради від 21.09.2011 року № 13/44 «Про затвердження переліку назв вулиць, провулків, площ та проспектів на території Кремінської міської ради», рішення 65 сесії 6 скликання Кремінської міської ради від 21.10.2015 року № 65/5 «Про зміну назв вулиць, провулків, площ та проспектів на території Кремінської міської ради» та розпоряджень міського голови від 10.02.2016 року № 03-01/18 «Про перейменування вулиць» та від 17.02.2016 року № 03-01/27 «Про перейменування провулку Красноармійський у місті Кремінна», керуючись ст.ст. 12, 89, 116, 118, 120, 121, 122 Земельного кодексу України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1.1. --, яка мешкає за адресою: --, земельну ділянку за місцем проживання, площею:
610 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:02:256:0009,
яка використовується згідно Договору купівлі-продажу житлового будинку (садиби) зареєстрованого в реєстрі за № 1654 виданого 28.10.2005 року та облікової документації (у т.ч. 10 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
1.2. --, яка мешкає за адресою: --, земельну ділянку за місцем проживання, площею:
812 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:02:214:0002,
яка використовується згідно Рішення Суду Кремінського району Луганської області справа № 414/770/16-ц виданого 16.05.2016 року та по добровільній згоді зменшується земельна ділянка на площу 16 кв. м з передачею у вільні землі комунальної власності житлової та громадської забудови населеного пункту.
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
1.3. --, яка мешкає за адресою: --, земельні ділянки за місцем проживання, площею:
904 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610101:01:017:0917,
1239 кв. м для ведення особистого селянського господарства
Кадастровий номер: 4421610101:01:017:0007,
які використовуються згідно Договору дарування житлового будинку зареєстрованого в реєстрі за № 943 виданого 27.07.2011 року та облікової документації (у т.ч. 36 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Встановити наступні обмеження у використанні земельної ділянки:
- охоронна зона навколо (вздовж) ЛЕПу загальною площею 409 кв. м.
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельні ділянки.
1.4. --, яка мешкає за адресою: --, земельну ділянку за місцем проживання, площею:
720 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:02:190:0011,
яка використовується згідно Договору купівлі-продажу житлового будинку зареєстрованого в реєстрі за № 1108 виданого 24.12.2008 року та облікової документації (у т.ч. 20 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
1.5. --, яка мешкає за адресою: --, земельні ділянки за адресою: сел. Стара Краснянка, вул. Джерельна (колишня вул. Леніна), 29, площею:
1500 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:27:013:0317,
149 кв. м для ведення особистого селянського господарства
Кадастровий номер: 4421610100:27:013:0318,
які використовуються згідно Договорів дарування по 1/2 частки жилого будинку зареєстрованого в реєстрі за № 1961 виданого 01.08.1997 року та зареєстрованого в реєстрі за № 976 виданого 11.06.2013 року та облікової документації.
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельні ділянки.
1.6. --, яка мешкає за адресою: --, земельні ділянки за місцем проживання, площею:
1000 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:02:068:0003,
730 кв. м для ведення особистого селянського господарства
Кадастровий номер: 4421610100:02:068:0004,
які використовуються згідно Договору купівлі-продажу житлового будинку з будівлями зареєстрованого в реєстрі за № 1332 виданого 27.08.2007 року та по добровільній згоді зменшується земельна ділянка на площу 118 кв. м з передачею у вільні землі комунальної власності житлової та громадської забудови населеного пункту.
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельні ділянки.
1.7. --, яка мешкає за адресою: --, земельні ділянки за адресою: м. Кремінна, вул. Красна, 190, площею:
1000 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:04:104:0001,
200 кв. м для ведення особистого селянського господарства
Кадастровий номер: 4421610100:04:405:0020,
які використовуються згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом зареєстрованого в реєстрі за № 615 виданого 01.04.2014 року та облікової документації.
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельні ділянки.
1.8. --, яка мешкає за адресою: --, земельну ділянку за місцем проживання, площею:
726 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:02:256:0010,
яка використовується згідно Договору дарування зареєстрованого в реєстрі за № 376 виданого 25.03.2002 року та облікової документації (у т.ч. 77 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
2.1. --, яка мешкає за адресою: -- земельну ділянку за місцем проживання, площею:
836 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610101:01:011:0001,
яка використовується згідно Договору купівлі-продажу житлового будинку зареєстрованого в реєстрі за № 833 виданого 03.07.2017 року та облікової документації (у т.ч. 77 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
2.2. --, який мешкає за адресою: --, земельну ділянку за адресою: м, Кремінна, пров. Широкий (колишній пров. Фадєєва), 21, площею:
892 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:04:093:0006,
яка використовується згідно Договору купівлі-продажу житлового будинку зареєстрованого в реєстрі за № 80 виданого 15.01.2018 року та облікової документації (у т.ч. 18 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянина, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
3.1. --, яка мешкає за адресою: --, земельну ділянку за місцем проживання, площею:
741 кв. м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд
Кадастровий номер: 4421610100:04:093:0005,
яка використовується згідно Договору дарування зареєстрованого в реєстрі за № 2194 виданого 20.05.1993 року та облікової документації (у т.ч. 141 кв. м за рахунок земель комунальної власності населеного пункту, які знаходяться у фактичному користуванні громадянки, раніше не враховані в кадастровому обліку).
Надати дозвіл на проведення Державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
« 31 » січня 2018 р.
м. Кремінна
Про внесення змін до договору оренди землі від 05.03.2015 р. для будівництва та обслуговування будівель торгівлі-обслуговування торгового кіоску з ФОП Пухненковою Н.М.
(вул. Побєди, район будинку 1)
Розглянувши заяву ФОП Магомедова Х.Р. щодо внесення змін до договору оренди землі у зв’язку зі зміною власника нерухомого майна, враховуючи свідоцтво про смерть громадянки -- виданого Кремінським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 24.01.2017 року та Договір купівлі-продажу МАФ виданого 05.01.2017 року , керуючись ст.ст. 12, 83, 120 Земельного кодексу України, 287, 288 Податкового кодексу України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв’язку з їх розмежуванням», ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- виключити орендаря фізичну особу-підприємця Пухненкову Ніну Миколаївну та включити орендаря фізичну особу-підприємця Магомедова Хакіма Рамалдановича.
Міський голова Ю.О. Прокопенко
«31» січня 2018 р.
м. Кремінна
Про затвердження Типового договору оренди землі, який буде укладатися на земельні ділянки комунальної власності Кремінської міської громади
У зв’язку зі змінами в земельному законодавстві України, враховуючи Типовий договір оренди землі затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» (із змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України № 890 від 22.11.2017), керуючись ст. 12, 83, 122, 124 Земельного кодексу України, Законом України «Про оренду землі», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
“31” січня 2018 року
м. Кремінна
Про внесення змін до рішення сесії
Кремінської міської ради від
21 грудня 2017 року №28/4
Розглянувши клопотання виконавчого комітету Кремінської міської ради щодо внесення змін до Програми відшкодування відсотків за кредитами, отриманими населенням Кремінської міської ради на впровадження енергозберігаючих заходів у 2018 році, враховуючи вимоги Програми енергозбереження для населення Луганської області, з метою проведення заходів з енергозбереження в житлових будинках шляхом здешевлення кредитних ресурсів за рахунок міського бюджету для населення Кремінської міської ради, керуючись статтями 25 та 26, частиною першою статті 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
ВИРІШИЛА:
Міський голова Ю.О. Прокопенко
Додаток 1
до рішення Кремінської міської ради
від 31 січня 2018 року №29/14
ПРОГРАМА
відшкодування відсотків за кредитами, отриманими населенням Кремінської міської ради на впровадження енергозберігаючих заходів у 2018 році
Паспорт
1. |
Ініціатор та розробник програми |
Виконком міської ради |
2. |
Учасники програми |
Структурні підрозділи виконавчого комітету Кремінської міської ради |
3. |
Термін реалізації програми |
2018 роки |
4. |
Етапи виконання програми |
2018 |
5. |
Бюджет програми |
100 тис.грн. (при наявності коштів) |
6. |
Можливі джерела фінансування |
Кошти обласного бюджету Кошти місцевого бюджету Кошти кредитних установ Гранти, тощо Інші джерела |
І. Вступ
Програма відшкодування відсотків за кредитами, отриманими населенням на впровадження енергозберігаючих заходів у 2018 році (надалі Програма) розроблена на виконання Конституції України, Закону України від 01.07.1994р. N 74/94-ВР «Про енергозбереження», Порядоку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011р. № 1056, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні”.
ІІ. Мета програми
Метою програми є запровадження дії механізму відшкодування відсотків за кредитами на впровадження енергозберігаючих заходів, отриманими жителями Кремінської міської ради протягом 2018 року до повного погашення кредитів.
Зменшення споживання населенням паливно-енергетичних ресурсів через стимулювання впровадження енергозберігаючих заходів та компенсацію фінансового навантаження за рахунок часткового відшкодування частини відсотків за кредитами з районного бюджету
ІІІ. Завдання Програми
Згідно статистичних даних, понад 40% всіх енергоресурсів у світі спрямовується на опалення. При цьому проблема полягає в тому, що ефективність енергетичного забезпечення залишається вкрай низькою.
Надзвичайно високий рівень енерговитрат характерний як для України в цілому, так і для Луганської області зокрема.
Проблема раціонального використання енергії (енергозбереження), викликана незбалансованою структурою енергоспоживання, актуальна для бюджетної сфери, населення.
Енергозбереження – організаційна, наукова, практична, інформаційна діяльність державних органів, юридичних і фізичних осіб, скерована на зниження витрат (втрат) паливно-енергетичних ресурсів у процесі їх видобування, перероблення, транспортування, зберігання, виробництва, використання та утилізації.
Неефективне споживання енергоресурсів (природний газ, електроенергія, тепло) виникають через застосування застарілих технологій з низьким коефіцієнтом корисної дії та приладів обліку, або взагалі їх відсутність.
Найбільш гостро ця проблема пов’язана з опаленням житлових будинків: на сьогодні втрати теплової енергії будинком і потенціал енергозбереження має такий розподіл відповідно:
- зовнішні стіни – 40 % та 70 %;
- вікна, двері – 25 % та 50 %;
- вентиляція – 15 % та 65 %;
- гаряча вода – 10 % та 30 %;
- дах, підлога – 8 % та 50 %;
- трубопроводи, арматура – 2 % та 35 %.
Отже, для компенсації втрат тепла у житловому будинку необхідно приділяти увагу теплоізоляції стін, даху, підлоги та збереженню тепла за рахунок енергоефективних вікон, вентиляції, трубопроводів.
Для прискорення та стимулювання цього процесу Програмою пропонується механізм використання коштів, передбачених у міському бюджеті на часткове відшкодування частини витрат за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються особам на впровадження енергозберігаючих технологій.
Для вирішення порушеної проблеми на державному рівні розроблено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1056 (далі - Порядок).
Також, на обласному рівні з метою проведення заходів з енергоефективності в житлових будинках шляхом здешевлення кредитних ресурсів населення за рахунок обласного бюджету прийнято Програму енергозбереження для населення Луганської області на 2015-2018 роки, затверджену розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 09.11.2015 р. № 540.
Як свідчить провідний європейський досвід, залучення коштів для проведення термомодернізації, санації та заходів з енергозбереження житлового фонду потребує відповідального власника житла, сприяння держави на законодавчому рівні, а також залучення до співпраці кредитних установ.
Перевагою нового механізму є відмова від тривалих, складних та непрозорих процедур конкурсного відбору та створення простого механізму відшкодування частини суми кредиту, залученого населенням або ОСББ на впровадження заходів з енергозбереження, зокрема на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів.
Протягом 2016-2017 років в місті Кремінна спостерігалася чітка тенденція до збільшення кількості кредитів та їх вартості, що свідчить про збільшення рівня довіри населення до держави, а також про те, що населення все частіше схиляється до комплексного вирішення проблем енергозбереження.
Таким чином, населення місто зацікавлене в кредитуванні енергозберігаючих заходів, але воно залишається недоступним для переважної більшості громадян через низький рівень доходів.
До економії витрат ресурсів і зниження тепловтрат, у першу чергу, слід віднести енергозбереження населенням в системах теплопостачання, опалення, вентиляції і кондиціювання повітря та термоізоляції. Вирішення цього завдання пов'язане із здійсненням комплексу інженерно-технічних заходів, зокрема збільшенням термічного опору огороджувальних конструкцій будинків, та може відбуватися за декількома альтернативними варіантами:
Перший варіант. Через високі капіталовкладення, яких потребують заходи з енергоефективності (заміна або переобладнання систем опалення, вікон, утеплення будинку теплоізоляційними матеріалами, встановлення приладів обліку), неможливо здійснити їх комплексно, що збільшує тривалість цього процесу.
Перший варіант потребує високого рівня доходів та особистих накопичень громадян, які мають бажання впроваджувати заходи з енергоефективності та енергозбереження.
Отже, враховуючи постійну тенденцію до зростання цін на енергоносії (природний газ, електроенергію, вугілля) і той факт, що рівень доходів громадян на сьогодні залишається на досить низькому рівні, перший варіант на цей час не є оптимальним.
Другий варіант. Дозволяє впроваджувати заходи з енергоефективності та енергозбереження, скориставшись кредитами комерційних банків на загальних підставах. Однак, їх обов'язковими умовами є:
- відсоткова ставка у національній валюті у середньому становить 25-35 % річних від суми зобов'язань за кредитом;
- право на підвищення відсоткової ставки протягом строку дії
кредитного договору.
Як наслідок, це достатньо високий рівень вимог комерційних банків до платоспроможності позичальника.
Таким чином, рівень доходів громадян не дозволяє переважній більшості скористатися такими кредитами.
Третій варіант. Передбачає відшкодування позичальнику частини суми кредиту, залученого на енергоефективні заходи, передбачені цією Програмою, у розмірі 5 %, але не більше ніж 3 тис. грн. за одним кредитним договором, з міського бюджету.
Третій варіант є найбільш прийнятним для громадян, які не мають високого рівня доходів.
Програма спрямована на підтримку, в першу чергу, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдів (вдівців) та батьків померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітей війни, осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдів (вдівців) та батьків померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертв нацистських переслідувань та реабілітованих громадян, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружин (чоловіків) та опікунів дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, учасників антитерористичної операції та бойових дій, багатодітних сімей.
Фінансування Програми буде здійснюватися з урахуванням фактичних можливостей міського бюджету у кожному бюджетному році (протягом дії Програми).
Основним завданням Програми є розв'язання проблеми економії енергоносіїв за рахунок впровадження населенням заходів з енергомодернізації житлових будинків шляхом часткового відшкодування з міського бюджету частини суми кредиту, отриманими відповідно до Порядку.
Основними заходами Програми є:
Таблиця 1. Відшкодування з міського бюджету частини суми кредитів на впровадження енергоефективного обладнання та/або матеріалів
1) 5 %, але не більше 3 тис. грн для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків в розрахунку на одну квартиру багатоквартирного будинку за одним кредитним договором, залученим на придбання:
- обладнання і матеріалів для облаштування індивідуальних теплових пунктів, у тому числі регуляторів теплового потоку за погодними умовами, та відповідного додаткового приладдя до них;
- обладнання і матеріалів для проведення робіт з термомодернізації внутрішньобудинкових систем опалення та систем гарячого водопостачання;
- системи сонячного тепло-/водопостачання (гарячого) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до неї;
- обладнання і матеріалів для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі електропроводки, автоматичних вимикачів, ламп (крім ламп розжарювання), патронів до них);
- вузлів обліку води, зокрема засоби вимірювальної техніки (прилади обліку, лічильників), приладів-розподілювачів та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- обладнання і матеріалів для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
- світлопрозорих конструкцій з енергозберігаючим склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей у квартирах, для місць загального користування (під'їздів), підвалів, технічних приміщень, горищ, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- дверей для місць загального користування (під'їздів), підвалів, технічних приміщень, горищ, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- котли з використанням будь-яких видів палива та енергії та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них.
2) 5 %, але не більше 3 тис. грн для фізичних осіб за одним кредитним договором, залученим на придбання:
для одно- та двоквартирних житлових будинків:
- радіаторів водяної системи опалення, регуляторів температури повітря (в тому числі автоматичних) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- рекуператорів теплоти вентиляційного повітря та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- системи сонячного тепло-/водопостачання (гарячого) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до неї;
- вузлів обліку води, зокрема засоби вимірювальної техніки (приладів обліку, лічильників), та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- обладнання і матеріалів для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
- світлопрозорих конструкцій з енергозберігаючих склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- котли з використанням будь-яких видів палива та енергії (крім природного газу та електроенергії) та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них.
для квартир у багатоквартирних житлових будинках:
- обладнання і матеріалів для облаштування індивідуальних теплових пунктів, у тому числі регуляторів теплового потоку за погодними умовами, та відповідного додаткового приладдя до них;
- обладнання і матеріалів для проведення робіт з термомодернізації внутрішньобудинкових систем опалення та систем гарячого водопостачання;
- системи сонячного тепло-/водопостачання (гарячого) та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до неї;
- обладнання і матеріалів для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі електропроводки, автоматичних вимикачів, ламп (крім ламп розжарювання), патронів до них);
- вузлів обліку води, зокрема засоби вимірювальної техніки (прилади обліку, лічильників), приладів-розподілювачів та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- обладнання і матеріалів для проведення робіт з теплоізоляції (термомодернізації) зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
- світлопрозорих конструкцій з енергозберігаючим склом (крім однокамерних), у тому числі вікон та балконних дверей у квартирах, для місць загального користування (під'їздів), підвалів, технічних приміщень, горищ, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- дверей для місць загального користування (під'їздів), підвалів, технічних приміщень, горищ, та відповідного додаткового обладнання і матеріалів до них;
- котли з використанням будь-яких видів палива та енергії та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них.
У рамках реалізації Програми задіяний ефективний механізм стимулювання впровадження енергозберігаючих заходів, суть якого полягає у тому, що міського бюджет відшкодовує позичальникам частину суми кредиту в розмірі 5 %, але не більше ніж 3 тис. грн. за кредитами, отриманими населенням для цього в державних банках.
VII. Ресурсне забезпечення
Фінансування Програми за рахунок коштів міського бюджету буде здійснюватися з урахуванням фактичних можливостей у кожному бюджетному році (протягом дії Програми).
Загальний обсяг фінансових ресурсів, який буде спрямовано на реалізацію Програми, визначається при складанні, затвердженні або уточненні міського бюджету на відповідний рік, виходячи із прогнозних обсягів фінансування, передбачених Програмою, та виходячи із реальних можливостей міського бюджету.
Загальний обсяг ресурсів, які планується залучити на виконання Програми з міського бюджету у 2018 році складає 100 тис. грн.
VIII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координація та організація виконання Програми здійснюється відділом житлово-комунального господарства та будівництва Кремінської міської ради.
Реалізація заходів Програми дозволить створити комплексний фінансово-економічний механізм стимулювання впровадження населенням енергозберігаючих заходів за рахунок поєднання власних коштів та міського бюджету.
Кінцевим результатом Програми передбачається скорочення споживання природного газу населенням до 40 %, електроенергії - до 10 %.
Секретар міської ради Е.В. Пилипенко
Заступник міського голови Н.М. Макогон