Фейсбук-сторінка Кремінської міської ВА

Діджитал-платформа "Ти як?"

Національна веб-платформа центрів надання адміністративних послуг

Асоціація міст України

Пульс - онлайн платформа для збору відгуку від бізнесу про взаємодію з державою

Administrator

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА
CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

___ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/___

Про затвердження акту приймання – передачі
основних засобів, малоцінних необоротних
матеріальних активів та запасів комунальної
установи «Позаміський заклад оздоровлення
та відпочинку «Мрія» на дольових засадах»

 

На виконання рішення сесії Кремінської міської ради від 28.07.2021 № 9/12 «Про безоплатне прийняття ½ частки майна (майнових прав) комунальної установи «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» на дольових засадах» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області та забезпечення повноважень щодо управління майном комунальної установи «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» на дольових засадах», керуючись ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити акт приймання – передачі основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів комунальної установи «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» на дольових засадах» (додаток 1).
  2. У відповідності до пункту 5 рішення міської ради від 28.07.2021 № 9/12 «Про безоплатне прийняття ½ частки майна (майнових прав) комунальної установи «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» на дольових засадах» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області та забезпечення повноважень щодо управління майном комунальної установи «Позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Мрія» на дольових засадах» начальнику відділу бухгалтерського обліку та звітності - головному бухгалтеру Кремінської міської ради забезпечити у встановленому законодавством порядку оприбуткування майна, що приймається згідно з додатком 1 до цього рішення.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА
CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

____ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/ ___

Про затвердження акту приймання – передачі
основних засобів, малоцінних необоротних
матеріальних активів та запасів комунального
підприємства «Оздоровчо-туристичний центр
«Лісова казка»

 

На виконання рішення Кремінської міської ради від 28.07.2021 № 9/11 «Про безоплатне прийняття майна (майнових прав) комунального підприємства «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області (в особі Кремінської міської ради Луганської області) та забезпечення повноважень щодо управління майном комунального підприємства «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка», керуючись ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити акт приймання – передачі основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів комунального підприємства «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» (додаток 1).
  2. Визначити балансоутримувачем основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів згідно з додатком 1 комунальне підприємство «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» (код ЕДРПОУ 25367345).
  3. Комунальному підприємству «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» (код ЕДРПОУ 25367345) відповідності до пункту 5 рішення міської ради від 28.07.2021 № 9/11 «Про безоплатне прийняття майна (майнових прав) комунального підприємства «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області (в особі Кремінської міської ради Луганської області) та забезпечення повноважень щодо управління майном комунального підприємства «Оздоровчо-туристичний центр «Лісова казка» забезпечити у встановленому законодавством порядку оприбуткування майна, що приймається згідно з додатком 1 до цього рішення.
  4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА
CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

____ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/ ___

Про затвердження акту приймання-
передачі комплексу будівель редакції
газети «Кремінщина»

 

На виконання рішення сесії Кремінської міської ради від 28.07.2021 № 9/9 «Про безоплатне прийняття індивідуально визначеного майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області (в особі Кремінської міської ради Луганської області) будівлі редакції газети «Кремінщина», керуючись ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити акт приймання-передачі комплексу будівель редакції газети «Кремінщина» (додаток 1).
  2. У відповідності до пункту 1 рішення міської ради від 28.07.2021 № 9/9 «Про безоплатне прийняття індивідуально визначеного майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області (в особі Кремінської міської ради Луганської області) будівлі редакції газети «Кремінщина» начальнику відділу бухгалтерського обліку та звітності - головному бухгалтеру Кремінської міської ради забезпечити у встановленому законодавством порядку оприбуткування майна, що приймається згідно з додатком 1 до цього рішення.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА
CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

____ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/__

Про затвердження акту приймання – передачі
основних засобів, малоцінних необоротних
матеріальних активів та запасів комунального
підприємства «Кремінське бюро технічної
інвентаризації Кремінської міської ради»

 

На виконання рішення Кремінської міської ради від 28.07.2021 № 9/10 «Про безоплатне прийняття майна (майнових прав) комунального підприємства «Кремінське районне бюро технічної інвентаризації» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області та забезпечення повноважень щодо управління майном КП «Кремінське РБТІ», керуючись ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити акт приймання – передачі основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів комунального підприємства «Кремінське бюро технічної інвентаризації Кремінської міської ради» (додаток 1).
  2. Визначити балансоутримувачем основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів згідно з додатком 1 комунальне підприємство «Кремінське бюро технічної інвентаризації Кремінської міської ради» (код ЕДРПОУ 19073071).
  3. Комунальному підприємству «Кремінське бюро технічної інвентаризації Кремінської міської ради» (код ЕДРПОУ 19073071) відповідності до пункту 7 рішення міської ради від 28.07.2021 № 9/10 «Про безоплатне прийняття майна (майнових прав) комунального підприємства «Кремінське районне бюро технічної інвентаризації» зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області та забезпечення повноважень щодо управління майном КП «Кремінське РБТІ» забезпечити у встановленому законодавством порядку оприбуткування майна, що приймається згідно з додатком 1 до цього рішення.
  4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА
CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

____ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/__

Про затвердження акту приймання – передачі
основних засобів, малоцінних необоротних
матеріальних активів та запасів відділу культури,
молоді та спорту Кремінської РДА

 

На виконання рішення Кремінської міської ради від 26.03.2021 № 6/14 «Про безоплатне прийняття індивідуально визначеного майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України
від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», у власність Кремінської територіальної громади Луганської області та забезпечення
повноважень щодо управління майном», керуючись ст. ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА :

  1. Затвердити акт приймання – передачі основних засобів, малоцінних необоротних матеріальних активів та запасів відділу культури, молоді та спорту Кремінської районної державної адміністрації Луганської області(додаток 1).
  2. Управлінню освіти, культури, молоді та спорту Кремінської міської ради (код ЄДРПОУ 44020754), у відповідності до пункту 2 рішення Кремінської міської ради від 26.03.2021 № 6/14 «Про безоплатне прийняття індивідуально визначеного майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Кремінського району Луганської області, ліквідованого постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 р. № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», забезпечити оприбуткування майна, що приймається у комунальну власність Кремінської територіальної громади Луганської області згідно з додатком 1 до цього рішення.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

____ вересня 2021 року

Кремінна

№ 10/__

Про внесення змін до Переліку
об’єктів нерухомості комунальної
власності, що підлягають
відчуженню у 2021 році

 

З метою поповнення бюджету Кремінської міської ради в частині надходжень від відчуження майна комунальної власності шляхом продажу через аукціон, врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов’язаних з передачею в оренду майна, що перебуває у комунальній власності Кремінської територіальної громади відповідно до пункту 4 статті 3 Закону України “ Про приватизацію державного майна ”, керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 року № 483, п. 30 ст. 26, ст. ст. 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни до Переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації (відчуженню), затвердженого рішенням Кремінської міської ради від 05.02.2021 року № 4/9, та викласти його в новій редакції.
    Додаток - 2 арк.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Кремінської міської ради з питань житлово – комунального господарства, розвитку суб'єктів малого підприємництва, торгівлі та побуту, транспорту та зв'язку.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДЕСЯТА CECIЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я

«____» ________2021 р

Кремінна

Про внесення змін до Переліку другого
типу об’єктів оренди комунальної
власності

 

З метою врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов’язаних з передачею в оренду майна, що перебуває у комунальній власності Кремінської територіальної громади, керуючись ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 року № 483, ст. ст. 25,26, 59,60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кремінська міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни до Переліку другого типу об’єктів оренди комунальної власності Кремінської територіальної громади, затвердженого рішенням Кремінської міської ради від 28 липня 2021 року № 9/16, та викласти його в новій редакції .
    Додаток - арк.
  2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань житлово – комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв'язку та сфери послуг.

 

Міський голова                     Володимир СТРУК

КРЕМІНСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ

___ _________ 2021 року

Кремінна

№ ____

Про затвердження розміру плати
за абонентське обслуговування
споживачів послуг централізованого
водопостачання та водовідведення
що надаються КП «Кремінське ВКГ»

 

Розглянувши лист комунального підприємства «Кремінське ВКГ» від 09.08.2021 № 268/25 щодо затвердження розміру плати за абонентське обслуговування споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами комунальним підприємством «Кремінське ВКГ», керуючись ст. 78 Господарського кодексу України, ст.ст. 28, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет Кремінської міської ради

В И Р І Ш И В :

  1. Затвердити плату за абонентське обслуговування споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами з 01вересня 2021року комунальним підприємством «Кремінське ВКГ» в розмірі:

 

  • 1) у період з 01.09.2021 по 30.11.2021:

 

Для споживачів

Постійна частина

Змінна частина

Усього без ПДВ

ПДВ

Разом з ПДВ

без приладів обліку

11,18

 

11,18

2,24

13,42

з 1-м приладом обліку

11,18

5,5

16,68

3,34

20,02

з 2-ма приладами обліку

11,18

11

22,18

4,44

26,62

з 3-ма приладами обліку

11,18

16,5

27,68

5,54

33,22

з 3-ма приладами обліку та більше

11,18

16,94

28,12

5,62

33,74

  • 2) у період з 01.12.2021 по 31.12.2021:

 

Для споживачів

Постійна частина

Змінна частина

Усього без ПДВ

ПДВ

Разом з ПДВ

без приладів обліку

11,18

 

11,18

2,24

13,42

з 1-м приладом обліку

11,18

5,5

16,68

3,34

20,02

з 2-ма приладами обліку

11,18

11

22,18

4,44

26,62

з 3-ма приладами обліку

11,18

16,5

27,68

5,54

33,22

з 3-ма приладами обліку та більше

11,18

18,15

29,33

5,87

35,19

 

  1. Секретарю виконавчого комітету Кремінської міської ради довести дане рішення до відома жителів міста Кремінна через ЗМІ та шляхом розміщення на сайті.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на т.в.о. заступника міського голови Дзивульського Г.А.

 

Т.в.о. заступника міського голови                   Георгій ДЗИВУЛЬСЬКИЙ

ЗАЯВА
про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки
проєкту
Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської громади на 2022-2023 роки

 

  1. Замовник: Кремінська міська рада :

92905, Луганська обл., м. Кремінна, проспект Дружби, 13

 

  1. Характеристика документа державного планування:

Вид документа державного планування

Проєкт Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської громади на 2022-2023 роки (далі – проєкт Програми).

Згідно пунктів 3 та 7 частини першої статті 1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», проєкт Програми є документом державного планування та підлягає проведенню стратегічної екологічної оцінки.

Основні цілі документа державного планування

Забезпечення стабільного зростання в реальному секторі економіки й на цій основі – поліпшення якості життя населення, максимально можливого зменшення негативних соціально-економічних наслідків, які виникли в громаді.

Зв’язок з іншими документами державного планування

Проєкт Програми розробляється на підставі законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», «Про засади державної регіональної політики», постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 № 621 (зі змінами) «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетної декларації та державного бюджету», Стратегії розвитку Кремінської об’єднаної територіальної громади Луганської області до 2027 року, затвердженої рішенням сесії Кремінської міської ради від 23.12.2020 № 2/6.

 

  1. Якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів):

Методологія розроблення Програми передбачає групування завдань відповідно до стратегічних цілей Стратегії та Плану реалізації на 2021 - 2023 роки Стратегії розвитку Кремінської об’єднаної територіальної громади до 2027 року, з визначенням території впливу, часових рамок і засобів впровадження, індикаторів результативності та орієнтовного обсягу фінансування, а також з урахуванням їх взаємного посилення і доповнення. До Програми можуть бути включені проєкти, які відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підлягатимуть оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Для таких проєктів має бути здійснена процедура оцінки впливу на довкілля.

 

  1. Визначення ймовірних наслідків, які можуть мати значний вплив при реалізації документа державного планування:

Для довкілля, у тому числі для здоров’я населення

У ході здійснення процедури стратегічної екологічної оцінки будуть оцінені ймовірні наслідки виконання заходів Програми, зокрема, необхідно оцінити наслідки для таких компонентів довкілля: атмосферне повітря, водні ресурси, відходи, земельні ресурси, біорізноманіття та рекреаційні зони, а також наслідки для здоров’я населення.

Для територій з природоохоронним статусом

Станом на 01 січня 2021 року на території Кремінської територіальної громади Луганської області, розташовано 10 територій природно-заповідного фонду (заповідні урочища місцевого значення - 4, заповідне урочище державного значення - 1, ботанічний заказник державного значення – 1, ботанічний заказник місцевого значення - 1, гідрологічний заказник місцевого значення - 1, зоологічний заказник місцевого значення - 1, гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення – 1) та національний природний парк «Кремінські ліси».

 

Транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення

Зважаючи на географічне положення території Кремінської територіальної громади, транскордонні наслідки реалізації рішень Програми для довкілля та здоров’я населення, не очікуються.

 

  1. Обґрунтування вибору виправданих альтернатив, які необхідно розглянути, у тому числі, якщо документ державного планування не буде затверджено:

 

Зважаючи на комплексність рішень проєкту Програми, що обумовлюється необхідністю виконання стратегічних цілей Програми, призначених для різних видів промислово-виробничої, соціальної, рекреаційної, комунікаційної діяльності, здійснюється розгляд виправданих альтернатив планованих рішень.

При впровадженні заходів Програми, у порівнянні із існуючим станом, очікується позитивний вплив на навколишнє природне середовище, у тому числі на здоров’я населення.

Найсприятливішим варіантом буде затвердження запропонованої Програми. Разом з тим, в процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки буде розглянуто наступну альтернативу: «Нульовий сценарій» - тобто опис, прогнозування та оцінка ситуації у випадку незатвердження зазначеного документа державного планування.

 

  1. Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки:

Для проведення стратегічної екологічної оцінки буде використана наступна інформація: статистична інформація; інформація, яка включена в інші акти законодавства, що мають відношення до проєктів документів державного планування; дані моніторингу стану довкілля; експертні оцінки; інша доступна інформація.

Основною метою прогнозу є оцінка можливої реакції навколишнього природного середовища на прямий чи опосередкований вплив людини, вирішення задач раціонального природокористування у відповідності з очікуваним станом природного середовища. Для здійснення стратегічної екологічної оцінки будуть використовуватись аналітичні методи, зокрема буде здійснено:

збір та аналіз інформації про поточний стан складових довкілля, включаючи значення ключових екологічних показників;

проведення консультацій з громадськістю щодо екологічних цілей та можливого впливу на здоров’я населення;

визначення можливих чинників змін антропогенного та природного характеру;

проведення оцінки впливу Програми на складові довкілля та на стан здоров’я населення;

моніторинг фактичного впливу впровадження Програми.

Також, будуть враховані заходи щодо раціонального використання природних ресурсів, збереження особливо цінних та унікальних природних комплексів і забезпечення екологічної безпеки, передбачені іншими законодавчими актами у сфері охорони довкілля.

Заходи, спрямовані на запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для здоров'я населення, визначатимуться відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».

 

  1. Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування:

Під час здійснення стратегічної екологічної оцінки передбачається розглянути заходи із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, визначені законодавством.

Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає загальні вимоги в галузі охорони навколишнього середовища. Законом встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог:

раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров’я населення;

збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;

здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов’язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

Заходи спрямовані на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення значного негативного впливу на здоров’я населення. При здійсненні планованої діяльності у відповідності до вимог статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів будуть розглядатися:

відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;

заходи радіаційної безпеки, відповідних санітарних правил, а також заходи встановлені нормами, іншими актами законодавства, що містять вимоги радіаційної безпеки.

 

  1. Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку:

Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту Програми оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному веб-сайті замовника: https://www.kremrada.gov.ua/ (розділ «Документи державного планування» підрозділ «Стратегічна екологічна оцінка») з метою одержання та врахування зауважень і пропозицій громадськості.

Стратегічна екологічна оцінка буде виконана в обсягах, визначених статтею 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».

Структура та зміст Звіту про стратегічну екологічну оцінку Програми:

  • зміст та основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування;
  • характеристика поточного стану довкілля, у тому числі здоров’я населення, та прогнозні зміни цього стану, якщо документ державного планування не буде затверджено (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень);
  • характеристика стану довкілля, умов життєдіяльності населення та стану його здоров’я на територіях, які ймовірно зазнають впливу (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень);
  • екологічні проблеми, у тому числі ризики впливу на здоров’я населення, які стосуються документа державного планування, зокрема щодо територій з природоохоронним статусом (за адміністративними даними, статистичною інформацією та результатами досліджень);
  • зобов’язання у сфері охорони довкілля, у тому числі пов’язані із запобіганням негативному впливу на здоров’я населення, встановлені на міжнародному, державному та інших рівнях, що стосуються документа державного планування, а також шляхи врахування таких зобов’язань під час підготовки документа державного планування;
  • опис наслідків для довкілля, зокрема для здоров’я населення, у тому числі вторинних, кумулятивних, синергічних, коротко-, середньо- та довгострокових (1, 3-5 та 10-15 років відповідно, а за необхідності – 50-100 років), постійних і тимчасових, позитивних і негативних наслідків;
  • заходи, що передбачається вжити для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування;
  • обґрунтування вибору виправданих альтернатив, що розглядалися, опис способу, в який здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, у тому числі будь-які ускладнення (недостатність інформації та технічних засобів під час здійснення такої оцінки);
  • заходи, передбачені для здійснення моніторингу наслідків виконання Програми на 2022-2023 роки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення;
  • опис ймовірних транскордонних наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення (за наявності);
  • резюме нетехнічного характеру інформації, передбаченої зазначеними вище пунктами 1-10, розраховане на широку аудиторію.

 

  1. Зауваження і пропозиції, та строки їх подання:
  2. Зауваження та пропозиції від громадськості до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки необхідно надсилати до Кремінської міської ради:

92905, Луганська обл., м. Кремінна, проспект Дружби, 13

Телефон (06454) 2-16-42

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Строки подання

15 днів з дня розміщення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки (відповідно до пунктів 5, 6 статті 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку»), тобто до 11.09.2021 включно.

Kremins'ka TG