ПРОЄКТ
____ _______ 2023 року |
Кремінна |
№01-08/___ |
Про затвердження Програми соціально-економічного
та культурного розвитку Кремінської міської
територіальної громади на 2024-2027 роки
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ст. ст. 5, 18 Закону України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», ст. 5 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», Постановою Верховної Ради України від 01.07.2022 № 2333-ІХ «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 р. № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проектів Бюджетної декларації та державного бюджету», Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2021 № 586 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки», Постановою Кабінету Міністрів України від 02.05.2023 № 430 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки», Планом дій щодо життєзабезпечення деокупованих населених пунктів на території Кремінської міської територіальної громади, затвердженого рішенням координаційного штабу з питань деокупованих територій Кремінської міської територіальної громади від 04.10.2022 протокол № 1,
зобов’язую:
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Повна назва документа державного планування: проєкт Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки (далі – Програма). Метою Програми є забезпечення надійного функціонування інженерно-транспортної, енергетичної, комунальної інфраструктури та соціальної сфери міста в умовах воєнного стану після деокупації території громади; створення передумов для прискореного післявоєнного економічного та інноваційного розвитку громади, зокрема шляхом створення сприятливих умов для ведення бізнесу та залучення інвестицій, вдосконалення механізмів управління розвитком громади, що стане основою підвищення добробуту, якості та безпеки життєдіяльності населення Кремінської громади.
Орган, що прийматиме рішення про затвердження документа державного планування: Кремінська міська військова адміністрація Луганської області.
Передбачувана процедура громадського обговорення:
Дата початку та строки здійснення процедури громадського обговорення:
відповідно до частини 6 статті 12 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» громадське обговорення звіту про стратегічну екологічну оцінку проєкту Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки розпочато з дня його оприлюднення на офіційному вебсайті Кремінської міської військової адміністрації https://www.kremrada.gov.ua розділ «Документи державного планування» підрозділ «Стратегічна екологічна оцінка» та «Програма соціально-економічного розвитку» з 29 вересня 2023 року до 28 жовтня 2023 року включно.
Способи участі громадськості (надання письмових зауважень і пропозицій, громадські слухання тощо в процедурі громадського обговорення:
громадськість в межах строку громадського обговорення має право подати в письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді) зауваження та пропозиції до проєкту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку до Кремінської міської військової адміністрації.
Дата, час і місце проведення запланованих громадських слухань (у разі проведення):
громадські слухання не заплановані.
Орган, від якого можна отримати інформацію та адресу, за якою можна ознайомитися з проектом документа державного планування, звітом про стратегічну екологічну оцінку та екологічною інформацією, у тому числі пов’язаною зі здоров’ям населення, що стосується документа державного планування:
Кремінська міська військова адміністрація Луганської області, електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. З проектом документа державного планування та звітом про стратегічну екологічну оцінку можна ознайомитись за посиланням https://www.kremrada.gov.ua/index.php/dokumenty-derzhavnoho-planuvannia та в Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки на Єдиній екологічній платформі «ЕкоСистема».
Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, його поштову та електронну адреси та строки подання зауважень і пропозицій:
Кремінська міська військова адміністрація Луганської області, електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Зауваження та пропозиції подаються протягом 30 днів з дня оприлюднення повідомлення, з 29.09.2023 до 28.10.2023.
Зауваження та пропозиції подані після встановленого строку, не розглядаються.
Місцезнаходження наявної екологічної інформації, у тому числі пов’язаної зі здоров’ям населення, що стосується документа державного планування:
Кремінська міська військова адміністрація Луганської області, м. Рівне, орендоване приміщення.
Необхідність проведення транскордонних консультацій щодо проекту документа державного планування:
Підстави для здійснення оцінки транскордонного впливу на довкілля відсутні.
05.09.2023 № 1/06-02831
Кремінська міська військова адміністрація
Сєвєродонецького району Луганської області
Розглянувши Заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки документа державного планування регіонального рівня – проєкту Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки від 30.08.2023 із реєстраційним номером у Єдиному реєстрі № 30-08-1847-23 (далі – Заява), повідомляємо.
Уважно вивчивши представлену Заяву можна прийти до висновку, що загальна структура заяви повною мірою відповідає вимогам п.3 частини 3 ст. 10 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку». Оскільки на цей час відсутній доступ до об’єктів на території сільської територіальної громади і відсутня інформація щодо обсягу необхідних відновлювальних робіт, перелік умов для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів, економічного і соціального розвитку Кремінської міської територіальної громади), то наслідки для здоров'я населення можуть бути визначені лише після деокупації громади.
Директор Департаменту охорони здоров’я Юрій СТОГНІЄВ
06.09.2023 № 06/01-11/20230906-2
На № від
Кремінська міська військова адміністрація
Департамент комунальної власності, земельних, майнових відносин, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 8 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» (далі – Закон), розглянув внесену до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки (справа № 30-08-1847-23 від 30.08.2023) Заяву про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту Програми соціально-економічного та культурного розвитку Кремінської міської територіальної громади на 2024-2027 роки (далі – Заява) та надає наступні зауваження і пропозиції.
При визначенні цілей охорони довкілля, у тому числі здоров’я населення, що мають відношення до проєкту ДДП, доцільно розглянути стратегічні цілі та завдання щодо виявлених проблем в інших актах законодавства, відповідність проєкту ДДП положенням та завданням, спрямованим на виконання на регіональному та місцевому рівні зобов’язань та заходів у сфері охорони довкілля та сталого використання природних ресурсів відповідних планів, стратегій, програм та інших документів загальнодержавного рівня, а також міжнародних угод, Стороною яких є Україна. Це допоможе виявити взаємозв’язок між проєктом ДДП та існуючими актами законодавства і обґрунтувати вибір проблем, які заслуговують на розгляд при проведенні стратегічної екологічної оцінки. Пропонуємо врахувати вищенаведене при підготовці належного розділу Звіту про стратегічну екологічну оцінку та зазначити відповідний зв’язок проєкту ДДП з іншими документами державного планування, врахувавши термін дії пов’язаних документів та актуальні зміни до них.
Згідно з пунктом 3 частини третьої статті 10 Закону Заява про СЕО повинна містити інформацію про те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів).
Здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. У розділі 7 Заяви про СЕО зазначено, що під час здійснення СЕО передбачається розглянути заходи, визначені законодавством, з урахуванням вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Відповідно до розділу VII Методичних рекомендацій із здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування, затвердженими наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.08.2018 № 296 (зі змінами), одним з результатів СЕО є рекомендації і заходи щодо запобігання, зниження або компенсації несприятливого впливу на довкілля, у тому числі здоров’я населення, і посилення позитивних впливів. Ці рекомендації доречно розглядати як попереджувальні заходи. До таких попереджувальних заходів доцільно віднести оцінку впливу на довкілля планової діяльності, пов’язаної з реалізацією проєкту ДДП.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, − будь-які ймовірні наслідки для флори, фауни, біорізноманіття, ґрунту, надр, клімату, повітря, води, ландшафту, природних територій та об’єктів, безпеки життєдіяльності населення та його здоров’я, матеріальних активів, об’єктів культурної спадщини та взаємодія цих факторів. Пропонуємо оцінити наслідки відповідно до Закону. Також, під час здійснення стратегічної екологічної оцінки доцільно оцінити можливий вплив та ймовірні наслідки для територій та об’єктів ПЗФ і Смарагдової мережі.
У пункті 4 Заяві наведено перелік територій природно-заповідного фонду. Відповідно до статті 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» заказники, пам’ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення. У зв’язку з вищевикладеним пропонуємо привести термінологію до вимог чинного законодавства. Додатково інформуємо, що перелік територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення Луганської області розміщено на офіційному сайті Департаменту http://www.eco-lugansk.gov.ua/ у розділі «Основна діяльність» - «Заповідна справа та екомережа».
Рішеннями 36-го та 39-го засідання Постійного комітету Бернської конвенції у 2016 та 2019 роках були затверджені переліки територій Смарагдової мережі для України, які складаються з 377 територій. Рекомендацією № 16 (1989) Бернської конвенції визначено, що договірні сторони повинні забезпечити належне управління територіями Смарагдової мережі. Збереження цих територій є зобов’язанням України перед Радою Європи в рамках Бернської конвенції та Європейським Союзом в рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом. Тому при плануванні або здійсненні діяльності в межах території Смарагдової мережі або за її межами, але яка може мати вплив на таку територію, потрібно враховувати необхідність забезпечення збереження у довгостроковій перспективі природних оселищ та видів природної фауни і флори, що підлягають особливій охороні в Європі.
Окремо інформуємо, що Міністерством енергетики та захисту довкілля України листом від 03.03.2020 № 26/1.4-11.3-5650 надано рекомендації щодо врахування питань пом’якшення та адаптації до зміни клімату в документах державного планування всіх рівнів та при виконанні стратегічної екологічної оцінки, який розміщено за посиланням:
https://mepr.gov.ua/diyalnist/napryamky/zmina-klimatu/adaptatsiya-do-zminy-klimatu/. Пропонуємо врахувати ці рекомендації в процесі підготовки та затвердження ДДП.
У Заяві зазначено, що здійснюється розгляд виправданих альтернатив планованих рішень. Загальною альтернативою є гіпотетичний (нульовий) сценарій, при якому проєкт Програми не затверджується. Пропонуємо у звіті про стратегічну екологічну оцінку надати обґрунтування вибору виправданих альтернатив, представлених до розгляду, та врахувати необхідність виконання норми частини шостої статті 13 Закону в якій зазначено, що замовник готує довідку про консультації, в якій обґрунтовує обрання саме цього документа державного планування у тому вигляді, в якому він запропонований до затвердження, серед інших виправданих альтернатив, представлених до розгляду.
Звертаємо увагу що підчас підготовки інформації про заходи, передбачені для здійснення моніторингу наслідків виконання заходів Програми, у тому числі для здоров’я населення, необхідно керуватися Порядком здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1272.
Крім того, при підготовці звіту про стратегічну екологічну оцінку необхідно дотримуватися вимог статті 11 Закону, Методичних рекомендацій із здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.08.2018 № 296 (зі змінами).
В.о. директора Тетяна КУКУШКІНА
Для отримання низки державних послуг діють доступні цифрові сервіси. Ця підбірка допоможе вам заощадити час і не стояти у чергах до державних установ.
Учора, 13 вересня 2023 року, в режимі зум-конференції пройшло чергове засідання Робочої групи з питань громадської безпеки, соціальної згуртованості та відновлення Кремінської міської територіальної громади, участь у заході взяли 19 членів Робочої групи, а також мобілізаторка громад Луганської області, представниця ПРООН Аліна Лебедєва.
На порядку денному стояло п’ять питань, і одне з них стосувалося потреб внутрішньо переміщених осіб з Кремінської громади в осінньо-зимовий період та їх реалізації через мережу хабів. У цьому блоці доповів Анатолій Кременчуцький, директор КУ «Кремінський міський центр комплексної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю «Добро». Він розповів про діяльність п’яти координаційних центрів підтримки ВПО Луганщини, якими опікується Кремінська міська військова адміністрація. За 8 місяців поточного року на цих гумхабах було видано понад 40 000 продуктових наборів, придбаних за державні кошти, а також продукти, «гігієну» та предмети побуту - від міжнародних організацій.
На особливому контролі Кремінської міської військової адміністрації перебуває питання підтримки родин військовослужбовців, зокрема, ветеранів війни та сімей загиблих захисників. Громада працює над тим, щоб сприяти їхній інтеграції в суспільство не тільки під час війни, але і при поверненні додому після перемоги. Для цього, як доповіла начальниця відділу соціального захисту населення Кремінської МВА Ольга Сичова, на базі Кремінського ЦНАПу заплановано відкрити «Єдине вікно ветерана». Це сервіс для ветеранів, їхніх родин та родичів загиблих захисників, який спростить їм процес отримання послуг, що надаються як на державному, так і на місцевому рівнях.
За результатами минулого засідання Робочої групи, яке відбулося у червні, у Кремінській громаді на даний час реалізовується дві міні-ініціативи. Як доповіла головна спеціалістка відділу інвестиційної діяльності Кремінської МВА Ольга Мамчур, тоді членами Робочої групи було підтримано дві міні-ініціативи. Конкурсна комісія ПРООН погодила ці проєкти, і завдяки активній діяльності Робочої групи, ГО «ELAB», фахівців Програми розвитку ООН на сьогодні вже придбано обладнання для облаштування куточків громадської активності на Кремінських координаційних центрах підтримки ВПО Луганщини у містах Рівне та Київ та квадрокоптер для 21-ої державної пожежно-рятувальної частини Кремінської громади.
Не так давно активні мешканці Кремінської громади відкрили ще одну громадську організацію, яка має назву «Коло єдності». Її очолює Світлана Редя. Основні напрямки роботи ГО - культура, освіта, наука та екологія. Зараз «Коло єдності» опікується наданням культурних послуг переселенцям Луганщини на гуманітарних хабах, а після деокупації активісти планують підіймати культуру в Кремінській громаді. Також, пані Світлана виступила з пропозицією підтримати міні - ініціативу зі створення відкритого, інклюзивного та навчального середовища для родин з дітьми, молоді, громадських організацій, підприємців на Координаційному центрі для ВПО у Дніпрі.
З останнього питання на засіданні Робочої групи з питань громадської безпеки, соціальної згуртованості та відновлення Кремінської міської територіальної громади виступив Ігор Несторчук, заступник начальника 4ДПРЗ ГУ ДСНС України в Луганській області. Він доповів щодо роботи з безпекових питань та виконання вимог чинного законодавства у сфері пожежної безпеки. За його словами, Кремінщина має 3 пожежні автоцистерни і 2 спеціалізованих автомобіля, автопарк кремінських рятувальників укомплектований на 70 відсотків. «Згідно з програмою соціально-економічного розвитку регіонів, в цьому році було закуплено два каркасно-тентових намети площею 30 квадратних метрів для створення пунктів незламності (також на випадок деокупації), - розповів пан Ігор, - Наразі ведеться робота з доукомплектування цих наметів ліжками та ємностями для води». Формується особовий склад і на службу в Кремінську частину було прийнято 40 осіб, також є фельдшер, який наразі може проводити з населенням тренінги з надання домедичної допомоги. Кремінські рятувальники, які сьогдні несуть службу в Харкові, готові співпрацювати з Дніпровським хабом і проводити там лекції з мінної безпеки для населення. Також на службу до частини запрошуються водії та пожежники з числа мешканців Кремінськорї громади, які у випадку звільнення Кремінської громади готові повернутися і працювати у Кремінній (вік 30-35 років).
Захід проведено у межах ініціативи «Підтримка діяльності Мережі робочих груп із громадської безпеки та соціальної згуртованості Луганської області в умовах викликів та загроз, спричинених військовою агресією», яку впроваджує ГС «Асоціація ОГС Луганської області» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».
13 червня, відбулося чергове засідання Робочої групи з питань громадської безпеки, соціальної згуртованості та відновлення Кремінської міської територіальної громади, участь у заході взяли 25 членів Робочої групи, а також мобілізаторка громад Луганської області, представниця ПРООН Аліна Лебедєва, гості з Луганської облдержадміністрації та сусідніх громад.
На порядку денному засідання стояло чотири питання. Перше стосувалося роботи медичних закладів Кремінської громади та потреб медичної галузі. Генеральний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Володимир Андрійчук і генеральна директорка КНП «Кремінська багатопрофільна лікарня» Лариса Кульбач розповіли, що сьогодні ці медзаклади готові відновити роботу у звільненій Кремінній. Для надання населенню медичних послуг на першому етапі вже є необхідна база медикаментів, засобів гігієни, захисного одягу та обладнання, збережений медперсонал. Немає труднощів і з фінансування від НСЗУ. Також регулярно подаються заявки на модернізацію та переоснащення обох медичних установ. З наявних проблем – Центр ПМ-СД і лікарня мають зруйновані та пошкоджені будівлі. Обидва керівника порушили питання житла для медиків.
Начальник управління освіти, культури, молоді та спорту Олександр Кузьменко доповів з другого питання, що стосувалося завершення навчального року, літньо-оздоровчої компанії та розширення освітніх послуг на Кремінських гумхабах. Олександр Володимирович перерахував освітні здобутки наших ліцеїстів. В рамках програми оздоровлення та відпочинку дітей Кремінської територіальної громади 150 дітлахів матимуть змогу оздоровитися у таборі «Смерічка», що в селі Микуличин Яремчанської громади Івано-Франківської області. В гуманітарних хабах Кремінської громади з’являється дедалі більше культурних послуг, до організації яких долучаються Кремінські бібліотеки, Кремінський центр дитячої та юнацької творчості.
Також, Кремінська громада увійшла до тих територій, які отримають освітні цифрові центри! Це обладнання для надання освітніх послуг для наших дітей та дорослих (туди входять 20 ноутбуків, 20 планшетів, багатофункціональний пристрій (принтер/ксерокс/сканер), проектор, інтерактивна дошка, інтернет обладнання, генератор, 3-D принтер, 15 наборів робототехніки). Цей комплект планується встановити у місті Рівне, приміщення вже готове та чекає на нове обладнання.
По третьому питанню, про роботу гуманітарних хабів, на засіданні Робочої групи розповів директор КУ «Кремінський міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю «Добро» Анатолій Кременчуцький. Він зазначив, що на сьогодні п’ять гумхабів, якими опікується Кремінська громада, охоплюють всебічною допомогою понад 9700 внутрішньо переміщених осіб Луганської області. Це не тільки надання гуманітарної підтримки, а й психологічна, юридична, соціальна та медична допомога. Крім того, на хабах працюють спеціалісти Кремінського ЦНАПу, фахівці обласного центру зайнятості, Держпраці, Пенсійного фонду України. Діють творчі гуртки та проводяться майстер-класи для дітей. І спектр цих послуг тільки розширюється. Анатолій Михайлович зазначив, що сьогодні у переселенців, які відвідують наші гуманітарні осередки, є потреба у консультаціях не тільки медичних сестер, а саме лікарів.
І останнім питанням порядку денного головна спеціалістка відділу інвестиційної діяльності Ольга Мамчур запропонувала розглянути три міні-ініціативи за напрямками безпеки та соціальної згуртованості. Члени Робочої групи були ознайомлені з цими проєктами та провели голосування. За результатами голосування, два міні-проєкти були відібрані та готуватимуться для участі у конкурсі на отримання грантових коштів.
Це міні-ініціатива «Організація розвідки місця проведення пожежно-рятувальних робіт та проведення роз’яснювальної роботи серед населення за допомоги квадрокоптера» (ініціативна група «Пожежна та мінно-вибухова безпека Кремінської громади»). Реалізація проєкту має на меті допомогти кремінським рятівникам гасити пожежі на замінованих територіях.
Друга міні-ініціатива має назву «Створення куточків громадської активності на базі координаційних центрів для ВПО» (ініціативна група «Єднання заради перемоги»). Цей міні-проєкт покликаний створити безпечні та інклюзивні простори для ВПО Луганської області, передбачає придбання екрану та проектору, ноутбуків, меблів, зарядних станцій.
Захід проведено у межах ініціативи «Підтримка діяльності Мережі робочих груп із громадської безпеки та соціальної згуртованості Луганської області в умовах викликів та загроз, спричинених військовою агресією», яку впроваджує ГС «Асоціація ОГС Луганської області» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».
20 вересня 2023 року |
Кремінна |
№01-08/281 |
Про визначення адрес волонтерських хабів
З метою дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, надання допомоги особам, постраждалим від збройної агресії російської федерації та запровадженням на території України воєнного стану, керуючись ст. ст.4, 10, 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (із змінами та доповненнями), ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» 20.10.2014 № 1706-VII, Постанови Верховної Ради України «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 01.07.2022 № 2333-IX,
зобов’язую:
Волонтерський хаб м. Рівне:
адреса: вул. Кавказька, 9 А, м. Рівне, Рівненська область,
Волонтерський хаб м. Дніпро:
адреса: вул. Володимира Антоновича, 89 (приміщення 9), м. Дніпро, Дніпропетровська область,
Волонтерський хаб м. Луцьк:
адреса: проспект Президента Грушевського, 30, м. Луцьк, Волинська область,
Волонтерський хаб м. Андрушівка, Житомирська область:
адреса: вул. Київська, 9, м. Андрушівка, Житомирська область;
Волонтерський хаб м. Київ:
адреса: бульвар Марії Приймаченко, 8, м. Київ, Київська область.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Під час війни відсутність зв’язку з близькою людиною, яка служить у війську, викликає багато хвилювань. Швидше за все, військовослужбовець у цей момент виконує завдання і з метою безпеки має вимкнений телефон.
Однак бувають різні ситуації і краще бути поінформованим про те, що варто зробити заздалегідь!
Зберігайте інформацію або завантажуйте за посиланням:
https://mod-gov-ua.s3.eu-north-1.amazonaws.com/MOD_ZSU-FAMILY_V0037_2023.07.18.pdf
З початку року 954 внутрішньо переміщених осіб отримували послуги Луганської обласної служби зайнятості, з них 648 мали статус безробітного.
За сприяння Луганської обласної служби зайнятості:
Луганська обласна служба зайнятості продовжує працювати для людей. Звертайтесь до фахівців за номерами гарячих ліній 098-875-48-95, 099-491-20-86 або пройдіть за посиланням для мешканців Луганщини: https://surl.li/invaz для роботодавців та підприємців Луганщини: https://surl.li/ioarc.
Надається підтримка з питань зайнятості: