Створений під егідою Ради Європи, Реєстр збитків для України є важливим міжнародним зусиллям, спрямованим на притягнення Росії до відповідальності за її повномасштабну агресію. Він є першим кроком на шляху до майбутнього компенсаційного механізму для забезпечення справедливості постраждалим. Сорок три держави та ЄС вже приєдналися до Реєстру, який має штаб-квартиру в Гаазі та офіс у Києві.
До Реєстру вносяться всі прийнятні заяви про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих внаслідок агресії Росії проти України. Для внесення до Реєстру заяви повинні відповідати таким критеріям: збитки, втрати чи шкода були заподіяні 24 лютого 2022 року або пізніше; на території України в межах її міжнародно- визнаних кордонів, включаючи тимчасово окуповані території; внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації проти України.
Київський офіс Реєстру підтримує зв'язок з Урядом України та відіграє центральну роль у підвищенні обізнаності потенційних заявників та громадськості в Україні щодо мети Реєстру та процедури подання заяв.
Реєстр приймає заяви, пов'язані зі збитками, втратами чи шкодою, спричиненими російською агресією, в межах затверджених Категорій заяв, які можуть бути внесені до Реєстру. Вони стосуються: втрати життя, сексуального насильства, катування, депортації дітей та дорослих, пошкодження критичної та некритичної інфраструктури, пошкодження та знищення навколишнього середовища, втрати історичної, культурної та релігійної спадщини, втрати доступу до освіти та охорони здоров'я, гуманітарних витрат, пошкодження та знищення майна, а також економічних втрат.
Заявниками до Реєстру можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи.
Заяви подаються в електронному вигляді через веб-портал Уряду України «Дія».
Додаткову інформацію, включаючи поширені запитання щодо категорій заяв, які наразі відкриті для подання, можна знайти тут. Що стосується інших категорій, які будуть відкриті для подання в майбутньому, потенційні заявники можуть ознайомитися з формами та правилами подання заяв, опублікованими на даний момент.
Інформація станом на 16.04.2025
Міністерство молоді та спорту України у співпраці з партнерами виготовили низку інформаційних відеопродуктів з метою популяризації історії України, зокрема боротьби українського народу за самовизначення і творення власної держави, видатних особистостей українського державотворення.
Ознайомитися з цифровими інформаційними продуктами можна за посиланнями:
Національний Фестиваль «Код Нації» запрошує долучитися до участі в інформаційно-просвітницькому тестуванні «Кинь виклик своїм знанням про Європу», яке приурочене до Дня Європи.
Головна мета тестування – визначення рівня обізнаність учасників про географічні, історичні, культурні та політичні особливості країн Європи.
Тест спрямований на популяризацію знань про європейський континент, формування позитивного ставлення до європейських цінностей та посилення усвідомлення важливості європейської інтеграції України.
Участь у тестуванні сприяє:
У Кремінській громаді триває активна фаза оздоровчої кампанії 2025 року. Пріоритетом громади є підтримка дітей пільгових та статусних категорій – тих, хто найбільше потребує турботи й відновлення.
Станом на 13 травня уже подано 173 заявки на участь у програмі. Серед заявників: 4 дитини загиблих Захисників України, 18 дітей учасників бойових дій, 2 дитини осіб з інвалідністю внаслідок бойових дій, 7 дітей із багатодітних родин, 4 – із малозабезпечених сімей, 4 – позбавлені батьківського піклування, 1 дитина з особливими освітніми потребами, 1 – з родини, де батьки постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 78 талановитих і обдарованих дітей, включаючи
Дорогі земляки, українці!
Сьогодні ми відзначаємо День вишиванки - свято, що нагадує нам, хто ми є, звідки наше коріння і за що ми стоїмо.
Вишиванка - це більше, ніж одяг. Це символ сили, ніжності й глибокого зв’язку з рідною землею. У її візерунках живуть молитви наших бабусь, мрії про мирне завтра та незламна віра в Перемогу.
Сьогодні вишиванка стала нашою духовною бронею - зігріває у розлуці з домом, підтримує в дорозі, об'єднує
28 квітня 2025 року |
Кремінна |
№ 01-08/124 |
Про внесення змін до розпорядження
начальника військової адміністрації
від 03.12.2024 року № 01-08/648
Керуючись ст. ст. 4, 10, 15 Закону України від 15.03.2022 № 2126-ІХ «Про правовий режим воєнного стану», постановою Верховної Ради України «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 01.07.2022 № 2333-ІХ, з метою покращення соціальної та матеріальної підтримки дітей, учнів та спортсменів Кремінської міської територіальної громади
зобов’язую:
Внести зміни до розпорядження начальника військової адміністрації від 03.12.2024 року №01-08/648 про затвердження «Програми надання матеріальної допомоги і соціальної підтримки талановитої, обдарованої молоді та спортсменів Кремінської міської територіальної громади на 2025 рік» (зі змінами від 27.01.2025№ 01-08/19), виклавши «Програму надання матеріальної допомоги і соціальної підтримки талановитої, обдарованої молоді та спортсменів Кремінської міської територіальної громади на 2025 рік» та «Положення про порядок надання матеріальної допомоги і соціальної підтримки талановитої, обдарованої молоді та спортсменів Кремінської міської територіальної громади» у нових редакціях, що додаються.
Оприлюднити це розпорядження у встановленому законом порядку.
Контроль за виконанням даного розпорядження покласти на заступника начальника військової адміністрації з житлово-комунальних та соціальних питань Макогон Н.М.
Начальник військової адміністрації Олександр ДУНЕЦЬ
Прокурорами Кремінського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області повідомлено про підозру мешканцю м. Рубіжне Луганської області, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст. 111 КК України (колабораційна діяльність).
Під час досудового розслідування встановлено, що у вересні 2023 року фігурант умисно, добровільно був обраний депутатом до незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території, до так званої «ради муніципального округу Кремінського муніципального округу першого скликання», та з того часу виконує псевдо обов’язки, чим сприяє державі-агресору.
Підозрюваному загрожує до 10 років ув’язнення з позбавленням права до 15 років обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та з конфіскацією
Інформація станом на 16.04.2025
Історія створення Реєстру
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України («Реєстр»), є першим етапом міжнародного компенсаційного механізму, що покликаний забезпечити відповідальність держави-агресора за шкоду, заподіяну внаслідок війни проти України.
Ідею створення Реєстру було покладено в Резолюції ООН A/RES/ES-11/5 «Сприяння здійсненню правового захисту і забезпечення відшкодування шкоди у зв’язку з агресією проти України» від 14 листопада 2022 року, в якій було рекомендовано державам- членам ООН у співпраці з Україною створити міжнародний реєстр збитків, який слугував би для фіксації в документальній формі доказів та інформації про заяви щодо збитків, втрат або шкоди, завданих усім постраждалим фізичним та юридичним особам, а також державі Україна, в результаті міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти неї, а також для сприяння та координації збору доказів.
Як результат, 12 травня 2023 року Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив Резолюцію CM/Res(2023)3 про встановлення Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, якою було створено Реєстр.
Реєстр було створено як платформу для міжурядового співробітництва, яка діє в інституційних рамках Ради Європи. Його створення стало можливим завдяки активній позицій Уряду України, що знайшла підтримку міжнародної спільноти.
8 листопада 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон, яким Україна приєдналася до Часткової розширеної угоди.
Членство в Реєстрі є відкритим як для держав-членів Ради Європи, так і для держав, що не є її членами. На сьогоднішній день до Реєстру приєдналися 43 держави та Європейський Союз. Всього Реєстр налічує 41 Учасників та 3 Асоційованих члена.
Оскільки Реєстр прагне набути глобального членства, будь-держава, яка проголосувала за Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5, може приєднатися до Реєстру як Учасник або Асоційований член, повідомивши про свій намір Генерального секретаря Ради Європи. Будь-яка інша держава може приєднатися до Реєстру за умови схвалення такого приєднання Конференцією Учасників.
Реєстр слугує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Зокрема, Реєстр приймає та обробляє інформацію, що стосується заяв про відшкодування збитків та доказів; категоризує, класифікує та систематизує такі заяви, оцінює та визначає прийнятність заяв для включення до Реєстру та реєструє прийнятні заяви з метою їх майбутнього розгляду та винесення рішення.
Крім того, Реєстр співпрацює з відповідними національними та міжнародними партнерами з метою сприяння та координації збору доказів завданих збитків, втрат чи шкоди, спричинених міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Слід наголосити, що Реєстр не має жодних юрисдикційних функцій щодо винесення рішень стосовно заяв, включаючи визначення відповідальності та присудження будь- яких виплат чи компенсацій. У ньому лише реєструються прийнятні заяви для подальшого розгляду та оцінки. Іншими словами, Реєстр не розглядає та не оцінює отримані заяви по суті і не встановлює вартість збитків чи призначає будь-які виплати.
Подальший розгляд та оцінка суті прийнятних заяв, внесених до Реєстру, буде функцією майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним інструментом. При цьому Реєстр є лише першим кроком на шляху до такого механізму.
На сьогодні відбулося чотири підготовчих зустрічі щодо міжнародного інструменту зі створення компенсаційної комісії для України, остання з яких - з 28 по 30 січня 2025 року в Гаазі, на якій взяли участь представники понад 50 держав.
24-26 березня 2025 року у Гаазі відбулося перше засідання Міжурядового переговорного комітету з укладення Міжнародної договору про створення Компенсаційної комісії для України. Комісія матиме мандат розглядати заяви про компенсацію збитків, які зараз подаються до Реєстру, та визначати розмір компенсації у кожному конкретному випадку.
Створення компенсаційної комісії отримало широку міжнародну підтримку. Обговорення та висновки 4-ї підготовчої зустрічі є важливим кроком на шляху до формальних переговорів, спрямованих на створення надійного механізму для розгляду заяв про відшкодування шкоди, спричиненої агресією Російської Федерації проти України. Цей значний поступ підкреслює непохитну відданість міжнародної спільноти зусиллям щодо притягнення винних до відповідальності та забезпечення відшкодування збитків Україні.
Реєстр має наступну структуру:
Штаб-квартира Реєстру знаходиться в м. Гаага (Нідерланди).
Реєстр також має Київський офіс, який підтримує зв'язок з Урядом України та відіграє центральну роль у підвищенні обізнаності потенційних заявників та громадськості в Україні щодо мети Реєстру та процедури подання заяв. Очолює офіс пані Ганна Христова.
Восени 2024 року Реєстр започаткував Координаційну платформу для співпраці з громадянським суспільством, з метою консолідації зусиль щодо інформування постраждалих про Реєстр та підтримки заявників з боку правозахисної спільноти у процесі подання заяв про відшкодування збитків від російської агресії.
Керуючись Ризькими принципами, у своїй діяльності Реєстр дотримується підходу, орієнтованого на постраждалих. Цей підхід підкреслює важливість визнання та задоволення потреб і прав постраждалих від російської агресії проти України, забезпечуючи, щоб їхні голоси були почуті, а їхній досвід врахований у процесі збору заяв про відшкодування збитків.
Основними документами Реєстру є: Статут Реєстру; Правила подання, обробки та внесення Заяв; Категорії Заяв, які можуть бути внесені до Реєстру; затверджені Реєстром форми та правила подання окремих категорій заяв; тощо.
Ці та інші документи можна знайти на веб-сайті Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/documents.
Для того, щоб заяву було внесено до Реєстру, вона повинна відповідати трьом критеріям прийнятності, що містяться в Статуті Реєстру. Так, заяви мають бути подані стосовно збитків, втрат чи шкоди, які були завдані: (і) 24 лютого 2022 року або пізніше; (іі) на території України в її міжнародно-визнаних кордонах, включаючи територіальні води; (ііі) міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Подання заяв до Реєстру здійснюється заявниками виключно через веб-портал «Дія», що забезпечує спрощений та доступний спосіб подання заяв до Реєстру. У майбутньому заяви від фізичних осіб можна буде подати також через центри надання адміністративних послуг.
Жодної плати за подання заяви до Реєстру не стягується та не передбачається в майбутньому.
Більш детальні інструкції та роз’яснення про те, як подати заяву до Реєстру, можна знайти на веб-сайті Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/claims-and-process.
Прийнятні заяви вносяться до Реєстру. Рада Реєстру вже винесла низку рішень щодо внесення заяв до Реєстру, що є важливим кроком у забезпеченні справедливості у зв'язку з агресією Російської Федерації проти України.
Реєстром затверджено перелік із 43 категорій заяв, які можуть бути внесені до Реєстру. Зокрема, заяви до Реєстру можна поділити на три основні групи:
Категорії заяв можуть змінюватися та/або уточнюватися.
Для кожної категорії заяв розроблено та затверджено форму та правила подання заяви, з якими можна ознайомитися на веб-сайті Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/documents.
Як зазначалося вище, заяви до Реєстру подаються виключно через веб-портал «Дія». Наразі в «Дії» відкрито технічну можливість для подання заяв до Реєстру в таких категоріях: вимушене внутрішнє переміщення (А1.1); смерть/зникнення безвісти близького члена сім'ї (А2.1/A2.2); серйозні тілесні ушкодження (A2.3); сексуальне насильство (A2.4); катування або нелюдські чи такі, що принижують гідність, види поводження або покарання (A2.5); позбавлення свободи (A2.6); примусова праця або служба (A2.7); та пошкодження або знищення житлового нерухомого майна (А3.1).
Так, заяви в категорії A1.1 можуть бути подані щодо вимушеного переміщення на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, 24 лютого 2022 року або після цієї дати, спричиненим міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти неї. Заяви в цій категорії стосуються безпосередньо факту вимушеного внутрішнього переміщення. Заяви щодо матеріальних наслідків переміщення подаються в інших відповідних категоріях.
Заяви в категоріях А2.1 та А2.2, відповідно, призначені для заяв, пов’язаних з душевним болем та стражданнями (тобто, моральної шкоди), спричиненими смертю/зникненням безвісти близького члена сім'ї на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, 24 лютого 2022 року або після цієї дати, завданою міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти неї.
До цих категорій також включаються заяви про смерть, яка настала за межами території України, але безпосередньо пов'язана з подією, що сталася на території України, а також заяви щодо зникнення безвісти особи, останнє відоме місце перебування якої встановлено за межами території України, але зникнення якої безпосередньо пов'язане з подією, що мала місце на території України.
Заяви в категоріях А2.3-А2.7 стосуються серйозних тілесних ушкоджень (А2.3), актів сексуального насильства з боку особи/осіб або групи/груп осіб, які перебувають або перебували під контролем Російської Федерації (А2.4), катувань або нелюдських чи таких, що принижують гідність, видів поводження або покарання (А2.5), позбавлення свободи (А2.6) та примусової праці/служби (А2.7), які, відповідно, були отримані, вчинені чи мали місце на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, 24 лютого 2022 року або після цієї дати внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти неї.
Крім того, до цих категорій також відносяться заяви щодо вказаних вище порушень, які мали місце за межами території України, але які безпосередньо пов'язані з подією, що сталася на території України.
Зазначені вище категорії містять свої автономні визначення, які не прив’язані до визначень в українському законодавстві, зокрема: «серйозні тілесні ушкодження», приклади того, що може і що не може ними вважатися, а також чим встановлюється ступінь серйозності тілесних ушкоджень (А2.3); «сексуальне насильство» (А2.4),
«катування», «нелюдське поводження або покарання», «поводження або покарання, що принижує гідність» (А2.5), «позбавлення свободи» (А2.6) та «примусова праця або служба» (А2.7).
Заяви в категоріях А2.3-А2.7 стосуються передусім моральної шкоди, розмір якої зазначати при поданні заяви не обов’язково. Однак в цих категоріях можна подавати заяви і щодо матеріальних витрат, безпосередньо пов'язаних з серйозними тілесними ушкодженнями загалом (А2.3) або такими ж ушкодженнями, отриманими внаслідок сексуального насильства (А2.4), катувань або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження або покарання (А2.5), позбавлення свободи (А2.6) та примусової праці або служби (А2.7), у тому числі і щодо витрат на лікування та реабілітацію, понесені заявником. Заяви, пов'язані з іншими матеріальними наслідками серйозних тілесних ушкоджень (наприклад, втрата доходу або оплачуваної роботи), подаються в інших категоріях.
При цьому висновок судово-медичної експертизи щодо тілесних ушкоджень для подання заяви до Реєстру не є обов’язковим, оскільки він є лише одним із способів довести факт отримання таких ушкоджень. Якщо в заявника такого висновку немає, він все одно може подати заяву з іншими наявними доказами. Однак якщо висновок є, його слід надати.
У разі наявності декількох порушень та сумнівів у заявника, в якій категорії/категоріях подавати заяву/заяви в категоріях А2.3-А2.7, простий та зрозумілий опитувальник на веб-порталі «Дія» допоможе заявникові зорієнтуватися в цьому питанні.
Важливо зазначити, що заяви у зазначених вище категоріях можуть подавати як цивільні особи, так і військовослужбовці, учасники бойових дій, ветерани, колишні військовополонені тощо (або близькими родичами таких осіб, якщо мова йде про заяви в категоріях А2.1 та А2.2).
Нарешті, заяви в категорії A3.1 можуть бути подані фізичними особами або від імені фізичних осіб, які є власниками житлової нерухомості на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, яку було пошкоджено або знищено 24 лютого 2022 року або після цієї дати, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України. Заяви можна подавати також і щодо майна, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України чи в зоні активних бойових дій.
Під час подання заяв до Реєстру через веб-портал «Дія» деяка інформація для заяв, там де це можливо, буде автоматично підтягнута з різних існуючих електронних джерел, які є різними для різних категорій заяв.
На веб-сайті Реєстру також можна знайти відповіді на поширені питання, пов’язані із поданням заяв у зазначених вище категоріях, відкритих для подання до Реєстру.
Корисні посилання:
Веб-сайт Реєстру: https://rd4u.coe.int/uk/ |
Ментальне здоров’я - це ресурс, який допомагає людині жити, адаптуватися до нових обставин і відновлюватися. В умовах повномасштабної війни піклування про психоемоційний стан набуває особливої ваги, адже є таким же важливим, як і фізична безпека.
Держава крок за кроком вибудовує систему підтримки ментального здоров’я, інтегруючи її в усі сфери суспільного життя - охорону здоров’я, освіту, соціальні послуги, економіку, безпековий та культурний сектори. Водночас ключовим елементом цього процесу є формування нової культури, в основі якої - щоденна турбота про власний емоційний стан.
З огляду на соціальну важливість теми, ділимося посиланням на діджитал-платформу "Ти як?", яка надає громадянам доступ до якісної та перевіреної
9 травня у Кремінській міській військовій адміністрації відбулося чергове засідання комісії з питань надання матеріальної допомоги населенню Кремінської громади. За його підсумками ще 123 мешканці громади отримали фінансову підтримку на загальну суму 1 410 000 гривень.
Допомога надана в межах Програми підтримки населення Кремінської громади, яка охоплює громадян, що потребують медичної допомоги, соціального захисту або виховують дітей.
Основні категорії отримувачів допомоги у травні: